Diablo 3 ile en ağır hayal kırıklığını yaşamış olan oyuncuların dahi heyecanla beklediği gün geldi çattı.

Diablo 3’e gelecek olan ilk eklenti pakedi olan Reaper of Souls, oyuncularla buluşmak üzere. Yaklaşık bir ay kadar önce Diablo 3’e gelen patch 2.0, oyunculardan oldukça pozitif yorumlar aldı ve dolayısıyla Reaper of Souls’a olan beklentiyi ve heyecanı da körükledi.

Patch 2.0 ile zorluk seviyesinden karakter sınıfı düzenlemelerine, paragon sisteminden crafting sistemine kadar pek çok şey yenilenmişti. Bu değişiklikler şu anda aktif ve eğer bu patchten haberdar olmadıysanız buradan değişikliklere göz atabilirsiniz.

Bu yazıda ise, Reaper of Souls’a el atmak için sabırsızlanan oyunculara muhakkak yapmaları gerektiğini düşündüğüm 5 tavsiyede bulunacağım.

reaper-of-souls-01-full

1. Act 5’i Bitirin!

Şimdi diyeceksiniz ki “Adam bize tavsiye olarak oyunu oynayın dedi…”, hayır efendim tam olarak öyle değil. Yazının devamında vereceğim tavsiyeler, oyun ile ilgili spoiler yemenize sebep olabilir, dolayısıyla oyunun özellikle achievement arayüzünü pek incelemeden önce Act 5’i sindire sindire oynayıp bitirin.

Karşılaştığınız NPC’lere ve NPC diyaloglarına, oyunun hikayesine ve arkaplanda bulacağınız Lore’a dair itemlere vaktinizi ayırın. Unutmayın, ara sahneler yüzünden her ne kadar eleştirilmiş olsa da Diablo hâlâ yaratılmış en güçlü fantastik evrenlerden biri. Oyunun bu yanından keyif alın ve uzunca bir süredir beklediğimiz oyunu öyle haldır haldır koşup bir saatte bitirmeyin. Oyun zaten yeni Adventure Moduyla oldukça uzun bir oynanış süresi kazandıracak, dolayısıyla hikaye modunu aceleye getirmeyin.

diablo-iii-reaper-of-souls-adventure-mode-3

2. Achievementlara Göz Atın

İşte şimdi niçin önce 5. Acti bitirin dediğimi anlayacaksınız.

Patch 2.0 ile birlikte değişen oyun zorluk sistemiyle beraber pek çok achievement arşive kaldırıldı ve yerlerine yenileri geldi. Tabi yine daha önceden varolan achievementların bazıları yerinde duruyor, ancak gelen achievementlar 5. act’te savaşacağınız bossları farklı şekillerde öldürmenizi istediği için, feci biçimde spoiler yiyebilirsiniz.

Yeni gelen achievementların bazıları karakter sınıflarına ait yeni büyüleri içeriyor. Bazıları ise bossları belirli bir zorluk seviyesinde crowd control etkili yetenekleri kullanmadan öldürmenizi istiyor. “Belial’i torment zorluk seviyesinde 1 dakikadan kısa sürede öldürün.” gibi. Durum böyle olunca, achievementlar elde etmesi keyifli şeylere dönüşebiliyor.

reaper-of-souls-02-full

3. Adventure Modda Boss Run Yapın

Kısaca Adventure Mode’u özetlemek gerekirse, bu mod Diablo 2’de olduğu gibi istediğiniz anda istediğiniz act’e seyahat edip istediğiniz her boss’u kesebildiğiniz mod.

Bu modda bir boss run yapmanızı tavsiye etmemizin sebebi yeni level cap olan 70. levele dayandıktan sonra karakterinizin gücünü sınamanızda yardımcı olması. Reaper of Souls ile beraber şu anda kullandığımız hemen her eşya kıymetsizlşecek. Dolayısıyla 70. seviyeye varana kadar üzerimizdeki itemlerin de hepsi değişecek. Yeni karakterinizin gücünü sınamak adına Skeleton King’den başlayıp Diablo’ya ve hatta Malthael’e kadar tüm bossları kesmeniz karakterinizin gücünü görmenizde yardımcı olacaktır.

Ayrıca oyuncular arasında “İlk kez bir boss kestiğinde garanti olarak düşen Legendary item bonusu”nun da sıfırlanacağı ve karakterlerinizle tekrar bir bossu kestiğinizde bir defaya mahsus garanti legendary düşeceği konuşulmakta. Ama bu konuda resmi bir açıklama yok gibi gözüküyor.

reaper-of-souls-03-full

4. Hardcore Modunu Deneyin

Patch 2.0 ile gelen paragon sistemindeki değişiklikler, Reaper of Souls ile birlikte gelecek yeni level cap ve başta legendaryler olmak üzere tüm yeni eşyalar ile birleşince; hardcore modu en softcore oyuncuları dahi kendisine çekebilecek bir türe dönüşüverdi.

Evet öldüğünüzde yine karakterinizi kaybediyorsunuz. Ancak paragon levellarınız sıfırlanmıyor. Dolayısıyla yeni bir karakter açıp hızlıca yeniden 70. levele yükselebilirsiniz.

Bununla beraber stash’ınızda sakladığınız eşyalar ve paranız zaten Reaper of Souls’dan önce de kaybolmuyordu. Eğer ilk oynadığınız karakterinizle ölmeden evvel alternatif itemler biriktirirseniz öldüğünüzde dahi hızlı bir biçimde kaybettiklerinizi geri kazanıp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Yeni crafting sistemini düşündüğünüzde yeni bir karakter ile level atlamak öyle çok büyük bir eziyet olarak da gözükmeyecek. Yine bir diğer artı olarak, Mystic, kaybettiğiniz itemlerinizin yerine koyacak eşyalar yaratmanızda oldukça yardımcı oluyor.

reaper-of-souls-04-full

5. Transmogrify ile Diğer Oyunculardan Farklı bir Karakter Yaratın

Oyuna Mystic ile beraber eklenen bir diğer özellik ise eşyalarınızın tipini değiştirmenizi sağlayan transmogrify sistemi geliyor.

Bu sistem aracılığıyla diğer oyunculardan ayırt etmesi kolay görünen karakterler yaratabilirsiniz. Diablo 3 her ne kadar sönük kalsa da RPG ögeleri barındıran bir oyun. Oyunun verdiği geçmiş bilgileriyle beraber kafanızdan karakterinize bir hikaye yazın ve buna uygun kıyafet görünümleri seçin. Örneğin Demon Hunter’ınız Westmarch bataklıklarında büyümüş olsun, buna uygun olarak deri kıyafetler seçip bunları kahverengi/yeşil renklere boyayarak kendisine özel bir tarz yaratın. Şahsen Monk’um için burdan açıklayamayacağım planlarım var. (hehe)

Diablo yaratık kesmek ve güçlü eşyalar bulmak ile ilgili bir oyun ve Reaper of Souls da bu mantaliteye uygun biçimde gümbür gümbür geliyor. Ama nihayetinde bir oyun ve oldukça da büyük bir potansiyeli var. Bizim tavsiylerimizin de dışında, keyif aldığınız şeyler bulun ve oyunun başında geçirdiğiniz her saniyeden keyif alın.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle,

Esen Kalınız.