Eidos Montreal stüdyosunun yöneticisi David Anfonssi’nin blogunda yaptığı duyuruyla, serinin yeni oyunu Deus Ex: Universe, resmiyet kazanmış oldu. Anfossi blogunda, oyunun sadece PC ve konsollara çıkmayacağını, tabletler, akıllı telefonlar, kitaplar ve grafik romanlar gibi diğer medya platformlarında da yer alacağını söyledi.

Blogdaki açıklamaya dayanarak, yeni nesil Deus Ex’in yapım çalışmalarının çoktan başladığını anlıyoruz. Blog postuyla beraber bir de “consept art” çalışması sunulmuş. Bu çalışma, trans-insan ayrımcılığının dünya üzerinde nasıl bir çarpma etkisi yarattığını görüyoruz. Alfonssi’ye göre bu foto, sınıfları ayırmak için bilinçli olarak inşa edilmiş bir ‘getto’yu temsil ediyor. “Ayrımcılığa uğramış bu insanlar, ‘Siber Rönesans’ idealleri uğruna, çevrelerini nostaljik bir biçimde yeniden şekillendirmiş. “Bu karanlık ve *distopik görüntü, Deus Ex’e gelecek olanlar hakkında bir fikir veriyor,” diyor David Anfossi.

138072865798

Anfossi’nin yaptığı açıklama aynı zamanda, Deus Ex: Human Revolution Director’s Cut sürümünün çıkış tarihini de teyit ediyor; Avrupa’da Xbox 360, PlayStaion 3 ve Wii U için 25 Ekim. Aşağıda paylaştığımız videoda oyunun içeri dışında Wii U gamepad, PlayStation Vita ve SmartGlass versiyonlarını da izleme şansı buluyoruz.

*Distopik: Distopik bir toplum otoriter – totaliter bir devlet modeli ya da benzer bir başka baskıcı sistem altında karakterize edilir.