Kotaku’nun haberine göre Valve, dijital dowload hizmeti Steam için yeni bir özellik planlaması içinde olabilirmiş. Bu özellik, kullanıcılara kendi oyun kütüphanelerini arkadaşlarıyla paylaşabilmeye olanak sağlayacakmış. Kotaku’nun, haberine referans aldığı kaynak ise en son çıkan Steam müşteri betasında farkedilen kural.

Microsoft’un Xbox One konsolu için yaptığı planlara benzer bir şekilde Steam’in bu kuralı, kullanıcıların kendi oyunlarını paylaşabileceği fakat, paylaşılan oyunun aynı zamanda oynanamayacağı yönünde.

Bir diyalog promptunda çıkan kural bildiriminde, “Oyunlarınız şu anda bir ‘%borrower%’ tarafından kullanılıyor. Şimdi ‘%borrower%’a çıkması için bir uyarı gönderilecek,” ibaresi yer alıyor. Bir başkası ise şöyle: “Bu paylaşılmış oyun şu an için musait değil. Lütfen daha sonra yeniden deneyiniz ya da bu oyunu kendi kütüphaneniz için satın alınız.”

Valve, bu konuda henüz resmi bir açıklama yapmadı; ayrıca, tüm geliştiricilerin paylaşım konusunda Steam’e yetki verip vermediği bilinmiyor. Bu mevzuyla ilgili yeni gelişmelere ulaştıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.