Command & Conquer (C&C) serisini bilmeyenimiz yoktur herhalde. Serinin ilk ve tek FPS oyunu Renegade’i de bilenlerimizin sayısı az olmasa gerek. Şimdi bu oyunu bilip bilmemenizden bağımsız olarak güzel bir haberimiz var. Renegade X: Black Dawn, bağımsız geliştiriciler tarafından Renegade’in  yeniden geliştirilip sunulacak olan hali ve 26 şubatta açık betayla oyuncular ile buluşacak.

Oyun betanın ardından çıkışını yaptığında da ücretsiz olacak. Oyunu geliştiren ekibin de altını çizdiği gibi: “Oyun ücretsiz!… “Free 2 Play”, değil. “Pay to win” hiç değil. Tamamen ücretsiz.” Oyun ile ilgili para harcayabileceğiniz hiçbir şey bulunmayacak. Ne microtransaction denilen finans yapısı ne de başka bir maddi gelir yapısı benimsenmemiş durumda. Bu da özellikle bugünlerde oldukça ilgi çekici bir durum.

Umarım bu noktaya kadar ilginizi çekmeyi başarabilmişimdir. Henüz başaramadıysam da denemeye devam etmek istiyorum. Kısaca Renegade, C&C evreninde geçen bir aksiyon FPS oyunuydu. Single Player modunda bir GDI komandosu olarak NOD’lara karşı görevler tamamlıyorduk. Multiplayer modunda ise GDI ya da NOD taraflarından birini seçip karşı tarafa üstün gelmeye çalışıyorduk. Renegade X ile işte bu multiplayer modu yeniden canlanıyor. Bu projeni beni bu kadar heyecanlandırıyor olmasının sebebi ise Renegade’in yabana atılamayacak derecede stratejik derinliğe sahip olması.

Renegade-XMultiplayer modunda GDI ve NOD ekiplerinin her ikisinin de birer üssü bulunmakta. Bu üsler yalnızca süs değiller. Her binanın bir amacı var ve yok edilebiliyorlar. Bu binalar C&C serisinden tanıdığımız binalar. Enerji santralleri, tiberium rafinerileri, savunma binaları vs… Karşı ekibin tiberium rafinerilerini yok ederseniz para kaynakları kesilmiş oluyor. Bu da demek ki rakipleriniz karakter sınıfı ya da tank vb araç alacak parayı bulamıyor. Defanslarını yok etmek için direk defans yapılarını yok etmeyi deneyebilirsiniz. Buna alternatif olarak enerji binalarını yok ederek, defans binalarının problem olmaktan çıkarabilirsiniz. Daha önce de dediğim gibi seçeceğiniz stratejilerin sayısı çok fazla ve bu stratejilerin her biri sizi galibiyete taşıyabiliyor.

Oyun hızlı bir oynanışa sahip, ancak yavaş oyuncular da başarılı olabiliyor; oyunda kullanabildiğiniz araçlar var, ancak yaya olarak oynamayı tercih edenler güçsüz hissetmiyor; takım oyunu ile başarıya ulaşmak kolaylaşabiliyor, ancak tek başına oynamayı tercih eden kişiler de galibiyette büyük bir rol oynayabiliyor… Yani her türlü oyun biçimine uygun bir oyun ve modern FPS oyunlarının sunduğu tecrübeden sıkılanlar için harika bir alternatif olma potansiyeline sahip.

Oyunun internet sitesine buradan ulaşabileceğiniz gibi, aşağıdan da açık beta duyurusuyla beraber paylaşılan videoyu izleyebilirsiniz: