Grand Theft Auto V’in çoklu oyuncu modu olan GTA Online çok geniş bir dünyaya sahip. Bu devasa dünyaya Vinewood tepelerinde bulunan Los Santos manzaralı lüks evinizden bakmak istiyorsanız bu ipuçları tam size göre. Geçtiğimiz yazımızda GTA Online’a giriş yapmış ve bu acımasız şehirde nasıl hayatta kalabileceğinizi biraz olsun göstermiştik. Şimdi ise bu dünyadaki karakterlerden bahsedeceğiz.

Online oyuncu

744564 GTA Online’ın kontrol edilebilir ve tamamen oyuncular tarafından yaratılan ana karakteri; yani siz… GTA Online’ın karakter yaratma sisteminde görünüşünden cinsiyetine, yaşam tarzından istatistiklerine ve ismine kadar her şey oyuncu tarafından yaratılmakta ve kararlaştırılmaktadır. GTA Online karakteri, Los Santos’a yeni gelen bir suçlunun hikâyesini konu almaktadır. Yabancısı ve yenisi olduğu bir şehre adımını atan bu oyuncunun şehirdeki tek bağlantısı, Los Santos’un çetelerinden olan Chamberlain Gangster Families’in mensuplarından Lamar Davis’dir. Daha önceden Lamar ile sosyal ağ paylaşım sitesi olan Lifeinvader’da tanışmış olan karakter, Los Santos’a geldikten sonra Lamar’la havaalanında buluşur ve Lamar onun şehirdeki rehberi olur. Karakter, Lamar ile Los Santos’un yeraltı dünyasına doğru girmeye başlarken, yavaş yavaş pek çok isimle tanışmaya ve bu isimler adına ayak işçisi olarak çalışmaya başlar. Yenisi olduğunuz bir şehirde ilerleme kaydederek saygı/itibar kazanmak, yeraltı dünyasında yükselmek ve yeni fırsatların kapısını açarak bu şehirde ayakta kalmayı başarıp kazanan taraf olmak tamamen sizin elinizde…

Lamar Davis

744560

Gerald “Slink” Johnson tarafından seslendirildi.

Lamar, Los Santos’un Chamberlain Gangster Families çetesinin önde gelen isimlerinden biridir. GTA Online oyuncusunun Los Santos’taki ilk bağlantısıdır. Online oyuncu, Lamar ile sosyal ağ paylaşım sitesi olan Lifeinvader’dan tanışmış ve Los Santos’ta buluşmuştur. Los Santos’a yeni ve yabancı olan online oyuncuyu Lamar, havaalanında karşılar ve ona yeni bir şehirde yeni fırsatın kapılarını açar. Oyuncu şehre ısındıkça Lamar, çetesiyle ve uyuşturucu işleriyle alâkalı birtakım işler verir. Lamar’ın güvenini kazandıkça belirli bir rank’e ulaşıldığında Lamar, oyuncuya çeşitli hizmetler de vermektedir. Rank 50: Lamar’ı telefon rehberinizden arayarak “Call Mugger” seçeneğiyle 1000$ ücret karşılığında herhangi bir oyuncuyu soymak için hırsız kiralayabilirsiniz.

Simeon Yetarian

744566

Demosthenes Chrysan tarafından seslendirildi.

Los Santos’taki Premium Deluxe Motorsport adındaki lüks araba bayisinin sahibi olan Simeon, dolandırıcı bir araba satıcısı ve tefecidir. Gücü yetmeyen insanlara pahalı arabalar satarak ödeme günü geldiğinde bu insanlar ödemesini yapmadıkları ve geciktirdikleri zamanlarda arabayı zorbalıkla geri almaktadır. Lamar’ın patronudur; bu tür repo işlerini genellikle Lamar’a vermektedir. GTA Online oyuncusuna Lamar aracılığıyla tanıştırılan Simeon, oyuncuya da birkaç repo işi verir. Çoğu zaman da bayisinde satacağı araçların listesini gönderir ve oyuncuya istenilen araçları çalarak limandaki deposuna bırakmasını ister.

 Gerald

744559

Douglas Powell Ward tarafından seslendirildi.

Lamar’ın Chamberlain Gangster Families’den çete arkadaşıdır. Los Santos’un uyuşturucu satıcılarından biridir. GTA Online oyuncusu, Lamar aracılığıyla kendisiyle tanışmıştır. Online oyuncu, yeni geldiği ve yabancısı olduğu bu şehirde para yapmak ve şehrin yeraltı dünyasına yavaş yavaş girip bu dünyada yükselmek adına Gerald için çalışmaya başlar. Online oyuncuya, istenilen uyuşturucuyu belirtilen noktaya teslim etmek veya istenilen uyuşturucuyu kendisine getirmek ve karşıt çetelerin mekânından uyuşturucu çalmak gibi ufak işler vermektedir. Oldukça paranoyak ve kimseye güveni olmayan bir tiptir. Bu yüzden kimi zaman online oyuncuyu ağzını sıkı sıkı kapaması konusunda uyarır.

Lester Crest

744561

Jay Klaitz tarafından seslendirildi.

Lester, Los Santos’un yeraltı dünyasının beyni konumundaki kişidir. Murrieta Heights mahallesindeki küçük bir evde yaşamaktadır. İşlerini genellikle bu evinin depo katından yürütmekte ve burada IT ve hacker’lık becerileriyle birçok şeyi kontrol altına alabilmekle beraber hemen hemen her şeyden haberdardır. Şehre yeni gelen GTA Online oyuncusunun haberini alan Lester, oyuncuyla iletişime geçerek işlerini halletmesi karşılığında oyun boyunca oyununcuya yardımlarını esirgemez ve oyuncunun en yakın bağlantısı konumuna gelir. Lester, GTA Online’da 10. rank’te açılmaktadır. Oyun boyunca belirli bir rank’e ulaşıldığında oyuncuya çeşitli hizmetler vermektedir. Rank 10: Lester ile tanıştığınız andan itibaren Lester’ı telefon tehberinizden arayarak “Set Bounty” seçeneğiyle diğer oyuncuların başına ödül koyabilirsiniz. Eğer bir oyuncu sizi öldürmüşse veya canınızı sıkıyorsa, kellesine ödül koyarak sizin ve diğer oyuncuların onun peşine düşmesini sağlayıp ondan intikam alabilirsiniz. Rank 15: Lester’ı telefon rehberinizden arayarak “Locate a Car” seçeneğiyle 100$ karşılığında Lester’dan araba temin edebilirsiniz. Rank 21: Lester’ı telefon rehberinizden arayarak “Remove Wanted Level” seçeneğiyle peşinizdeki polisleri sildirebilirsiniz. Bunu gerçekleştirdiğiniz takdirde belirli bir ücret karşılığında Lester, polislere rüşvet vererek sizi polislerden kurtaracaktır. Polislere rüşvet verip peşinizden kaldırmak için Lester’a ödemeniz gereken ücret şöyle: 1 yıldız aranma seviyesi > 200$ 2 yıldız aranma seviyesi > 400$ 3 yıldız aranma seviyesi > 600$ 4 yıldız aranma seviyesi > 800$ 5 yıldız aranma seviyesi > 1000$ Rank 25: Lester’ı telefon rehberinizden arayarak “Locate a Boat” seçeneğiyle 400$ karşılığında Lester’dan tekne temin edebilirsiniz. Rank 35: Lester’ı telefon rehberinizden arayarak “Locate a Helicopter” seçeneğiyle 700$ karşılığında Lester’dan helikopter temin edebilirsiniz. Rank 40: Lester’ı telefon rehberinizden arayarak “Off the Radar” seçeneğiyle oyunun harita/radarındaki simgenizi/yerinizi 500$ ücret karşılığında bir dakikalığına diğer oyunculara görünmez yaptırabilirsiniz. Rank 40: Lester’ı telefon rehberinizden arayarak “Reveal Players” seçeneğiyle oyunun harita/radarındaki tüm görünmez oyuncuların simgelerini/yerlerini 500$ ücret karşılığında ortaya çıkarabilirsiniz. Rank 45: Lester’ı telefon rehberinizden arayarak “Locate a Plane” seçeneğiyle 1000$ karşılığında Lester’dan uçak temin edebilirsiniz.

Dominic “Dom” Beasley

744558

Tony von Halle tarafından seslendirildi.

Ekstrem sporlarla kafayı bozmuş, sürekli çılgınlıklar ve yeni rekorlar peşinde olan bir adrenalin bağımlısıdır. Çoğu zaman GTA Online oyuncusunu arayan Dom, oyuncuları haritanın dört bir köşesindeki paraşütle atlayış (Parachuting modu) noktalarına davet eder.

Trevor Philips

744567

Steven Ogg tarafından seslendirildi.

Blaine Vilayeti’nin en büyük, en tehlikeli uyuşturucu ve silah satıcısıdır. Kendi adını verdiği Trevor Philips Enterprises / Industries (Trevor Philips İşletmesi) adındaki uyuşturucu ve silah ticareti yaptığı bir iş örgütü vardır. Uyuşturucu ticaretindeki en büyük rakibi olan Lost motosiklet çetesiyle bitmek bilmeyen sorunları vardır. Uyuşturucu ticaretindeki işlerini yoluna koymak ve Lost’un işlerini baltalamak için GTA Online oyuncusuna birtakım işler verir.

Ronald “Ron” Jakowski

744565

David Mogentale tarafından seslendirildi.

Blaine Vilayeti’nin en büyük uyuşturucu ve silah satıcılarından Trevor Philips’in örgütü olan Trevor Philips İşletmesi’nin CEO’su ve sözcüsü konumundaki kişidir. Trevor’ın sağ koludur. İşletmeyi, patronu Trevor ile beraber yönetmektedir. Bu işletmedeki yapılması gereken birtakım ayak işlerini GTA Online oyuncusuna verir.

Bruce “Brucie” Kibbutz

744557

Timothy Adams tarafından seslendirildi.

Boğa köpekbalığı testosteronu üreticisidir. Bir zamanlar Liberty City’nin otomotiv girişimcisi, form meraklısı ve yaşam koçuyken, beş sene önceki otomotiv işlerini bırakıp testosteron üretim işlerine girmiştir. Güç ve dayanıklılık veren, en güçlü testosteron olarak bilinen boğa köpekbalığı testosteronu kullanıcısı olan Brucie, daha sonra herkese kazandırmak için bunu ticarete dökme kararı vermiş ve boğa köpekbalığı testosteronun en büyük savunucularından biri haline gelmiştir. Oyun içindeki www.bullsharktestosterone.com adresinden testosteron konusunda insanlara rehberlik yapmaktadır. Brucie, belirli bir zaman sonra belirli bir rank’e ulaşıldığında oyuncuyu arayıp sattığı testosteronlar hakkında oyuncuyu bilgilendirir ve testosteron hizmeti verebileceğini söyler. Rank 17: Oyuncular telefon rehberinden Brucie’yi arayarak “Bull Shark Testosterone” seçeneğiyle 500$ ücret karşılığında boğa köpekbalığı testosteronu takviyesi temin edebilir. Bu testosteron alındığında oyuncular bir dakika boyunca çatışmalarda iki katı hasar verip büyük ölçüde daha az hasar almaktadır.

Martin Madrazo

744562

Alfredo Huereca tarafından seslendirildi.

Meksikalı bir mafya babasıdır. Los Santos’un en büyük Meksika narkotik çetesi olan Madrazo Cartel’in lideridir. Evli olmasına rağmen bir de metresi olan Madrazo, sevgilisine Vinewood Tepesi’nden büyük bir yeni malikâne almıştır. Çoğu zamanını metresiyle birlikte bu malikânede geçirerek, GTA Online oyuncusuna uyuşturucu işleriyle ilgili birtakım ayak işleri verir.

Mechanic

744563

GTA Online oyuncusunun, garajlı bir ev veya garaja sahip olduğu takdirde sahip olabileceği araba tamircisidir. Herhangi bir ev veya garaj satın aldığınızda yanında gelecek olan mekanik; eğer garajınızdan uzaktaysanız, garajınızdaki aracınızı ücretsiz olarak yanınıza getirecek olan tamirci çalışanınızdır. Tek yapmanız gereken, telefon rehberinden Mechanic’i arayıp garajınızda olan istediğiniz aracı seçmektir. Mekanik günlük 50$ ücretle çalışmaktadır ve her gün sonunda oyuncu kendisine 50$ öder. GTA Online senaryosu içinde yardım alınabilecek bu karakterler dışında tabiki bu dünya gerçek oyuncularla dolu. Bu oyuncularla aynı çeteye girerek Los Santos’un uçsuz bucaksız haritasında yapabileceklerinizin sınırı yok. Fakat bizden tavsiye, bu dünyada kimseye güvenmeyin! İyi oyunlar.