Bir Duke doktora öğrencisi olan David Schwarz, öğrencileri bir yaz bilim kampına gitmeye teşvik etmek amacıyla geliştirilen bir proje kapsamında Pong oyununu yarattı. Schwarz, beyin aktivitelerini bilgisayar ve robotlar üzerinde kullanma konusunda uzmanlaşmış Dr. Miguel Nicolelis ile birlikte çalışıyor.

Oyuncular, elektrodlarla donatılmış özel bir başlık takıyor. Oyunu, başlarını hareket ettirerek ve göz kırparak oynamaya başlıyorlar. Birçoğu oyunu, zihinlerini kullanarak tamamlıyor. North Carolina The News & Observer gazetesinin yaptığı bir habere göre bir araştırma görevlisi, oyunu durmaksızın “bir buçuk saat” boyunca oynadığını iddia etmiş.

“Bu, gördüğüm en harika şey,” diyor kampa katılan 14 yaşındaki öğrenci Sam Murphy. “Sadece düşünüyorum ve oluyor!”

Daha önce de benzer bir oyunun haberi yapılmıştı. “Throw Trucks With Your Mind” (Zihninizle Kamyon Fırlatın) adındaki bu oyun, yine benzer bir yöntemle oyun içi objeleri fırlatma üzerine geliştirilmişti. Oyuncular ne kadar odaklanırsa, kamyonları o kadar uzağa fırlatabiliyordu.

Schwarz, Pong oyunu demosunu, oyunların eğitimde nasıl kullanılabileceğini göstermek amacıyla kullanmak istiyor. “Herşeyden önce eğlence olmalı,” diyor.