coop

GTA Online, dünyanın en büyük bütçeli ve yine dünyanın en rekortmen oyunlarından biri olan Grand Theft Auto V’in çoklu oyuncu modu.

Rockstar Games belki de bir pazarlama stratejisi olarak GTA V’in çoklu oyuncu moduna GTA Online ismini vererek apayrı bir oyunmuş gibi önümüze sundu. Tabi önümüze sunduğu gün birçok sorunla beraber geldi. GTA Online’ın ilk haftası oyuna girmek neredeyse imkânsızdı, sonrasında da karakter, araç, ev, para silinmeleri gibi sorunlarda peşinden sürüklendi. Fakat çıkışından neredeyse 2 ay geçti ve artık GTA Online stabil olarak çalışıyor yani artık GTA Online dünyasına adım atmanın tam vakti!

GTA Online’da aynı hesap üzerinden 5 adet karakter açabiliyoruz. Bu karakterlerin yetenekleri, evleri, araçları farklı olmak ile birlikte bankaya yatırılan para ortak olarak kullanılabiliyor ve küçük bir ipucu: paranızı bankaya yatırmazsanız bu günahlar şehrinde beş parasız kalabilirsiniz.

Los Santos şehrinde Amerikan rüyası yaşamak mı? Yoksa yozlaşmış polis ve çetelere meydan okumak mı? Bu kararı şehre gelmeden önce vermeli ve ona göre bir karakter yaratmalısınız. Karakter yaratma ekranına geldiğimizde, bir ilk olarak onun soy ağacını belirliyoruz. Annesi ve babasından ziyade büyükanne ve büyükbabasını dahi belirlediğimiz karakter, oyuncunun yaptığı ayarlamalara göre anne veya baba tarafına benzeyebiliyor. Büyükanne ve büyükbabadan başlayarak biraz zorlarsanız siyahi, çekik gözlü, sarı saçlı melez bir karakter bile yaratabilirsiniz belki. 🙂

Soy ağacını belirlemek karakterimizin görünüşüne etki ediyor sadece. Rockstar Games bu konuda benzeri oyunlardan farklılık göstererek ağız, burun, göz gibi detayları tek tek değiştirmemize olanak vermemiş, soy ağacındaki kişilere olan benzerliğini değiştirmemize imkân vererek anne veya baba tarafına olan yakınlığı arttırmamızı sağlamış. Bu karakter yaratma menüsünde, Social Club üyeleri ve oyunun koleksiyon versiyonunu almış kişilere bir sürprizde var. Ebeveyn olarak Red Dead Redemption oyununda vahşi batının efsanesi olmuş John Marston’ı seçerek günümüz modern batı dünyasında onun soyunu devam ettirebilirsiniz veya Liberty City’de yaşam savaşı vermiş olan Niko Bellic’i ebeveyn olarak seçip bu savaşa Los Santos’da kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu efsane karakterler dışında GTA III’ün kapak kızı Misty ve sesini hiç duymadığımız, nam-ı diğer dilsiz yılan Claude’ da ebeveyn olarak seçebilecekler arasında.

Günümüz modern batısında kovboy ruhunu yaşamak için baba olarak John Marston'ı seçmek iyi fikir

Günümüzün modern batı dünyasında vahşi batı ruhunu yaşamak için baba olarak John Marston’ı seçmek iyi fikir.

Kalıtsal tabanlı karakter yaratma sisteminde soy ağacımızı belirledikten sonra karakterimizin yaşam tarzını belirleme vakti geldi. Belirlediğimiz yaşam tarzları, karakterimizin yeteneklerine etki edecek. Ayrıca asıl dış görünüş soy ağacında belirlediğimiz seçeneklere bağlı olmakla birlikte, seçtiğimiz yaşam tarzına bağlı olarak karakterimiz temiz yüzlü, enerjik veya bitkin, suratı yara içinde bir karakter halini alabilecek.

Yaşam tarzı seçeneklerimize baktığımızda karakterimizin günde kaç saat uyuduğunu, ailesi ve arkadaşlarıyla ne kadar vakit geçirdiğini, ne kadar spor yaptığını, legal ve illegal işlere ne kadar vakit ayırdığını, günde kaç saat boş oturduğunu ve partilere kaç saat harcadığını belirleyebileceğiz. Gereksiz gibi görünen bu seçimlerimiz karakterimizin dayanıklılık, atış, güç, gizlilik, uçuş, sürüş, akciğer kapasitesi gibi yeteneklerine etki edecek. Bu yetenekler oyun içinde kullandıkça artabilecek. Yine de oyunda en çok hangi iş ile uğraşacaksanız o yetenekleri arttırmanızda yarar var. Bir soygun çetesinin şoförü mü olacaksınız? Sürüş yeteneğinizi yüksek tutmak çetede sizi arkadaşlarınızdan ayıran bir özellik olacaktır. Yada okyanusun derinliklerinde enkazlar arayıp gizli paketlere mi ulaşacaksınız? Oksijen tüpünüz olsa dahi her ihtimale karşı akciğer kapasitenizi arttırmanız yararınıza olacaktır.

Yaşam stilinden sonra saç, saç rengi, yaş, gözlük ve şapka gibi aksesuarı belirlediğimiz dış görünüş ile ilgili genel ayarlamaları yapıyoruz ve karakterimiz Los Santos&Blaine Vilayetine adım atmaya hazır!

Evlat olsa sevilmez :) John Marston'ın böyle bir oğlu olsa kahrolurdu herhalde.

Evlat olsa sevilmez 🙂 John Marston’ın böyle bir oğlu olsa kahrolurdu herhalde.

Rockstar Games’in çoklu oyuncu modlarında pek tecrübeli olduğu söylenemez. Serinin bir önceki oyunu GTA IV’de sadece deathmatch, race, free-mode gibi klasik modlar mevcuttu ve bir GTA oyununun görüp görebileceği en sade çoklu oyuncu moduna sahipti diyebiliriz. GTA dünyasında sınır tamamen oyuncuya ait olduğundan free-mode’da oyuncuların kendi kendilerine oluşturdukları birçok güzel etkinlikle karşılaşmamıza rağmen, bir süre sonra her şey sıradan bir hale geliyordu. Öyle ki oyunda yapılabilecek en üst LEVEL 10’du ve bunları sadece yarış, deathmatch  gibi oyun modları ile yapabiliyorduk ki yaptığımızda da alabileceğimiz birkaç kıyafetten başka bir şey gelmiyordu. Bu sefer GTA Online bir hikâye, görevler ve ekonomi mevcut. Görevler, soygunlar ve oyun modlarından kazandığımız parayı silah, araç, mülk, modifiye, borsa, kıyafet, dövme, bahis gibi etkinliklerde harcayabiliyor, hatta abartıp büyük bir meblağ karşılığında tank satın alabiliyoruz.

GTA Online, Rockstar Games’in açıklamasına göre GTA V’in hikâyesinden birkaç ay öncesinde geçiyor. GTA V’te gördüğümüz karakterleri GTA Online’da da görebiliyor ve onlardan görevler alabiliyoruz. Sonuçta çoğu yozlaşmış, illegal işler yapan adamlar ve silah, araç, uyuşturucu kaçakçılığı yapmak için bizler gibi şehre yeni gelen kişileri kullanıyorlar.

Şehre yeni gelmiş birisi olarak, soygunlara küçük marketlerden başlıyoruz.

Şehre yeni gelmiş birisi olarak, soygunlara küçük marketlerden başlıyoruz.

GTA Online’da yapılacakların ve hedeflerin sınırı yok. Level arttıkça daha çok görev ve belirleyebileceğimiz daha çok hedef karşımıza çıkıyor. Soygun, kaçakçılık, sokak yarışları, ölüm maçları survival modları gibi işler dışında arkadaşlarınızla toplanarak tenis, bilardo, bilek güreşi, dart, paraşütle atlayış gibi legal işlerde yapabiliyorsunuz. Bir gün çok paranız olursa Vinewood manzaralı evinize arkadaşlarınızı çağırıp alem yapabilirsiniz, tabi şehre yeni gelmiş bir karakter için bu çok uzak bir hayal.

Önümüzdeki dönemlerde oyuncuların oyun modları yaratmasına imkân sunacak içerik yaratıcı ve büyük soygunlar gibi eklentilerle birlikte GTA Online dünyası daha da gelişecek. Arkadaşlarınızla soygun planları yapabileceğiniz bir ev, lastikleri kurşungeçirmez bir kaçış aracı, işlerinizi sessiz yapabilmeniz için susturuculu silahlarınızı şimdiden hazırlayın. Los Santos şehri bu sefer çoklu oyuncu modunda keşfetmeniz için sizleri bekliyor. Şehrin terkedilmiş bölgesinde, ufak bir garajda başlayan bu hikâyenin başrolü sizsiniz. Bu yaşamı polislerin ve çetelerin rahat bırakmadığı getto mahallelerinde de sürdürebilirsiniz, Vinewood tepelerindeki bir villada da. Fakat bu işte tek racon var: Hile yapmamak! İyi oyunlar.

Şehre dönüş başlasın, multiplayer geliyor!

Şehre dönüş başlasın, multiplayer geliyor!

 

5 Comments

 • havuz gorevlisi dedi ki:

  GTA Online’da bulunan karakter oluşturma alanı kadar karışık ve kullanıcı dostu olmayan bir arayüz ben düşündüm de hatırlayamadım. daha sade olabilirdi.
  Bu yazıyı hazırlayan arkadaşında eline sağlık güzel çalışma olmuş.

 • LegendHunter dedi ki:

  Güzel bir konu olmuş yanlız oyunda çok fazla para gerekiyor 10 lwl olunca anca garaj alabildim

 • Nafi dedi ki:

  nerden ve nasıl indirecez nasıl oynayacaz ?

  • Bora Çitim dedi ki:

   Yazıda da anlatıldığı gibi GTA Online,
   GTA V’in multiplayer modudur. GTA V’e sahipseniz GTA Online’da
   oynayabilirsiniz. 🙂

 • Franklin dedi ki:

  Güzel bir paylaşım olmuş. Devamını bekliyorum