facebook-mark-zuckerberg
Sosyal medya devi Facebook, 1 Milyar Dolara satın aldığı Instagram’dan sonra büyümesine Oculus Rift’i alarak devam etti. Görüşmeler sonucunda toplam 2 Milyar Dolar değerinde anlaşma sağlandı. Tabi genç bir kuruluş olan Facebook tüm bu parayı nakit olarak ödemeyecek. 400 Milyon Dolarlık kısmı nakit verecek olan firma değeri 1.6 Milyar Dolar olan 23.1 milyonluk paylaşımlardan hisse senedi verilecek. Anlaşmaya göre ileriye dönük projelerin gerçekleştirilmesi durumda bir 300 Milyon Dolarlık bir ödeme daha yapılma olasılığı da bulunuyor.
Team-Fortress-2-Oculus-Rift
Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in konu hakkındaki görüşleri şöyle;  “Mobil platformlar bugünün ve yarının teknolojisi durumunda. Oculus ise yaptığı çalışmalar neticesinde bu platformdaki en sosyal değişikliklere ve yeniliklere imza atarak oyun oynama şeklinden, çalışmamıza ve iletişim kurmamıza kadar her şeyi baştan yaratma şansına sahip. Bu yüzden tercihimiz bu yönde oldu.”

Oculus Rift CEO’su Brendan Iribe açıklamaları ise şöyle; Dünyanın en iyi sanal gerçeklik platformunu sunmak için Mark ve Facebook ekibiyle çalışacak olmaktan ötürü çok heyecanlıyız. Sosyal deneyimleri çok gelişmiş olan Facebook sayesinde sanal gerçeklik yolunda büyülü ve yeni insanlarla devam edecek olmamız bizi motive ediyor.”

Facebook’un bu hamleleri acaba oyun dünyasına yeni bir soluk getirir mi dersiniz ? Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı bekliyoruz…