Sanal gerçeklik… Bizi oyunun içine dahil edecek yepyeni bir oyun teknolojisi. Bu terimi bugüne kadar pek çok kez duyduk, belki bazılarımız test etme fırsatını dahi buldu. Yakın bir zamanda sanal gerçeklik cihazları oyun dünyamızın belki de vazgeçilmez oyuncakları olacak. PC tarafında Oculus Rift ile atağa geçen bu teknolojiye geçtiğimiz günlerde Sony cephesinden Project Morpheus ile yanıt gelmişti. Sony’nin kendi konsollarına özel olarak geliştirdiği sanal gerçeklik cihazı Project Morpheus‘un da ne kadar iddialı olduğunu bu haberimizde sizlere aktarmıştık.

Oculus Rift ve Project Morpheus son kullanıcıya ulaşmak için biraz daha hazırlık yaparken, bir diğer sanal gerçeklik cihazı Virtuix Omni açıklamalara göre 2014 Eylül ayında 499 $’lık fiyat etiketiyle oyuncularla buluşacak! 2013 yazında kickstarter desteğiyle bu adresten de görebileceğiniz üzere hedeflenen miktarın çok üzerinde bağış toplayarak hayat bulan proje artık son kullanıcıyla buluşmak üzere. Bu adresten önsipariş toplamaya başlayan cihazın oyun dünyasına neler katabileceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Expo 2013 fuarında oyuncularla buluşturulan cihaz, olumlu yorumlar almış ve oyun dünyasını heyecanlandırmıştı. Aşağıdaki videoda Expo 2013’ten Virtuix Omni manzaraları bulacaksınız:

Gördüğünüz gibi dairesel bir platform içinde yürüme, koşma, eğilme, zıplama gibi hareketlerinizi algılayan cihaz, silah, standart oyun kumandası gibi eklentilerle beraber size çok farklı bir oyun deneyimi sunmaya geliyor. “Tam Sanal Gerçeklik Deneyimi” sloganıyla yola çıkan Virtuix Omni belki bazı oyunculara fazla “hareketli” gelebilir. Biz oyuncuların bu cihazlara ne kadar alışıp alışamayacağını zaman gösterecek. Aşağıdaki fotoğrafta oturma odasındaki bir Virtuix Omni cihazının nasıl bir şey olduğunu görüyorsunuz:

omni2

Büyük miktarlarda bağış toplayarak bugünlere gelen Virtuix Omni’nin bağışçıları’nın düşünceleri eşliğinde Oculus Rfit ile nasıl bir kombinasyon oluşturduğunu aşağıdaki videodan görebilirsiniz:

Diğer oyun kumandalarının yanısıra videodan gördüğünüz üzere Oculus Rift ile de tam bir uyum içinde çalışacak büyük dairesel oyuncağımız bizi başka dünyalara götürmeye niyetli! Son olarak sizi bu enteresan birliktelikle başbaşa bırakıyoruz, iyi seyirler. Hazır olun bambaşka bir oyun çağı kapıda sanıyoruz!