2016 Türkiye Yükselme Ligi Kış Mevsim Finalleri’nde şampiyonluğa ulaşan Crew e-Sports Club takımının kurucusu ve sahibi Kerem Eraslan, Dijital Röportaj için konuğumuz oldu. Merak edilenleri sorduk, Sayın Eraslan da içtenlikle cevapladı. Çaylarınızı, kahvelerinizi hazırlayın. Uzun soluklu bir röportaj sizleri bekliyor.

Crew e-Sports Club

Crew e-Sports Club

Multiplayer E-Spor Editörü Sercan Özdemir:

Okuyucularımız için kendinizi tanıtabilir misiniz? Belki takipçilerimiz arasında Crew e-Sports Club’ın oluşumundaki isimleri tanımayanlar olabilir.

Crew e-Sports Club Kurucusu Kerem Eraslan:

Merhabalar ben Kerem ERASLAN. Crew e-Sports’un kurucusu ve aynı zamanda sahibiyim.

Sercan Özdemir:

Crew eSports’un kuruluş misyonunu, vizyonunu ve hikâyesini anlatır mısınız? Bu takımın kurulması nasıl gerçekleşti?

Kerem Eraslan:

Vizyonumuz katıldığımız yurtiçi ve yurtdışı turnuvalarda potansiyelimizi ve gücümüzü ölçerek, sürekli daha ileriye, daha yükseğe çıkmak, bir alanla yetinmeyip bir çok alanda ülkemizi temsil etmek, Türk taraftar topluluğunu ortak bir değerde buluşturmak, hiç oyun oynamamış insanların dahi bizden ve ülkemizin bu alanda başarılarından haberdar olmasını sağlamak, saygın ve yüksek seviyede bir kulüp olmaktır. Misyonumuz daima yenilikçi, ikili ilişkilerde örnek alınası yaklaşımımızla, oyuncularımıza disiplini ve azmi aşılayıp, onlar ve başarı arasında köprü görevi görmektir.

Sercan Özdemir:

2015 Türkiye Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi’nin sona ermesiyle birlikte lige veda ettiniz. Bu veda sonrasında takım nasıl bir süreçten geçti? Yaşadığınız hisler nasıldı? Devam edip etmeme konusundaki düşünceler nelerdi? Yönetimdeki değişiklikler nasıl gelişti?

Kerem Eraslan:

2015 Türkiye Şampiyonluk Ligi Yaz Mevsimi bizim için oldukça zor geçti. Bunun sebebi olarak takıma yanlış oyuncuları katmamız ve tecrübesizlik olarak açıklayabiliriz. Lige yeni çıkan bir ekiptik ve kadromuzda büyük bir revizyona girmiştik. Bunu farkettikten sonra hızlı bir şekilde ayak uyduracak oyuncular aradık fakat artık çok geçti. Böylece lige veda ettik.

Daha sonrasında şapkamızı önümüze koyduk ve bu işi daha iyi nasıl yaparız diye düşündük. Bunun için de oldukça uzun düşünme vaktimiz oldu. Ekin Odacıoğlu ile anlaştık ve League of Legends takımını ona emanet ettik. Kendisi oldukça başarılı bir iş çıkararak hem sektöre hem de kulübümüze büyük değer kattı. Sanırım Yükselme Ligi bir daha bu denli kaliteli bir takım görmeyebilir.

Sercan Özdemir:

Yeni sezona Yükselme Ligi’nden başladınız. Özellikle Yükselme Ligi için kurulan kadro takipçiler tarafından çok konuşuldu. Yükselme Ligi’nin seviyesine göre, büyük bir kesim kadronuzu daha üst bir seviyede buldu. Bu kadronun oluşum süreci nasıl gelişti?

Özellikle de Anıl “HolyPhoenix” Işık’ın transfer süreci en merak edilen konu. Team Huma ile görüştünüz mü? Görüşmeler nasıl ilerledi, Anıl’ın teklifi kabul etmesindeki etken neydi? Gizli değilse bu kadro için ayrılan bütçe ne kadardı?

Kerem Eraslan:

Anıl’ın transfer sürecinde genel düşüncemiz, takımı daha fazla nasıl zenginleştirebiliriz üzerineydi. İlk olarak Team Huma ile iletişime geçtik. Gerekli izni aldıktan sonra Anıl’la görüşmeye başladık. Anıl’ı ilk başta ikna etmek zor oldu. Çünkü kendisi artık Türkiye’de bir kariyer düşünmüyor. Ancak sahip olduğu boş vakit ve takımımızın sahip olduğu zengin kadrosu ile beraber Anıl’ı ikna edebildik. Anıl’ın bizde oynayabilmesi için Team Huma’ya sözleşme yüksek bir sözleşme fesih bedeli de ödedik.

Diğer oyuncularla birlikte Yükselme Ligi için mücadele edecek olan takımımızı oluşturmak hem takımlara sözleşmeler için, hem de oyuncular için harcadığımız bütçe bayağı yüksekti. Tam rakamı paylaşmak pek uygun olmaz.

Sercan Özdemir:

Bu kadro ile birlikte beklendiği gibi Yükselme Ligi’nde şampiyonluğa ulaşıp, önümüzdeki sezon Türkiye Şampiyonluk Ligi’ne katılmayı başardınız. Bu kurduğunuz kadrodan hangi isimlerle devam edeceksiniz? Takımın teknik yönetimi için koç, analiztin yanı sıra oyuncu olarak görüştüğünüz yeni isimler var mı? HolyPhoenix gibi güçlü isimleri görecek miyiz?

Kerem Eraslan:

Tabi ki görüştüğümüz isimler var. Hem yurtiçinden hem de yurtdışından. Bunun için oldukça yüksek bir bütçe ayırdık. Şimdilik anlaşmalar henüz sağlanmadığı için isimleri veremeyeceğim. Çünkü bu oyuncunun piyasasını arttırabilir. Bu nedenle imzalar atılır atılmaz, isimleri açıklayabiliriz. Ancak şunu söyleyebilirim ki Yükselme Ligi için kurduğumuz takıma göre Türkiye Şampiyonluk Ligi için nasıl bir kadro oluşturabiliriz siz karar verin.

Dijital Röportaj - Crew e-Sports Club

Dijital Röportaj – Crew e-Sports Club

Sercan Özdemir:

Yeni sezonda Türkiye Şampiyonluk Ligi’nde mücadele edeceksiniz. Geçtiğimiz sezon gördüğümüz gibi takımlar artık çok daha güçlü ve rekabet çok üst düzeydi. Her takım her takımı yenebiliyor. Peki sizin ligde çekindiğiniz ya da kendinizi üstün bulduğunuz takım ya da takımlar var mı?

Kerem Eraslan:

Türkiye Şampiyonluk Ligi’nin kalitesi gerçekten çok yükseldi. Şuan için her takım bir diğerine karşı üstünlük kurabilecek potansiyele sahip. Bunun farkındayız. Bu sebeple tüm rakiplerimize büyük bir saygı duyuyoruz. Kimseyi ne hafife alıyoruz ne de bizden üstün görüyoruz.

Sercan Özdemir:

Cevabınızdan anladığım kadarıyla yeni sezon için oldukça iddialısınız. Gelecek sezon için yaptığınız planlama nedir? Amacınız ligde kalıcı olmak mı? Yoksa Worlds’e giden ekip olmak mı istiyorsunuz? Kaynaklarınızı ne yönde kuracaksınız? İkinci bir Team Aurora örneği yaşar mıyız?

Kerem Eraslan:

Daha önce de söylediğim gibi bu sezona büyük bir kaynak ayırdık. Amacımız kesinlikle diğer takımlar gibi 2016 World Championship’e katılmak ve ülkemizi başarıyla temsil etmek. Bu yüzden de çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz.

Sercan Özdemir:

Crew e-Sports Club için düşündüğünüz planlamalar, yatırımlar var mı? Geleceğe yatırım yapmayı düşünüyor musunuz? Sponsorluk, akademi takımı ve benzeri gibi projeleriniz var mı?

Kerem Eraslan:

Crew e-Sports Club olarak biz kesinlikle geleceğe yatırım yapan bir kulübüz. Sürekli olarak genç oyuncularla görüşüyoruz. Belli zamanlarda onlara şans tanıyıp Crew forması altında mücadele etmesini sağlıyoruz. Sponsorluk konusunda Türkiye’ki sponsorluk anlayışını çok daha geliştirebileceğimizi düşünüyoruz. Bunun için sürekli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Ülkedeki potansiyeli öteye taşımak istiyoruz.

Sercan Özdemir:

Son dönemlerde özellikle de yurtdışında takımlar genel koçların yanı sıra yaşam koçlarına da takımlarında yer vermeye başladı. Geleneksel spor yöntemlerinin, eSpora etkisi konusundaki düşüncelerinizi belirtir misiniz? Crew takımının da böyle bir planlaması mevcut mu?

Kerem Eraslan:

Çok özel bir noktaya değindiniz. Biz de tam da şuan da bu konu üzerinde çalışmalar yapıyorduk. Hatta bu konuyla ilgili olarak ilk adımımızı dün akşam gerçekleştirdik. Bir psikolog ile görüşüyoruz. Takımımıza psikolojik destek sağlaması ve böylece potansiyellerini rahat bir şekilde ortaya çıkarmasını amaçlıyoruz.

Sercan Özdemir:

Peki League of Legends dışında eSpora yatırım ve destek girişimleriniz var mı?

Kerem Eraslan:

Evet. Şuan da beş farklı oyunda eSpora yatırım ve destek sağlıyoruz. Bunlar League of Legends, Dota2, Zula, CS:GO ve Point Blank. Bu oyunlarda oldukça başarılı oyunculara sahibiz. Zula’da son üç sezondur Türkiye şampiyonuyuz. Point Blank’te Pro League şampiyonluğu elde ettik ve Türkiye’de gerçekleştirilen Offline finalde de şampiyonluk elde ettik. Böylece Kore’deki turnuvaya gitme hakkı kazandık. Dota 2’de de Redbull ESL Dota 2 Türkiye Ligin’de Çeyrek Final’e yükselmeyi başardık.

Sercan Özdemir:

Oldukça başarılı bir oluşuma önderlik ediyorsunuz. Bu sizi mutlu ediyordur. Son olarak sizi destekleyen taraftarlarınıza ve değerli okuyucularımıza söylemek istediğiniz, iletmek istediğiniz mesajlar var mı?

Kerem Eraslan:

Belki çok klasik bir cevap olacak ama, bizi desteklemeye devam etsinler. Büze gerçekten güvensinler. Çünkü artık çok daha güçlü, çok daha tecrübeliyiz. Geçen sezon yaptığımız hataları tekrarlamayacağız ve taraftarlarımızı üzmeyeceğiz.

Sercan Özdemir:

Samimi ve içten cevaplarınız ve röportajımızı kabul ettiğiniz teşekkür ederim. Multiplayer ekibi olarak eSpor hayatınızda başarılar dileriz.

Kerem Eraslan:

Davetiniz için ben de teşekkür ederim. Aynı zamanda okuyacak olan taraftarlarımıza ve değerli okurlarınıza da teşekkürü borç bilirim. Bizi desteklemeye devam edin.