Bir güvenlik yazılım firmasının 2013 yılı verilerine göre hack girişimlerine en çok maruz kalan kesim oyuncular olarak görünüyor. Özellikle popüler oyun ve MMO’ları hedef olan hackerlar oyuncuları hayli rahatsız ediyor.

Açıklanan verilere göre 2013 yılında malware yolu ile oyunculara tam 11.7 milyon kere saldırı düzenlendi. Gün bazında baktığımızda yaklaşık 34.000 kere oyunculara saldırı girişimi yapılmış. Malware sayısına baktığımızda ise 4.6 milyon gibi acayip bir rakam karşımıza çıkıyor.

Hackerların platformlara göre önceliğine bakarsak elbette ilk sırada Pc oyuncuları hedef tahtasında görünüyor. Özelikle MMO oyunlarını oynayanlar burada ön planda görünürken öncelikli amaç oyunlardaki kullanıcı adı ve şifrenizin çalınarak satılması girişimi olarak ortaya çıkıyor. Tabi bu durum diğer oyun platformlarında da geçerli. Geçtiğimiz günlerde ise bilindiği gibi Sony hem Avrupa hem de Kuzey Amerika PSN hesap sahiplerinin şifrelerini yenilemelerini istemişti.

Minecraft hackerların hedefi olan oyunların başında geliyor.

Minecraft hackerların hedefi olan oyunların başında geliyor.

Oyunlar bazında baktığımızda ise hackerların gözde oyunları MMORPG’ler,Minecraft ve GTA 5 olarak öne çıkıyor. Bu girişimlerden korunma yollarına baktığımızda ise yazılımlarımızı güncel tutmak ve güvenlik programları kullanmak şu anki en somut çözüm olarak ortaya çıkıyor.