Havuzlu villamın terasına çıkıp şehre bir göz attım, hava açık görünüyor. Kuşların cıvıltısı, sokak yarışı yapan araçların motor sesleri, uzaktan duyulan silah ve siren sesleri birbirine karışmış durumda. Anlaşılan şehir yine rutin günlerinden birini yaşıyor. Bu güzel günde silahlarımı evde bırakıp çoluk çocuğu toparlayıp kuzeye giden orman yolundan ilerleyerek bir sahil kasabasında eğlenceli vakit geçireceğiz, uzun zamandır beraber birşeyler yapmıyoruz. Sonrasında çete ile buluşup yakında yapacağımız büyük soygun için kaçışı planlamaya başlayabiliriz…

a

Tanıdık bir yaşam tarzı, bilindik bir şehir, yepyeni bir oyun… Güneşli Los Santos günlerine hoşgeldiniz!

Yukarıda anlatıklarım Grand Theft Auto V’de geçirebileceğimiz günlerden birisi fakat bildiğiniz gibi GTA dünyasında hiçbirşey planlandığı gibi gitmeyecektir, dolayısıyla hiçbir zaman tekdüze bağlamış bir oynayış göremeyeceksiniz. Örnek olarak kırsal kesimlerde gezinirken yolda kalmış kırık dökük bir araç ve onun hemen yanında yardım isteyen bir otostopçu görebilirsiniz. Veya ormanlık bir alanda içi boş bir araç ve etrafında kan gölü içinde yatan cesetler bulabilirsiniz. Fakat siz belinizden silahınızı eksik etmeyin, burası Los Santos  ve  bu şehirdeki tek suçlu siz değilsiniz.

Los Santos, Amerika’nın en büyük şehirlerinden biri olan Los Angeles’ın GTA dünyasındaki parodisi olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce Grand Theft Auto San Andreas’ta karşımıza çıkan şehir, bu sefer hiç olmadığı kadar büyük ve canlı. Şehirde gezinirken polisten kaçan suçlular, kendi bölgesini kontrol etmeye çalışan çete elemanları, film çekimi yapan ekipler, kırsal bölgeden şehire göç eden aileler gibi müthiş ayrıntılar Los Santos atmosferini harika bir şekilde tamamlıyor.

Bu şehirde suç oranı oldukça yüksek fakat bir suç işlerken 2 kere düşünmeniz gerek zira polisleri atlatmanız biraz zor. Sürüş konusunda çok başarılı bir hale gelen ve uzun otobanlarda atlatmanın neredeyse imkansız olduğu polisler, 3 yıldızdan sonra helikopter desteği ile geliyor ve tepenizde alçaktan uçan helikopter, diğer ekiplere direkt nerede olduğunuzu bildiriyor. Bu konuda Los Santos insanlarıda oldukça bilinçli. Birisine sataştığınızda, şehrin ortasında araba çaldığınızda, market soyduğunuzda hatta mangal partisi yapan gençlerin bahçesine girip partiye ortak olmak istediğinizde dahi telefonlarıyla polisi arayıp eşgalinizi verebiliyorlar.

Polis dışında bazı yerlerin kontrolü çetelerin elinde. Siz siz olun ıssız bir otobanda otoparkı motorsikletlerle dolu bir kafeyi soymaya kalkmayın, hiç beklemediğiniz bir anda tüm motor çetesi üstünüze çullanarak oraya geldiğinize bin pişman edebilir. 🙂

b

Cesaret Gerektiren Bir Yenilik: 3 Karakter!

Herşeyin birbiriyle bağlantılı olduğu ve anlatılacak binlerce hikayenin bulunduğu bu şehirde 3 karakter ile birlikte yaşıyoruz. Özellikle yaşıyoruz diyorum zira atmosfer ve hikaye ile birlikte bu oyunu oynamıyor adeta yaşıyoruz. Önceki serilerde hep şehire yeni gelen bir karakteri kontrol eder ve o karakter ile birlikte şehiri, kişileri, ortamı beraber tanırdık. Bu sefer Michael, Franklin ve Trevor adındaki karakterlerimiz bu şehirin yerlileri ve burada bir hayatları, arkadaşları ve işleri var. En büyük tereddütlerden biri bu 3 karakterin arasındaki bağın nasıl olacağı ve hikayede kopukluklar yaşatabileceğiydi. Fakat hikaye o kadar güzel hazırlanmışki böyle bir sorun hiç olmuyor. Bir GTA V oyuncusunun “benim favori karakterim şudur” demesi biraz zor olacak zira 3’üde kendini farklı yönleriyle sevdiriyor. Karakter geçişleride oldukça başarılı yapılmış durumda. Biz 1 karakteri yönetirken diğer 2 karakter şehirde yaşıyor ve gezinirken onlarla karşılaşabiliyoruz. Gecenin bir vakti Franklin’e geçiş yaptığımda evinin önünde bir kızı taksiyle yolladığına tanık oldum. Aynı şekilde Trevor’a geçiş yaptığımda yaşadığı Sandy Shores kasabasında birini gömerken buldum. Biz görmesekte her karakter kendi kişiliğine uygun biçimde yaşamını sürdürüyor.

Michael emekli olmuş başarılı bir banka soyguncusu. Geçmiş dönemde suç kariyerini bırakıp tanık koruma programı gereğince eşi ve çocuklarıyla bu şehire yerleşmiş birisi. Fakat sıkıcı emeklilik günleri, sorunlu aile yaşamı ve eşi Amanda ile çocuklarının bitmek tükenmek bilmeyen alışveriş tutkunluğu nedeniyle tekrardan büyük paranın peşine düşüyor. Michael ile birlikte artık bir ailemiz var ve adımlarımızı atmadan önce onlarıda düşünmek zorundayız. Suç kariyeri bir yana, ailemiz ile birlikte geçirdiğimiz zaman ve yaptığımız görevler oldukça eğlenceli. Michael tıpkı Max Payne 3’te olduğu gibi çatışma sırasında zamanı yavaşlatma özelliğine sahip ve oldukça işe yarıyor.

Franklin takımın en genç üyesi. Los Santos şehrinin banliyölerinde yaşayan, Ermeni bir araba satıcısı yanında repoculuk yapan, GTA San Andreas’daki karakterimiz Carl Johnson gibi bir Grove Street çetesi üyesi. Fakat etrafında bu çeteleri için canını bile verebilecek olan arkadaşlarını anlamıyor ve bu bataklıktan kurtulmak istiyor. Ömrünü bu ufak sokak çeteleriyle geçirmek istemediğini söyleyen Franklin’in yolu Michael’la kesişiyor ve Franklin Michael’ı bu bataklıktan çıkış bileti olarak görüyor. Franklin usta bir araba sürücüsü ve araç kullanırken zamanı yavaşlatma özelliğine sahip. 3 karakter arasında en kullanışlı özel yetenek Franklin’de diye düşünüyorum, özellikle polis kovalamacalarında bu özellik çok işe yarıyor.

Trevor şehir dışındaki bir kasabada yaşayan ve uyuşturucu ile silah kaçakçılığı işleriyle geçinen, serinin en aykırı karakterlerinden birisi. Bu adamda bir GTA oyuncusunun tam seveceği tipten uyuşturucudan işkenceye, insan kaçırmaktan toplu katliamlara kadar her türlü pislik mevcut. Bu adamın özel yeteneğini açtığımızda çıldırıyor ve bu sırada tek yumrukla insanları yere indirip hiç hasar almadan savaş meydanının ortasına dalabiliyor.

Rockstar Games’in yenilik adına yaptığı büyük bir cesaret gerektiren bu 3 karakter özelliği benden tam not alıyor. Oyunu oynamadan yaşadığımız tereddütlerin boşa olduğunu anlayabiliyoruz bu konuda, hem hikaye hem dinamik olarak karakterler arası ilişki ve geçiş oyuna çok güzel yedirilmiş görünüyor.

c

O Bir Yarış Oyunu? Hayır O Bir Aksiyon Oyunu? Hayır hayır o Grand Theft Auto V!

GTA IV’den bu yana kullanılan RAGE motoru oldukça geliştirilmiş görünüyor. Hızlı bir spor araç kullanırken kendinizi yarış oyununda sanabilir, evinizin bahçesinde tenis oynarken “bu oyun motoru ile bir spor oyunu yapılsa ne müthiş olur” diyebilirsiniz. Oyunun fizik motorununun başarısı sayesinde tenis, golf gibi mini oyunlar keyifle oynanıyor. Oyunda, binlerce modifiye seçeneği olan üstü açılabilir spor araçlardan denizaltılara, büyük yolcu uçaklarından askeri kargo helikopterlerine kadar kullanabileceğimiz yüzlerce seçenek mevcut. Yine fizik motoru araçlara göre farklılıklar gösteriyor. Hızlı bir araç kullanırken manevra kabiliyetinin daha yüksek olduğunu hissedebiliyoruz, bunun dışında normal bir jet uçağı ile bir yolcu uçağı kaldırmak arasında büyük farklar mevcut. Deniz ve dalgarda detaylanmış durumda, hava şartlarına göre dalgalar yükselebiliyor ve bu durumda deniz araçlarımızı kullanmak biraz daha zor bir hal alıyor.

Rockstar Games geçmiş dönemlerindeki tüm oyunların güzel yanlarını GTA V’de birleştirmiş diyebiliriz. 2009 yılında çıkan ve bu neslin en iyi oyunlarından biri olan Red Dead Redemption’daki hayvanlar aynı şekilde Los Santos’a işlenmiş durumda. Çoğunlukla dağlık alanlarda vahşi hayvanlarla karşılaşabiliyor, avcılık yapabiliyor, çiftiklerde ve şehir içlerinde köpek, inek gibi evcil hayvanlar görebiliyoruz. Bu hayvanların fizik ve animasyonlarıda insanlar kadar kusursuz yapılmış durumda. Los Santos’da doğadaki hayvanlar bizlere sadece birer tehdit oluşturuyor, Red Dead Redemption’daki gibi hayvanların derilerinden ve etlerinden yararlanma durumu yok.

Max Payne 3’teki çatışma sistemide geliştirilerek GTA V’e dahil edilenler arasında. Bir TPS oyununda bu kadar haz veren bir silah kullanımı olacağını beklemiyordu kimse. Üstelik susturucu, fener, mermi kapasitesi yükselten şarjör, lazer, gece görüşü gibi geliştirme seçenekleride tüm silahlar için açık durumda. Oyun motorunun büyük bir gelişme kaydettiğini ve oyunda araçlardan, karakterlere, silahlardan hayvanlara kadar fizik ve animasyon unsurunun kusursuz işlediğini söyleyebiliriz.

d

Sorunsuz Optimizasyon, Canlı Bir Şehir Atmosferi

Güneş ışınlarıyla yıkanan bir şehir olan Los Santos, görüntüsü itibariyle oldukça parlak ve renkli. GTA IV’deki karanlık ve boğucu temayı üzerinden atan Grand Theft Auto V, bir açık dünyalı oynanış oyununda bu nesilin gelebileceği en iyi grafiklere sahip görünüyor. Araçların yansıması, karakter modellemeleri, deniz ve sualtı görüntüsü, hava değişimleri ve en önemlisi görüş alanı ulaşılabilecek son seviyede. Dolu dolu içeriğinin yanında tatmin eden grafikleri ile GTA IV’ün motorunu kullanıp aynı nesile çıkmış olan GTA V’de gelişimi görmemek imkansız. Daha canlı bir renk paletiyle grafiksel anlamda daha üstün olan Grand Theft Auto V optimizasyon konusunda da sorunsuz. Birçok patlamanın yaşandığı mekanlarda, yüksek hızlı gidilen yollarda dahi bir frame düşmesi görülmüyor. Bu nesile bu kadar dolu içerik ve tatmin edici grafiklerle sorunsuz bir optimizasyon yapan Rockstar Games büyük bir teşekkürü hakediyor.

West Coast Classics ile Eski Çete Günlerine Geri Dönüş

Serinin önceki oyunlarıda olduğu gibi her zevke uygun radyo istasyonları mevcut. Çoğu günümüz şarkılarının çaldığı radyo istasyonlarında nostalji yaşatacak istasyonlarda var ve kendi zevkinize uygun radyo istasyonunuzu bulmakta hiç zorlanmayacaksınız. Franklin ile üstü açık bir klasik araba alıp, West Coast Classics FM’i açarak San Andreas günlerini yâd edebilirsiniz.

Şehir atmosferide sesleriyle müthiş bir şekilde desteklenmiş durumda. Şehiri tepeden gören bir evin balkonuna çıktığınızda şehrin gürültüsünü, siren seslerini, komşularınızın bağırışlarını, huysuz köpeklerin havlamalarını duyabileceksiniz. Karakter seslendirmeleri yine kusursuz. Rockstar Games karakterleri seslendirecek kişileri bilerek ünlülerden seçmeyerek seslendiren kişinin karakterin önüne geçmesini engelliyor. Fakat karaktere tam oturmuş ses sanatçılarını bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Seride bir ilk olarak görevlerde atmosferi destekleyecek şekilde arkaplanda GTA V için hazırlanmış özel müzikler çalıyor ve bu müzikler ile kesinlikle fena gaza geleceksiniz.

e

Kral Geri Döndü!

Son sözlerime gelmeden önce PC kullanıcıları için bir not düşmek gerekirse; Oyun şu anda sadece PS3 ve Xbox360 platformlarına çıkmış durumda. 10 yılı aşkın süredir ilk konsola sonra PC platformuna çıkan Grand Theft Auto serisi bu geleneği GTA V ile sürdürüyor. GTA V’in 2014 ilkbahar aylarında PC platformuna çıkması bekleniyor, fakat sadece “bekleniyor” henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Yeni nesil konsollara çıkacağı konusunda da henüz bir duyuru yok, bu konudaki akıbeti merakla bekleniyor.

Grand Theft Auto V, oyuncuları gerçek dünyadan soyutlayıp Los Santos’da ikinci bir hayat vaadeden müthiş bir yapım. Nice hikayelere tanık olmuş Los Santos topraklarını bu sefer Michael, Franklin ve Trevor’ın gözünden kesinlikle deneyimlemelisiniz. Bu nesilin son döneminin adeta zirve noktası olan Grand Theft Auto V’te her oyuncunun kendine ait bulabileceği güzellikler mevcut. 4 yıllık yapım süresi ve 265 milyon dolar ile eğlence dünyasının en pahalı yapımlarından biri olan Grand Theft Auto V, 2013 yılının en büyük “Game Of The Year” adayı.

Fakat büyük bekleyiş tam anlamıyla bitmiş değil. 1 Ekim itibariyle oyunun çoklu oyuncu versiyonu olan “GTA Online” çıkışını gerçekleştirecek ve Rockstar Games’in iddia ettiği kadarıyla tüm online alışkanlarımızı değiştirecek bir yapım olacak. Anlaşılan GTA Online ile birlikte çok uzun bir süre daha Los Santos’da olacağız!

One Comment

  • emre dedi ki:

    guzel yazı olmuş.programda geniş bir gta bölümü bekliyoruz 1 saat bora çitimide alıp gta 5 konuşsanız süper olur