Uzun zamandır devam eden Shenmue 3 gelişmeleri maalesef istenilen şekilde sonuçlanmadı. Shenmue hayranlarına üzücü haber SEGA’dan geldi.

original

 

Açık dünyasıyla kült bir macera oyunu olan Shenmue, etkili ve yenilikçi, Sega oyunlarının babası olarak bilinen Yu Suzuki tarafından üretilmişti. Onun önceki çalışmalarından Hang-On, Space Harrier, ve After Burner süper ölçekleyicisi ile harikalar yaratırken, daha sonra 3D ile yaptığı çalışmaları; Virtua Racing, Virtua Fighter ve Daytona ABD ile öncülük etti.

Başlangıçta Saturn, kendi geliştirdiği Virtua Fighter’da kullanılan karakterlerden esinlenilerek oluşturulacak karakterler geleneksel rol yapma oyunu Shenmue’de kullanılacaktı. Ama Shenmue’nin hızla gelişen hikayesi sonrası Saturn ile çalışmak gittikçe zorlaştı ve stüdyo Dreamcast’e taşındı. İlk oyun Shenmue, 2000 yılında ABD’de çıkışını yaptı. Ertesi  yıl Shenmue 2, Japonya ve Avrupa’da dahil olarak çıkışını gerçekleştirdi. Sonunda ise Xbox için 2002 yılında ABD’de üretilmeye başlandı.

GTA ile az bağlantılara sahip olmasına rağmen aynı çağda, aynı tekniklere ve aynı açık dünya oynanışına sahip. Farklılık olarak ise Shenmue’de büyülü hava şartları, GTA’ya nazaran daha küçük bir toplum ve tabanında karışık dövüş sanatlarını barındırıyordu.

Sanki kaderi buymuş gibi Shenmue 2’nin de Xbox’ın düşük satış sayısına sahip oyunları arasında yerini alması bekleniyordu. Hem de Dreamcast’in oyunda çok iyi bir iş başarmasına karşın. Earthbound gibi. Beklenilen olmadı ve ilerleyen yıllarla birlikte ortaya, oyuna sahip olmak için feryat edenlerle çılgın bir topluluk meydana geldi.

Shenmue-WP018

Ama maalesef oyunun hayranları Earthbound hayranları gibi mutlu bir sona sahip olmadı. Suzuki’nin Sega’dan ayrılmasıyla başlayan süreçle birlikte Sega zamanla bir düşüşün içine girdi ve sürekli yarıda kalan, iptal edilen projelerle boğuşarak sonunda Shenmue’nin ABD’deki ticari haklarını da kaybetti. Shenmue’nin sitesi için en son 2001 yılında Sega tarafından önyükleme yapılmıştı. Hayranların ilgisinden oldukça memnun olan Sega maalesef serinin 3. oyunu için gerekli çalışmayı yapmadı. Shenmue USTPO sayfasında, Sega ABD’de  Shenmue için sahip olduğu ticari hakları kaybettiğini ve bunu korumak için yeterli çalışmayı göstermedikleri belirtildi.

Sizce Sega tekrar küllerinden doğup haklarını geri alabilir mi? Tekrar eski günlerine dönebilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz…