Bilişim sistemleri entegratörü Intelligent Decisions, Epic Games’in Unreal Engine 3’ünün lisansını bir kontrat formatında, 3D eğitim simülasyonları geliştirmede kullanılmak üzere Birleşik Devletler Kara Kuvvetleri (US Army) Araştırma, Geliştirme ve Mühendislik Komutanlığı’na (RDECOM) verdi.

Intelligent Decisions (ID), görev eğitimi ve “prova dünya” için giyilebilir cihaz teknolojisi üretiyor. Birleşik Devletler Kara Kuvvetleri ile yapılan kontrat, ID tarafından geliştirilmiş sanal bir eğitim simülasyonu olan İndirgenmiş Asker Eğitimi Sistemi (DSTS) kapsamında realistik bir eğitim ortamı çerçevesinde işliyor. DSTS, halihazırda US Army’nin Simülasyon Eğitim ve Orkestrasyon Programı Dairesi tarafından, eğitim ve “savaşa hazırlıklı olma” geliştirmesi için kullanılmakta.

ID’nin simülasyon ve eğitim başkan yardımcısı Clarence Pape yaptığı yazılı bir açıklamada, “Unreal Engine 3, ID’nin senaryo yazarlarına, gerçek ateş altında yaşanan duyusal geri besleme sistemini, ful iskelet kontrollerini entegre etme kabiliyeti kazandırırken, arazi, hava şartları, düşman kuvvetler gibi gerçek hayat çarpışmalarının diğer aldatıcı yönlerini analiz edebilmelerini sağlıyor,” diyor.

Lisans anlaşması, ID, Applied Research Associates ve Epic Games ortaklığını, Unreal Government Network’ün (UGN) üyeliğine taşıyor. UGN,  Epic Games’in Unreal motoru devlet lisansı sahiplerinin bir iletişim ağı.

Pape, sözlerine “Unreal Government Network’ü tercih ettik, çünkü bu bize, ful Unreal motoru kaynak kodu, teknik destek, eğitim ve  simülasyon araçlarının dahil olduğu profesyonel çapta bir kaynaklar ekosistemine erişim şansı sağlıyor,” diye devam etti.