Ülkemizde hala esporun bir spor dalı olup olmadığı tartışıla dursun, her sektörde olduğu gibi bu sektörde de atı alan diğer ülkeler Üsküdar’ı çoktan geçti. Sinema sektörünü geride bırakan, hemen hemen Formula 1 ile kafa kafaya gelen ve son verilere göre yıllık 700 milyon doların üzerinde sektör hacmine sahip esporun ciddi bir şekilde olimpiyatlara dahil edilmesi için çalışmalara başlandı.

2020 ve 2022 Asya Olimpiyatları’nda yer alacağı kesinleşen esporun daha da genişleyerek 2024 Olimpiyatları oyunları içinde yer alması konuşuluyor. 2024 Olimpiyatları için aday olan Paris Komitesi, hem IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) hem de espor temsilcileri ile görüşmelere başladı.

Konuyla ilgili olarak 2028 Olimpiyatları’na aday olan Los Angeles Komitesinin de espora yer vermek istediği daha önceden açıklanmıştı. Paris Komitesi de Los Angeles Komitesi gibi olimpiyat ruhunu gençlere aşılayabilmek için esporun bir köprü görevi göreceği düşüncesinde.

Paris Komitesi’nden eş başkan Tony Estanguet NBC Sports’a verdiği demeçte Esporu gözden geçirmemiz gerek, çünkü bugün ulaştığı erişim ile bunu görmezden gelmemiz mümkün değil. Günümüz gençleri espora ve bu tür şeylere çok büyük ilgi duyuyorlar. Bu yüzden biz de esporu öğrenmeye çalışalım. Gençlerle görüşelim. Ortak bir paydada buluşabiliyor muyuz görelim. Espora daha baştan hayır demek istemiyorum. Süreci anlamak ve esporun nasıl bu denli büyük bir başarıya imza attığını öğrenmek için IOC ve eSpor camiasıyla bir araya gelmemiz gerekiyor. İlginç bir buluşma olacağını düşünüyorum. açıklamasında bulundu.

Olimpiyat Açılış Töreni

Olimpiyat Açılış Töreni