Bilgisayar oyunları gençleri şiddete sürüklüyor!” saçmalığını her fırsatta dile getiren medyanın bu konuda bir şey demeyeceğinden eminiz! Edward Snowden, ABD’nin insanların kişisel yaşamın gizliliğini alenen çiğnediğini ortaya çıkaran adam, kendisini bir bilgisayar oyunu karakterine benzetiyormuş…

edward-snowdenGQ dergisinin Edward Snowden’ın gizli dosyaları sızdırdığı gazetecilerden biri olan Glenn Greenwald ile yaptığı röportajda Greenwald, Snowden ile ilgili biz oyuncuları yakından ilgilendiren bir anektodu paylaştı:

[quote]Hong Kong’tayken Snowden bana pek çok video oyununun özünde sıradan bir insanın bir adaletsizliği görmesinin olduğunu söyledi. Örneğin birisi kaçırılmıştır ve onu kurtarmak zorunda hissedersiniz veya şeytani bir güç bir silahı ele geçirmiştir ve siz de onu deaktif etmelisinizdir ya da öldürmelisinizdir ya da ne yapmanız gerekiyorsa onu yapmalısınızdır. Bu aşamada sıradan bir insan olarak kendinizi güçlendirmelisiniz ki bu kötülüğü yapanları alaşağı edebilesiniz ve kamu yararını sağlayabilesiniz… Ne kadar riskli ya da tehlikeli olursa olsun… Oyunların özünde olan bu ahlaki anlatım Snowden’in dünyaya karşı ahlaki anlayışını geliştirdi ve bireyin birey olarak yapmak zorunda olduğu şeyleri anlamasını sağladı.[/quote]

Orijinalinden bire bir aktarmaya çalıştığımız Greenwald’un sözlerine göre, bilgisayar oyunlarının iyi ile kötü ayrımını yapmamıza da yardımcı oluyor. Her fırsatta bilgisayar oyunlarına çamur atmaktan çekinmeyen medyanın muhakkak görmezden geleceği bir haber.

Hazır söz Snowden’dan açılmışken, Snowden’ın eski bir NSA (ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı) çalışanı olduğunu ve sızdırdığı belgelerde ABD ve İngiltere casuslarının World of Warcraft ve Second Life gibi online oyunlara sızıp terörist avına çıktıklarını açığa çıkarmıştı.