Xbox kanadından Phil Spencer’ın attığı bir Tweet ile Kinectsiz Xbox One’ın geliştiricilere %10 daha fazla GPU kullanma imkanı verdiği belirtilmiş.Bu Tweet konsol için yapılan geliştirici güncellemesi ardından paylaşılmış.

Kinect’in sistem üzerinden kullandığı %10’luk GPU gücünü çözünürlük ve diğer şeyler için artık kullanabilecek. Bu güç ile oyun geliştiricilerinin 1080P/60 FPS oranını yakalayabilmeleri hedefleniyor. Konsolun PS4 donanımından geride olması ve 100 Dolar fazla fiyatla satılması büyük eleştiri konusu olmuştu.Microsoft Kinect’i mecburi bir şekilde entegre etmesi de bir ayrı eleştiri konusuydu. Şimdi Microsoft bu hamlesi ile hem tüketicileri hem de geliştiricileri memnun etmeye uğraşıyor.Ancak büyük bir problem de yolda gibi.

Microsoft’a asıl sorulması gereken şey Kinect’li Xbox One sahipleri ne yapacak? Zaten Kinect için 100 Dolar fazla ödeyen bu kullanıcılar artık bu cihazın birkaç özelliği dışında muhtemelen bu aleti hiç kullanamayacaklar. Çünkü geliştiriciler oyunlarının en azından PS4 kalitesine yetişmesi için Kinect fonksiyonlarını es geçecekler. Bundan sonra satılacak ürünlerde Kinect’in zorunluluktan çıkması da yapımcıları Kinect entegrasyonundan uzaklaştırabilir. Kısaca Xbox’un gelecek günleri yine ilginçliklere gebe gibi.

Xbox-One-April-Firmware-Update