Şuradaki haberimizde Middle Earth: Shadow of Mordor‘un 8 dakikalık oynanış videosunu paylaşmıştık ve Assassin’s Creed ile aralarındaki benzerlikten de bahsetmiştik. Bu benzerlik pek tabi tüm oyuncuların dikkatini çekmişti. Ancak bu benzerliğin dikkatini çektiği bir diğer kişi eski bir Ubisoft çalışanı olan Charles Randall. Randall şöyle bir twit atarak bir tartışma başlattı:

Assassin’s Creed 2 üzerinde 2 yıl çalıştığını belirten Randall, “gördüğüm zaman tanırım” diyerek Shadow of Mordor’daki bazı kodların ve animasyonların Assassin’s Creed 2 ile aynı olduğunu söyledi. Yaptığı işin üzerinde herhangi bir hukuki hakkının olmadığını bildiğini de ekleyen Randall, yalnızca bu benzerliğin görmezden gelinmemesini istediğini de belirtti.

Randall’ın değindiği bir diğer konu, bu benzerliğin illegal bir altyapıya sahip olmadığını düşündüğü. “Muhtemelen Ubisoft ile bir anlaşma halinde” yapıldığını düşündüğünü söyleyen Randall; ancak oyun motorunun dışarıdan bir şirket ile paylaşıldığına dair bir anlaşma göremediğini de ekliyor.

Randall twitter’dan söyledikleriyle kafamızı epey bir karıştırdı. Ancak görünen o ki Randall birilerini hırsızlıkla suçlamadan, kafasındaki soru işaretlerini gidermek niyetinde. Bakalım bu konuda Warner Bros için oyunu geliştiren Monolith ve Ubisoft cephesinden ne gibi bir açıklama gelecek.