Xbox 720 için geri sayım devam ederken oyun severler, gerçek ya da spekülasyon olsun, yeni konsolla ilgili sızan her habere balıklama atlıyor.

Xbox 720’nin çıkacağı haberinin ilk duyulduğundan beri, konsolun gerek donanımı gerekse kurulumu üzerine çok konuşulmasına, tonlarca tahmin yapılmasına rağmen yazılımla ilgili çok fazla laf edilmedi. Özellikle, yeni arayüz ve Xbox’ın özellikleri hakkında Microsoft’un aklından neler geçtiği de buna dahil.

Bir “video gaming” sitesi olan Polygon’dan Brian Crecente geçenlerde, biraz da dedikodu ticaretine soyunarak – Microsoft’a yakın gizli kaynaklarından aldığı bilgiye dayanarak – yeni Xbox’ın yazılım tarafı için Microsoft’un niyetleri hakkında bazı ipuçları verdi. Crecente’in kaynaklarına göre, Xbox güya, PlayStation 4’ün daha önce açıkladığı “video-capturing” kurulumuyla aynı şekilde çıkacakmış.

İddiaya göre konsol, izlediği bir programı geçip başka bir programa atlamak isteyen birinin önceki programı aynen DVR’la kaydettiği gibi devam eden bir kayıt girdisi yaratabilecek ve bu sayede aksiyonu dondurabilecek ya da başlangıca dönebilecekmiş. Kayıt kurulumunun püf noktası, her nasılsa, oyuncuların geri dönüp oynadıkları bölümün ‘highlight’larını alarak Facebook, Ustream ya da YouTube benzeri sitelere yükleme imkanı sağlamasıymış.

Eğer oyuncu, oyun içinde belirli bir gelişim sergilemişse, konsolun bu kilit anı, kaydı harekete geçirerek, otomatik olarak devreye sokmasına imkan sağlıyor olması Microsoft’u bir adım öne taşıyacakmış. Bu anlık “highlights” özelliği sadece Microsoft’un yeni konsolu için tasarlanmış modern oyunlarda çalışacakmış.

Fakat yine de herkesin kafasında kalan soru işareti, Microsoft’un yeni konsolunda “oyun içi gelişim” konseptini nasıl ele alacağı. Polygon’a göre, geliştiriciler artık “oyun içi gelişimleri” güncelleyebilecek ve yeni bir oyunun piyasaya çıktığı herhangi bir noktada oyuncular için daha fazla şey ekleyebilecekmiş. Diğer bir deyişle, bir DLC paketi vasıtasıyla gelecek yeni gelişimleri beklemek zorunda kalmayacağız.