Hearthstone Hayatta Kalma Rehberimizin 3. ve son yazısıyla, tüm Multiplayer takipçilerine yeniden merhaba.

Rehberimizin ilk yazısında temel bilgiler vermiş, ikinci yazısında ise basic kartlar ile ilgili tavsiyelerde bulunmuştuk. Üçüncü ve son yazımızda ise Heroları ve herolara özel basic kartlardan öne çıkanları ele alacağız.

Eğer Warcraft evrenine yabancı değilseniz, bahsedeceğimiz Herolar ile ilgili bilginizin ve anılarınızın olduğundan eminiz. Hatta oyun içinde eylemleriniz sırasında herolarınızın savaş naraları, sizleri zamanda yolculuğa çıkarabilir, bizden söylemesi.

Diğer yandan Warcraft evrenine Hearthstone ile adım atan bir oyuncuysanız hiç merak etmeyin, Warcraft evrenine ait tarihi bilmiyor olmak dışında bir dezavantajınız olmayacak. Yani Hearthstone’da zirveye oynamanız için önünüzde hiçbir engel yok.

Lafı daha fazla uzatmadan yazıya başlayalım.

anduin wrynn priestAnduin Wrynn – Priest

Ele alacağımız ilk Hero’muz Anduin, priest sınıfına mensup heromuz. Hero Power’ı sayesinde yaralı herolara ya da minionlara +2 hit point verebiliyor. Bu özelliği sebebiyle rakipleri öldüremeyecekleri miniona saldırmamak konusunda baskı altına alıyor.

holy nova - mind controlHoly Nova

Holy Nova, Priest’in sahip olduğu alan etkili büyüsü. Tüm düşmanlara 2 hasar verirken, bütün dostlara da 2 hp kazandırıyor. Hemen, her Priest destesinde bir adet bulundurur. Her alan etkili büyü gibi, kart avantajını lehinize çevirmek konusunda etkilidir.

Mind Control

Oyundaki en güçlü “Hard Removal” diye tabir edilen kartlardan biri. Hard Removal denen kartlar oyun alanındaki güçlü bir minionu yok etmeye yarayan kartlardır. Mind Control ise üzerinde kullanacağınız minionu ortadan kaldırmakla kalmıyor, kendi kontrolünüze de alıyorsunuz.

garrosh hellscream warriorGarrosh Hellscream – Warrior

Warrior sınıfına mensup olan Garrosh, Hero Power’ı aracılığıyla 2 zırh puanı kazanabiliyor. Zırh puanları hit pointlerden farklı olarak hero portreniz üzerinde bir kalkanın üzerinde rakamla belirtiliyor. Bununla beraber Garrosh, silah kullanmak konusunda uzman.

fiery war axe shield blockShield Block

Shield Block sayesinde 5 armor kazanıp bir adet kart çekersiniz. Her zaman fazladan armor ve bir kart işinize yarayacağından ötürü oyunun her safhasında işinize yarayan bir karttır.

Fiery War Axe

Fiery War Axe benim zannımca oyundaki en iyi kartlardan bir diğeridir. Bu kart özellikle erken oyun safhasında rakibinizin oynayacağı minionları alt etmenize yarayarak büyük bir avantaj elde etmenizi sağlayabilir.

Gul'dan warlockGul’dan – Warlock

Gul’dan’ın Hero Power’ı 2 hit point feda ederek 1 adet kart çekebilmesi. Bu da Gul’dan’a kart avantajını elinde bulundurmak üzere fayda sağlıyor. Çok kolay biçimde hit point kaybetmesi dezavantaj gibi gözükse de bu özelliğinin üzerine kurulu stratejiler de geliştirilebiliyor.

soulfire shadow boltShadow Bolt

Bir miniona 4 hasar vermenize yarayan bu kart özellikle erken oyun safhası sonlanırken oyun alanındaki üstünlüğünüzü perçinlemekte oldukça yararlıdır.

Soulfire

Bu kart da shadow bolta benzer bir karttır, ancak kullanmak mana istemez ve kullandığınızda elinizdeki bir kart rastgele olarak atılır. Dezavantajlı gibi görünüyor olsa da ileri oyun safhalarında oldukça yararlı bir karttır.

jaina proudmoore mageJaina Proudmoore – Mage

Jaina, bir mage’in olması gerektiği gibi büyüleriyle Hearthstone’da arz-ı endam ediyor. Hero Power’ı fire blast sayesinde seçtiği bir hedefe 1 hasar verebiliyor. Bu da Jaina’yı erken oyun esnasında etkili kıldığı gibi rakibini de 1 hp’ye sahip yaratıkları oynamamak konusunda köşeye sıkıştırıyor.

fireball flamestrikeFireball

Fireball Mage’in sahip olduğu en etkili büyü kartlarından biridir. 4 mana karşılığı 6 hasar verebiliyor olması onu oldukça değerli bir kart haline getiriyor. Oyun içinde güçlü bir miniondan kurtulmak için de rakibinizi yok edip oyunu sonlandırmak için de kullanılabiliyor.

Flamestrike

Oyundaki en güçlü alan etkili karttır. Rakibinizin kurduğu ezici alan üstünlüğünü yerle bir etmek bu kart sayesinde mümkündür.

malfurion stormrage druidMalfurion Stormrage – Druid

Malfurion Hero Power olarak druidlerin sahip olduğu şekil değiştirme gücüne sahip. Bu gücü kullandığında 1 zırh ve o tur içinde kullanılmak üzere 1 saldırı puanı kazanıyor. Bunun dışında kendisi doğanın güçlerini lehine kullanmak üzere uzmanlaşmış bir hero.

claw swipeSwipe

Oyunda hemen hemen her druid’in kullandığı alan etkili bir karttır. Özellikle oyun alanında fazladan spell power veren bir minionunuz bulunuyorsa, etkileri rakibiniz için yıkıcı olabilir.

Claw

Claw da heronuza 2 armor ve yalnızca o tur içinde kullanılmak üzere 2 saldırı puanı verir. Çok özel bir yanı yok gibi gözükse de pek çok farklı durumda kullanılabiliyor olduğu için sık tercih edilir.

rexxar hunterRexxar – Hunter

Rexxar’ın Hero Power’ı rakibin herosuna 2 hasar vermesini sağlıyor. Ayrıca avcı olmasının getirdiği doğal yeteneği sayesinde Beast kartlarını lehine kullanarak rakibine üstünlük kurabiliyor.

kill command animal companionAnimal Companion

Bu kart rastgele üç “beast”ten birini oyun alanına sürer. Bu minionlar 4/4 gücünde bir taunt minionu, 4/2 gücünde bir charge minionu ya da 2/4 gücünde oyun alanındaki diğer minionlara +1 saldırı gücü veren bir minion olabilir.

Kill Command

Bu da tehlikeli bir rakip minionu ortadan kaldırmak üzere kullanabileceğiniz bir karttır. Oyun alanında bir beast minionunuz varsa daha etkili olacaktır.

thrall shamanThrall – Shaman

Thrall Hero Power’ı sayesinde rastgele olarak 4 farklı totemden birini sahaya sürebiliyor. Bu totemden üçü 0/2 gücünde ve taunt, +1 spell power, her tur sonunda tüm minionlara +1 hp özelliklerine sahip olabiliyor. 4. totem ise herhangi bi özel güce sahip değil ve 1/1 gücünde. Ayrıca bir totemden iki tanesi aynı anda alanda bulunamıyor.

hex bloodlustHex

Bu kart seçtiğiniz bir rakip minionu 0/1 gücünde taunt özellikli bir kurbağaya çevirir.

Bloodlust

Bloodlust, özellikle alan kontrolünü elinizde tutuyorsanız oyunu sonlandırmanızı kolaylaştıran bir karttır. Oynadığınız tur için, oyun alanınındaki bütün minionlarınıza +3 saldırı gücü verir.

uther lightbringer paladinUther Lightbringer – Paladin

Uther Hero Power’ıyla oyun alanına 1/1 gücünde bir minion sürebiliyor. Bununla beraber silahlar üzerine uzmanlaşmıştır ve kendisini heal’lamak üzere çok sayıda kartı vardır. Oyun alanında beklenmedik biçimde kontrol kurabilir.

truesilver blessingBlessing of Kings

Seçtiğiniz bir miniona 4/4 güçlendirir. Hero power’ınızı kullanarak alana sürdüğünüz 1/1 minionlara kullanarak, rakibinizin hiç beklemediği anda alan kontrolünü ele geçirebilirsiniz.

Truesilver Champion

Paladin bu silah sayesinde rakibine saldırmadan önce 2 hp kazanır. Paladinlerin olmazsa olmaz kartlarından biridir.

valeera sanguinar rogueValeera Sanguinar – Rogue

Valeera Hero Power’ı aracılığıyla 1 gücünde iki tur kullanılabilen bir silah kuşanabilir. Bunun dışında kombolara odaklanan bir oyun tarzı vardır. Art arda oynayabildiği kartlarla oluşturduğu kombolar sayesinde oyunun erken safhasında da ileri safhasında da üstünlük kurabilir, dengeleri değiştirebilir.

deadly poison - backstabDeadly Poison

Bu kart sayesinde Hero power’ınız aracılığıyla sahip olduğunuz kartı bufflayarak özellikle erken oyun safhasında büyük avantaj elde edebilirsiniz.

Backstab

Bu kart da özellikle erken oyun safhasında olmak üzere oldukça etkilidir. Kullanmak için mana istemiyor olması sayesinde combo kartlarınızı kullanmanız için iyi bir zemin hazırlar.

Son Söz

Hearthstone hayatta kalma rehberimize bu yazı ile son verirken, dilerim ki oyuna yeni başlayan kimselere işe yarar tavsiyelerde bulunabilmiş, yol gösterebilmişimdir. Unutmayın ki bu rehberler uzunca bir yolculuğun yalnızca başlangıcıydı.

Hearthstone öğrenmesi basit, ancak ustalaşması zor bir oyun. Bununla beraber oynayıp tecrübe kazandıkça da kendinizi geliştirdiğiniz, sürekli olarak oyun becerinizi bir adım ileriye taşıyabildiğiniz oyun. Bu yüzden sürekli olarak oynamaktan ve kaybetmekten korkmayın. Arka arkaya aldığınız mağlubiyetler sizi yıldırmasın. Unutmayın ki Hearthstone’da bilgi ve tecrübe kadar şans da önemli bir faktör ve en iyi oyuncular dahi zaman zaman mağlubiyet serisine yakalanabiliyor. Yenilgilerinizden ders çıkarın ve sürekli olarak online modda, gerçek rakiplere karşı oynayın.

Bir başka yazıda, bir başka oyunla görüşmek üzere,

Esen Kalınız.