Dün paylaştığımız haberimizle Sony Online Entertainment‘ın bugün sabah saatlerinde büyük projesini açıklayacağını duyurmuştuk. Beklediğimiz gibi Sony projesini açıkladı ve bunca sır perdesinin ardından free to play bir MMO oyunu çıktı.

Sony Online Entertainment Başkanı John Smedley, yeni oyunları H1Z1‘in, oyuncuları ölümün kaçınılmaz olduğu bir çevrede hayatta kalmaya zorladığını söylüyor. Smedley’den öğrendiğimiz bir diğer ayrıntı da H1Z1 virüsünün dünyayı nasıl büyük bir yıkıma sürüklediği ve insan soyunu tükenmeye ne kadar yaklaştırdığı…

Smedley H1Z1’in piyasadaki diğer survival/zombie türündeki oyunlarla (ilk aklımıza gelen oyun DayZ oldu değil mi?) benzerliklerine ve diğerlerinden ayrılacağı bir takım özelliklere de değindi. Smedley’nin değindiği noktlar arasında 1000 kişiye kadar destek veren ve farklı kural setlerine sahip serverlar, crafting, ticaret etrafında şekillenmiş oyun içi ekonomi sistemi ve daha fazlası var.

H1Z1 yeni nesil oyun motorlarından olan Forgelight’ı kullanacak ve gözüken o ki bu da geliştiriciler için teknolojik açıdan pek çok olanak sağlayacak. Ayrıca oyun Planetside 2‘dekine benzer bir yol haritası sistemine de sahip olacak. Bununla beraber geliştiriciler oyunculara kendi evlerini tasarlayıp inşa etme fırsatı veren bir sistem üzerinde çalışıyorlar ve bu yolla evrenin tasarlanmasına oyuncuları da ortak etmek hedefindeler.

Sony, yeni projesi için oldukça heyecanlı gözüküyor, ancak tonlarca free to play oyunun çıktığı ve büyük çoğunluğunun çuvalladığı şu dönemde H1Z1’in başarılı olup olmayacağını birlikte göreceğiz…

John Smedley’nin oyunu oynarken yorum yaptığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz: