Son yılların en hızlı büyüyen sektörlerinden eSporun en büyük öncülerinden biri olan Riot Games, yeni sezonla birlikte karşılaşmaların yayın haklarını Amerika merkezli oluşum MLB Advanced Media’ya sattı.

Amerika’da düzenlenen Major League Baseball’ın da ortaklarından olan firma, yayıncı kolu olan BAMTech üzerinden League of Legends’ın liglerini yayınlayacak. Yedi senelik olan bu anlaşma 2023 yılında sona erecek. $350M üzerinden gerçekleştirilen anlaşmada Riot Games, her yıl firmadan $50M gelir elde edecek. Ayrıca bu gelirin üzerinde elde edilecek kar fazlalılığı iki firmaya da eşit olarak bölünecek. Yani Riot Games’ın bu anlaşmadan daha fazla gelir elde etme şansı da bulunuyor.

Peki en merak edilen soru Twitch yayınları ne olacak? Bu konu hakkında henüz resmi açıklama yapılmasa da anlaşmayı duyuran Wall Street Journal, Twitch yayınlarının devam edeceğini belirtti. Ayrıca yayınlara çözünürlük kısıtlaması da getirilmeyecek.

Hangi liglerin anlaşmada yer aldığı konusunda tüm dünya liglerinin yer alacağı belirtiliyor. Yani Türkiye Şampiyonluk Ligi’de bu anlaşmaya dahil gibi. BAMTech kanalı, satışa çıkaracağı paketlerle birlikte izleyicilere ekstra içerikler sunacak. Böylece oyuncular ve takımlarla ilgili daha fazla içerik bu paketler üzerinden yayınlanacak.

MLB, Riot Games'in yayın haklarını satın aldı.

MLB, Riot Games’in yayın haklarını satın aldı.