En iyi 10 sinema filmi ‘prequel’inden sonra sırada en iyi 10 oyun ‘prequel’i var. İşte listemiz:

1. God of War: Ghost of Sparta (2010)

Ghost of Sparta, God of War’ın devamı niteliğindedir ama God of War II’nin de ‘prequel’idir. Geçen ay çıkan PlayStation 3 oyunu God of War: Ascension de bir ‘prequel’ olmasına rağmen serinin ilki değildir. Ghost of Sparta’yı önemli bir ‘prequel’ kılan detay, Kratos’un öfkesinin nereden geldiğini ve sonra gelen oyunlarda tanrıları neden katlettiğini öğreniyor olmamızdır.

 ghost of sparta

2. Crisis Core: Final Fantasy VII (2007)

Final Fantasy, aralarında Crisis Core, Before Crisis (cep telefonu oyunudur), Advent Children ve orijinal video animasyon oyunu olan Last Order: Final Fantasy VII gibi oyunlar doğurmuştur. Crisis Core, “Compilation of Final Fantasy VII” olarak isim yapmış, Final Fantasy hikâyesinin etrafında canlandırılan oyun serisinin dördüncü oyunudur ve diğer tüm oyunların içinde geçen olayların yedi sene öncesini konu alır.

crisis core

3. Deus Ex: Human Revolution (2011)

Human Revolution, ilk Deus Ex’ten 25 yıl önce, 2027 yılında geçiyor. Detroit Polis Departmanındaki bir bilgisayar incelendiğinde, oyunun başında meydana gelen bir olayın örtbas edilmesini emreden bir takım e-postalara rastlanır. Bu e-postalar, ilk oyunda, J.C. Denton’un iki yüzlü patronu olan Joseph Manderely tarafından yazılmıştır.

deus ex

4. Halo: Reach (2010)

Halo: Reach, serinin ilk oyunu Halo: Combat Evolved’da geçen olaylardan hemen önce, 2552 yılında geçmektedir.

halo reach

5. The Legend of Zelda: Skyward Sward (2011)

Skyward Sward, serideki tüm diğer oyunlardan önceki bir dönemde geçmektedir. Oyundaki son patron Demise, serinin baş kötü adamı Ganondorf’la çarpıcı bir benzerlik gösteriyor. Link tarafından mağlup edildikten sonra Demise, yeniden doğacağını ve Link ve Zelda’yla kan bağı olan herkese karşı, sonsuz bir döngüyle savaşacağını ilan etmişti. Diğer tüm oyunlarda Demise’e aşırı derecede benzer kötü adamlar türemiştir.

zelda

6. Metroid Prime (2002)

Metroid Prime, Metroid II: Return of Samus’ta yaşanan olaylardan önceki bir dönemde vuku bulmaktadır.

metroid_prime_bg

7. Metal Gear Solid 3: Snake Eater

Metal Gear Solid 3, 1964 yılında, serinin diğer tüm oyunlarında önce gerçekleşen olayları anlatır.

metal gear

8. Super Mario World 2: Yoshi’s Island

Bu oyun, diğer tüm Mario oyunlarından önceki bir dönemde, Mario, Luigi ve Bowser’ın henüz bebek olduğu zamanda geçmektedir.

Super_Mario_World_2

9. Gears of War: Judgment (2013)

Judgment, Gears of War serisi diğer oyunların hepsinden önceki bir zamanda gelişmektedir.

2013-gears-of-war-judgment-game-wallpaper-for-1600x900-hdtv-9-575

10. Assassin’s Creed: Altaїr’s Chronicles (2008)

Assassin’s Creed: Altaїr’s Chronicles, 2007 çıkış tarihli Assassin’s Creed oyununda yer alan olaylardan önceki bir dönemi anlatan Nintendo DS, Android, iOS, webOS, Symbian, Java ME ve Windows Phone için geliştirilen bir oyunudur.

2193285-box_acac