H1Z1’in duyuruluşuyla birlikte Sony Online Entertainment‘ın patronu John Smedley‘nin ismini de sıkça duyar olduk. Smedley, bir kez daha karşımızda ve free to play oyunların oyunlar arasında demokrasinin en güçlü türü olduğu iddiasında.

h1z1-2Smedley free to play’in oyunculara demokrasiyi sunan bir tür olduğunu savunuyor, çünkü bu türdeki oyunlarda oyuncu eğer oyunu beğenmezse beş kuruş vermeden oyunu bırakıp hayatına devam edebiliyor. Tam olarak Smedley’nin sözleri şöyle:

[quote]İnanıyoruz ki oyununuzu herkesin oynayabileceği türde oyunculara açarsanız, bu oyunlar arasındaki demokrasinin en güçlü örneğidir. Çünkü oyuncular oyunu oynamaya veya oynamamaya karar vererek oylarını kullanırlar ve eğer oyunu beğenmezlerse bizlere beş kuruş ödemek zorunda değillerdir. Bu sayede oyunu geliştirenler de oyunlarının üstüne titrerler.[/quote]

Smedley’nin bu söylediklerinde ciddi ve samimi olduğunu geçtiğimiz günlerdeki tavırlarından anlamak mümkün. Daha önce özellikle Reddit üzerinden oyuncularla sıkı bir diyalog içine giren Smedley H1Z1’in finansal yapısını oyuncuların istekleri doğrultusunda gerçekleştirmeye karar vermişti.