1988 yılından beri her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen ve bilgisayar destekli animasyon alanında düzenlenen en büyük konferans olan CASA konferansı, bu yıl 16 – 18 Mayıs tarihleri arasında tüm dünyadan konukların katılımıyla Microsoft Türkiye İstanbul ofisinde gerçekleştiriliyor.

Bilkent Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümleri de dahil dünyanın saygın birçok üniversitesinden akademisyenlerin katılacağı etkinlikte, yaklaşık 60 akademik çalışma ve Microsoft’un Kinect teknolojisiyle bağlantılı 5 ayrı teknoloji sunumu yer alacak.

WP_20130516_005 (1) (640x360)

Konferansta Hareket Kontrol Algoritmaları, Hareket Yakalama, Fizik Tabanlı Animasyon, Yapay Gerçeklik ve Animasyon, Deformasyon Animasyonu, Yüz ve Karakter Animasyonu, Sanal İnsan Modellemesi, Otonom Karakterler, Yapay Zekâ Tabanlı Animasyon, Kalabalık İnsan Animasyonu, Animasyon Sıkıştırma ve Gönderme, Antropometrik Sanal İnsan Modellemesi, Tıbbi Amaçlı Sanal İnsan Simülasyonu, Artırılmış Gerçeklik ve Animasyon gibi konularda oturumlar gerçekleşiyor.

26.’sı Düzenlenen Konferans İlk Kez Türkiye’ye Geldi.

Türkiye’de ilk defa düzenlenen konferansla ilgili olarak Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç şunları söyledi:

“Bilgisayar destekli animasyon alanında her yıl birçok ülkede gerçekleşen bu saygın konferansın bu yıl ilk kez ülkemizde gerçekleştirilmesinden ve Microsoft Türkiye olarak etkinliğin bir parçası olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. 26.’sı Türkiye’de gerçekleşen etkinlikte tüm dünyadan tasarım ve animasyon alanında öncü ve tanınmış araştırmacıları ağırlayacağız. Konferansa kendini bu alanda geliştirmek isteyen tüm gençlerimizi bekliyoruz.”

CASA Konferansı Hakkında:

CASA Konferansı, uluslararası Computer Graphics Society organizasyonu tarafından her yıl düzenlenen bir etkinliktir. Organizasyonun yönlendirme grubu bilimsel alanda önde gelen ve kendini kanıtlamış kişi ve akademisyenlerden oluşmaktadır.

WP_20130516_014

CASA uzun yıllardan beri bilgisayar animasyonu alanında kendi akademik etki alanını oluşturmayı başarmış bir konferans serisidir. Saygın kurumlar tarafından desteklenen geçmiş konferanslar, uluslararası katılımcı sayısını ve dolayısı ile CASA konferansının etki alanını artırmıştır. CASA’nın bildiri yayın kabul oranı yüzde 25 ile 35 arasında değişmektedir.

Bu yıl düzenlenen konferansa uluslararası araştırmacılar tarafından gönderilen 123 adet bildiriden 25 adedinin Computer Animation and Virtual Worlds dergisinin özel sayısında yayınlanması kararlaştırılmıştır.

Konferansın sponsorları arasında Microsoft Türkiye’nin yanı sıra Bilkent Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve TÜBİTAK da yer alıyor. CASA konferansı hakkında daha fazla bilgi için http://www.cs.bilkent.edu.tr/~casa2013/ adresini ziyaret edebilirsiniz.