***Aşağıdaki satırlarda Game of Thrones’un 5. sezon 8. bölümünden ‘SPOILER’ mevcuttur, aman dikkat!***

 

Vulture.com, Game of Thrones’un evreni Westeros’da karşılaşabileceğiniz en ciddi tehditlerden biri olan ‘White Walker’ ve ‘Wight’ları nasıl bertaraf edebileceğinizi gösteren dört maddelik bir klavuz yayımladı. Bize de bu klavuzu sizlere iletme görevi düştü.

Dün yayımlanan sekizinci bölümde 15 dakikalık nefeskesen bir çatışma sahnesi yer alıyor. ‘White Walker’lar ve yüzlerce ‘Wight*’ Hardhome’a baskın yapar ve Duvar’ın kuzeyinde yaşayan ‘yabanileri’ kendi saflarına çekmek için denize açılan Jon Snow ve beraberindekilerle karşılaşır. Bu sahneden esinlenen Vulture.com, New York Magazine’in 1 Nisan 2013 tarihli bir Game of Thrones makalesi içinde yer alan aşağıdaki dört maddelik “White Walker ve Wight’ları Öldürme Klavuzu”nu yeniden yayımlama ihtiyacı duymuş. Klavuz aynen şöyle:

27-game-of-thrones-fighting.w1600.h1064.2x

İllüstrasyon: Kagan McLeod

1. Bir White Walker’la karşılaştığınızdan emin olun (sıradan bir ‘wight’la karıştırmayın).*

*’White Walker’lar, tipik olarak ölü atları, mamutları ya da buz örümceklerini süren doğaüstü yaratıklardır. Beyaz elleri vardır ve çığlık atarak konuşurlar. ‘Wight’lar ise, ‘White Walker’lar tarafından öldürülmüş, onlara köle şeklinde hizmet eden insanlardır. Çürüyen etleri vardır ve hantaldırlar.

2. Eğer bir ‘Wight’la karşılaştıysanız, ateşe verin gitsin. Ateş bulamazsanız, keskin bir silahla uzuvlarını koparın. Bu her zaman onları öldürmeyebilir ama zaafa uğratacağı kesindir ki bu sayede Duvar’ın arkasında kaçıp, güvenli bir yer bulmanız için zaman kazanmanızı sağlar.

3. Bir ‘White Walker’la karşılaştıysanız, bir Ejderha Camı hançeri (dragonglass dagger) edinin. Ehderha camları (ya da obsidyen olarak da bilinir), Dragonstone adasından veya Asshai şehrinde tedarik edilebilir.

4. Bıçaklayın. Ejderha camı ile temas eden ‘White Walker’ eti dumanlar çıkararak erir ve sıvı hale dönüşür. Ama dikkatli olun: ‘White Walker’lar atiktir ve keskinleştirilmiş kristalden silahlar taşırlar. Eğer onlar tarafından öldürülürseniz, bir ‘Wight’ olarak hayata dönme ihtimaliniz yüksektir.