İşten çıkarılmalarına rağmen eski Valve çalışanları Jeri Ellsworth ve Rick Johnson, şirketin geçersiz kıldığı, CastAR adı verilen, “artırılmış gerçeklik” gözlüğü projesi üzerinde çalışmaya devam ediyor.

CastAR, dört ana bileşen vasıtasıyla çalışıyor: bir çift mini projektör, bir ters yansıtma projektör ekranı, her iki göz için görüntüyü filtre eden aktif cam kapaklar ve kızılötesi LEDleri kullanan dahili bir kamera. Bu, yazılımın gerçek zamanlıya uydurulmasına olanak sağlıyor. Bu da şu demek, kullanıcılar, aslında orada olmayan objelere bakabilecek.

Söylendiğine göre Ellsworth ve Johnson, Valve için çalıştıkları dönemde, bir seneden fazladır bu proje üzerinde çalışıyormuş. İkili, Valve’ın gizli tuttuğu bir nedenden dolayı geçtiğimiz Şubat ayında işten çıkarılmış. İşten çıkarılmaların olduğu sırada Valve genel müdürü Gabe Newell yaptığı bir açıklamada, şirketin projeleri iptal etmeyeceğini ya da önceliklerini değiştirmeyeceğini söylemişti.

“Valve’dan ayrıldıktan sonra projeye devam etmemek ‘beyinsizlik’ olurdu” demiş Ellsworth The Verge’le yaptığı söyleşide. Görünen o ki bu biraz da Valve’ın yaptığı bir kıyak olmuş.

“İşin arkasında tamamen Gabe vardı,” diyor Ellsworth. “Ben Gabe’le konuştum, o da avukatlarla, ‘bu proje onların, halledin bu işi,’ şeklinde konuştu. Bu işle ilgili ne kadar tutkulu olduğumuzu görebiliyordu.”

Görünüşe göre CastAR prototipleri hala çok erken safhada ve halka sunumunun da yakın bir zamanda olacağı şüpheli.

Artılırmış gerçeklik (augmented reality), gerçek olanla, bilgisayar tarafından yaratılan arasındaki “çizgiyi” bulanıklaştırır. 3D ve gerçek hayat imgeleri arasındaki kaynaşma, CastAR tarzı sistemler tarafından başarılacaktır. Kısacası, umarız yakın bir gelecekte, 3D’nin sunniliği, bu ve benzeri sistemler vasıtasıyla giderilecek.