Bağımsız pek çok fikire finans sağlamak için kurulan Kickstarter son yılların en çok konuşulan internet platformlarından biri kuşkusuz. Oyun,teknoloji ve sinema alanında sermaye odaklarının etkisi altında kalmadan orjinal fikirleri hayata geçirmeye çalışan pek çok bağımsız girişimci Kickstarter’da kampanyalar düzenledi ve fikirlerini ete kemiğe büründürdü.

Ancak pek çok sitenin başına gelen talihsiz olay bu platformunda başına geldi ve Kickstarter hacklendi. Geçtiğimiz Çarşamba günü adli kolluk kuvvetlerine durumu bildiren Kickstarter gerçekleşen olay sonucunda, site üyelerinin kullanıcı adları, mail adresleri, telefon numaraları ve kullanıcı şifrelerinin ele geçirildiğini bildirdi.Ancak şifrelerin ele geçirilmesi üyeliklerin çalınmasına imkan sağlamıyor. Çünkü şifreler ayrı bir algoritma ile korunuyor. Yani hackerların şifreleri öğrenmeleri için öncelikle algoritmayı geçmeleri gerekiyor.Ancak siteye bu günlerde giriş yaptığınızda Kickstarter sizden yeni bir şifre ile yola devam etmenizi istiyor.

Tabi olayın en can alıcı noktası ise kredi kartı bilgileri. Bu konuda site, kullanıcıların için ferahlatan açıklamayı yaptı. Yapılan hasar tespitinde kredi kartı bilgilerinde herhangi bir sorun olmadığı hackerların bu bilgilere ulaşamadığı belirtildi. Ayrıca yapılan bağışlarla ilgili hack sonrasında bir dolandırıcılık olayına da rastlanmadı.Yani kısaca yapılan yardımların boşaltılıp birilerinin cebine gitmedi.

Kullanıcılarından olaylar sonrası özür dileyen Kickstarter ekibi,yaşanan hayal kırıklığı sonrası güvenlik önlemlerini daha da arttıracaklarını belirtti.

 

ks_farhan