Oyun dünyasının en büyük sovu olan E3 için artık sayılı günler kaldı. Bütün firmalar sene boyunca bekleyip ağır toplarını gözler önüne seriyor. PS4 ve Xbox One’ın da gelmesi ile heyecanı daha da katlanan fuarın elbette en heyecanlı tarafı yeni oyunların görücüye çıkması. Ancak fuarın bir diğer önemli yanı da daha önce duyurulan pek çok oyun hakkında detaylı bilgilerin oyun severlere sunulması. Bu yazımızda duyurulmasını beklediğimiz değil, ortaya çıkan ve heyecanla beklediğimiz oyunları kaleme almaya çalışacağız.Listede elbette eksikler ya da sizin için pek de anlam ifade etmeyen oyunlar olacaktır.
Listede genelde Triple A olarak ifade edilen oyunlara yer vermeye çalıştık. Malum fuarda dev şovları gerçekleştiren kuşkusuz büyük firmalar. Ancak bazı bağımsız oyunlarında listemizde olacağını belirtelim. Belki bu yapımcılar kendi şovlarını yapamıyorlar ama en azından Xbox ya da Play Station şovlarında yer alabileceğini düşünüyoruz. Şimdiden söyleyeyim yeni Call of Duty listemizde yok. Ayrıca her yıl çıkan Fifa ve NBA gibi oyunları da listemiz dışında tuttuk. Neyse efendim listemize başlıyoruz.

The Division
Oyunun ilk gösterildiği geçtiğimiz yıl ki E3 fuarından bugüne kadar en çok konuştuğumuz oyunların başında the Division geliyor. Sansasyon açısından Ubisoft’un diğer oyunu Watch Dogs ile yarışan The Division vaat ettikleri ile tüm oyun severlerin iştahını kabartıyor. Geliştirildiği Snowdrop Engine ile görsellik açısından ağzımızı açık bırakan oyun maalesef uzun bir erteleme aldı. Oyunu 2015’ten önce maalesef göremeyeceğiz. Ancak Ubisoft’un konferansında oyunla alakalı uzun bir sunum bekliyoruz. Sürekli görselliği ile öne çıkan oyunun artık oynanışını da adam akıllı görmek istiyoruz. Umarız E3’te bu isteğimiz gerçekleşir.

the_division

The Witcher 3
RPG her ne kadar FPS gibi popüler oyun türlerine göre daha geri planda kalsa da son dönemde daha fazla ilgi görüyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri de The Witcher serisi. Polonyalı geliştirici CD Projekt Red tarafından hazırlanan seri hem arkasını yasladığı edebiyat uyarlaması hikayesi, görselliği ve sunduğu RPG öğerleri ile oyun severleri ziyadesi ile heyecanlandırıyor. Bir uçanın bir de kaçanın kurtulduğu ana karakter Gerald’ı da unutmamak gerek kuşkusuz. Oyun tıpkı The Division gibi erteleme alsa da E3’te boy göstermesini umduğumuz oyunlardan biri.

The Witcher 3

Batman Arkham Knight
Tüm çizgi roman ve film oyunları sömürülmek için hazırlanır kriterini kıran birkaç oyundan biri de Batman Arkham serisi. Nolan’ın Batman üçlemesinin üzerine İngiliz Rocksteady öyle bir oyun yaptı ki uzun süredir en popüler çizgi roman kahramanı olan Örümcek Adam’ı tahttan indiren Batman 7’den 70’e herkesin en çok konuştuğu çizgi roman karateri olup çıktı. Araya bir spinoff oyun sıkıştıran WB Games nihayet serinin üçüncü ve son oyunun bu yıl bizlere sunacak. Tamamı ile yeni nesil için hazırlanan oyun bizlere daha büyük bir açık dünya ve en önemlisi Batmobil’i bizlere sunacak. Batmobil’in oynanışa ne katacağını henüz bilmiyoruz ancak oyunun çok büyük bir eksisi var. Tamam Arkham City’i hala oynamamışlar için spoiler vermeyeceğim ama Batman’i onsuz düşünmek çok zor. Neyse efendim kısaca Batman’den yeni ayrıntılar ve özellikle Batmobil ile alakalı oynanış videoları görmek istiyoruz.

Batman Arkham Knight Envelope jpg

Uncharted
Geçtiğimiz nesilin oyunculara en büyük armağanlarından biri de Uncharted serisi. Indiana Jones ve Tomb Raider’ı mükemmel bir şekilde harmanlayan Naughty Dog, bizlere harika bir sinematik deneyim yaşatmıştı. Eğlenceli hikayesi, oturmuş karakterleri ile Uncharted pek çok kişiyi PS3 almaya zorladı. PS4’e geçmemiz ile birlikte yeni Uncharted duyuruldu. Hakkında pek fazla ayrıntı bulunmayan oyun hakkında olumsuz gelişmelerde yaşandı kuşkusuz. Başta serinin başındaki isim yazar Amy Henning’in şirketten ayrılması ile başlayan ayrılık rüzgarı oyunun gelişimini nasıl etkiledi bilmiyoruz. Ancak Sony’den mutlaka Uncharted hakkında bir sunum bekliyoruz.

January 29th, 2011 @ 19:11:28

Quantum Break
Remedy ve Microsoft evliliğinden gelecek yeni oyun Quantum Break gelecek vaat eden oyunlardan biri. Yapılacak TV şovu ile de desteklenecek oyun hakkında fazla bir ayrıntı açıklanmasa da oyunda zamanı manipüle edeceğimizi ve bunu lehimizde kullanacağımızı biliyoruz. Bu özelliği Bullet time’ın değişik bir versiyonu olarak görebiliriz. Bullet time’ı bize kazandıran Remedy belki de yeni bir oyun mekaniğini daha bize bu oyunla hediye edecektir .Açıkcası yine fazla bir ayrıntı görmeyeceğimizi düşündüğüm oyunu kesin Xbox konferansında göreceğiz.

Quantum-Break

Star Wars Battlefront
Akıllarda güzel hatıralar bırakan nadir Star Wars oyunlarından olan Battlefront’un bu yeni macerası DICE tarafından hazırlanıyor. Hakkında bir teaser dışında pek bir şey bilmediğimiz oyunu geçmişin hatırına büyük bir heyecanla bekliyoruz. Ancak Battlefield 4’ün bitmeden piyasaya sürülmesi ve hala belini tam anlamı ile doğrultamaması bizi bu oyun hakkında da endişeye sürüklüyor. Ama olumlu tarafından düşünelim. DICE gibi tecrübeli bir firma yaptığı hatalardan ders almıştır ve bize güzel bir Battlefront oyunu sunucak diyelim.

starwarsbattlefront

Tomb Raider 2
Yapılmış en iyi reboot oyunlardan birinin ardından Tomb Raider 2’nin hazırlandığı belirtilmişti. Lara’nın nasıl bir hazine avcısına dönüştüğünün hikayesini heyecan ile bizlere aktaran Crystal Dynamics’ten bu E3’te oyunu bize göstermesini umuyoruz. İlk macerasında pişmeye başlayan güzeller güzeli Lara’nın yeni macerasını büyük bir merakla bekliyoruz.

443952-videogames-tomb-raider-definitive-edition-screenshot-3

Telltale Games Oyunları
Ayrı ayrı ele almak yerine bir çırpıda hakkında yazmak istediğim Telltale Games’in iki yeni oyununu bu E3’te görebiliriz. Niye yapıldığını anlamadığım Borderlands oyunu ve Game of Thrones ile şirket oyun bombardımanına devam ediyor. Hikayesi ile hiçbir zaman ön planda olmayan Borderlands hakkında olumlu yada olumsuz bir görüş bildirmeyeceğim ancak Game of Thrones oyunu beni heyecanlandırıyor. Özellikle Walking Dead ile gösterdikleri başarı bize yine güzel bir uyarlama sunabilecekleri konusunda beni heyecanlandırıyor. Merakla E3’te yeni haberler bekliyoruz.

game-of-thrones-game-of-thrones-17629189-1280-720

Halo 5 Guardians
Konsollarda da FPS oynanır söylemini yerleştiren oyun olan Halo her ne kadar artık Bungie tarafından geliştirilmese de hala Microsoft’un en büyük kozu.343 Industries’e emanet edilen seri Halo 4 ile yepyeni bir üçlemeye başladı. Yani konsol Xbox One’a gelecek Halo 5 ile heyecan bu platformda devam edecek.2015’te gelecek oyun için birde TV şovu planlanıyor. Stephen Spielberg soslu bu dizi hakkında fazla bilgi olmasa da Spielberg’ün bu projeye sadece ismini kullandırarak katkı vereceği kesin gibi. Oyuna gelirsek henüz fazla bilgi olmasa da daha geniş bir Halo evreni oyuncuları bekliyormuş.Hayırlısı.

halo 5 guardians
Mirror’s Edge
Dice’ın duyurduğu bir diğer oyun olan Mirror’s Edge’i merakla bekliyoruz. İlk oyunu ile farklı bir first person deneyimi sunan oyun hakkında fazla bir detaya sahip değiliz. Ancak oyunun bir devam oyunundan çok yeni bir başlangıç olacağı konuşulmakta. Buna kanıt olarakta oyunun isminin Mirror’s Edge 2 olarak duyurulmaması olarak gösteriliyor. Umarız yine farklı bir oyun bizi bekliyordur. E3 fuarında Faith’i mutlaka görmek istiyoruz.

139521353517146mirrors-edge-art
The New Order 1886
Açıkçası bu oyunu görsek ya da görmesek ne değişeceğinden emin değilim. Oyunun grafiklerine söyleyecek hiçbir şeyim yok.Ancak oyunun standart bir shooter’dan başka birşey vaat ettiğini söylemek zor. Gösterilen videolarda genelde bu yönde. Belki hikaye anlamında bizi gerçekten tatmin edecek bir oyun karşımıza çıkabilir. Ancak yeni konsollardaki oyun kısırlığını hesaba katarsak, The New Order 1886 hakkındaki gelişmeler önem arz ediyor.

The-Order-11886-11

No Man’s Sky
Bağımsız geliştiricilerin oyun sektörüne dahil olması avantajları fazla olan bir unsur. Ama dezavantajları da yok değil. Mantar gibi nereden geldiğini anlamadığımız pek çok oyun her gün ortaya çıkıyor. Ama bağımsız geliştiricilerin bizlere güzel oyunlar kazandırdıkları da bir gerçek. Fez, Don’t Starve ve Limbo gibi pek çok oyunu bu sayede gördük. Gelecek vaat eden bağımsız oyunlardan biri de No Man’s Sky. Bize inanılmaz bir özgürlük sunacağını vaat eden oyunda o gezegen senin bu denizin altı benim dolaşabileceğiz. Ve bunlar vaat edilen sandbox öğelerinden sadece bir tanesi. Umarız yapımcı ekip E3’te bize bu oyun hakkında daha çok detay gösterir.

No-Mans-Sky-concept-a

The Dark Sorcerer
Farklı bir bakış açısı taşıyan oyunları ile karşımıza çıkan Quantic Dream’in PS4 için geliştirdiği The Dark Sorcerer’da konsolun merakla beklenen yapımlarından biri. Kuşkusuz oynayan herkesi derinden etkileyen Heavy Rain’in ardından Beyond: Two Souls ile beklenen etkiyi yaratamayan stüdyo umarız bu sefer daha etkileyici bir yapım ile karşımıza çıkar. The Dark Sorcerer’ı Sony’nin E3 konferansında umarız görürüz.

thedarksorcerer
Mass Effect 4
Bioware’in Space Opera’sı Mass Effect serisi çoğu oyuncuyu hayal kırıklığına uğratan finali ile Shepard’a veda etti. Zengin diyalog sistemi ve alt hikayesi ile güçlü bir yapım olan Mass Effect yine de oyun severlerde güzel anılar bıraktı. Bu serinin 4. oyunu için uzun süredir çalışan şirketin bu E3’te Mass Effect’i bize göstereceğini düşünüyoruz. Her ne kadar Bioware bu aralar Dragon Age oyunu ile gündemde olsa da Mass Effect geçtiğimiz nesilin en önemli serilerinden ve bu tip organizasyonlarda görmeyi istediğimiz yapımlardan biri.

masseffect

Metal Gear Solid 5 Phantom Pain
Seveninin deli gibi beklediği ama sevmeyenin de umurunda olmadığı ilginç oyun serisi Metal Gear Solid’in yeni oyunu Phantom Pain’i merak ediyoruz. Big Boss’u yönetmenin keyfi bir tarafa (bu madde seriyi bilmeyenler için pek bir anlam ifade etmiyor olabilir.) seride ilk defa emrimize sunulan açık dünya oynanışı ve multi platform olarak çıkış yapacak olması oyun hakkında heyecanlanmamız için yetiyor. Kojima’nın muhteşem İngilizcesi ile bir MGS sunumu bekliyoruz.

mgsv

The Evil Within
Korku lobimize katılmasını merakla beklediğimiz oyunlardan biri de The Evil Within. Öz hakiki Resident Evil serisinin arkasındaki isim olan Shinji Mikami imzalı The Evil Within klasik bir korku senaryosunu oynayacak olsak da hem Mikami’ye güveniyoruz. Bir de Bethesda faktörü var. Zira kendilerinin pek yaş tahtaya bastıklarını söyleyemeyiz. E3’te The Evil Within’i görmeyi merakla bekliyoruz.

The-Evil-Within-screenshot-5
Triad Wars
Açıkçası eksikleri olsa da Sleeping Dogs gerçekten keyifli bir oyundu. Açık dünya olsa da nispeten kısa olan oyunun devamı olarak daha önce duyurulan Triad Wars hakkında birkaç buğulu görsel dışında oyun hakkında bir bilgi yok. Ayrıca oyunun isminin de değişme ihtimalide bulunmuyor değil.Daha dolu içerikli bir Sleeping Dogs oyununun devamını bekliyoruz.

sleeping dogs

Assassin’s Creed:Unity
Tamam biliyorum yeni bir Assassin’s Creed oyunu artık o kadar da heyecan yaratmıyor. Bu oyunu merak etmemizin ana nedeni ise malum. Tamamı ile yeni nesil için hazırlanıyor olması. Belki bir şeyler değişir diye umut ediyoruz artık seride. Ancak ortaya çıkan videoda grafik dışında pek bir yenilik göremedik maalesef. Bir kulenin tepesinde duran ana karakterimiz yüzyıllardır değişmeyen aynı elbiseyi giyerek etrafa bakıyoruz. Umarız yanılırız ve seriye bir soluk getirecek yenilikler yaşanır. E3 sunumunda ak koyun kara oyun belli olacak.

assassin-s-creed-unity_604584
Agent
Pek göreceğimizi sanmasak da Rockstar’dan bir sürpriz bekliyoruz. Uzun uzun yıllar önce PS3 için özel olarak duyurulan Agent oyunu Soğuk Savaş dönemini konu alan bir yapım olacak ya da olacaktı. Ancak bu oyunu beklememizin nedenlerinden biri Rockstar’ın Agent ismine ait haklarını uzatması oldu. Ancak şirketin E3’ü pek salladığını söyleyemeyiz. Çoğu zaman bu fuara katılmayan katılsa da herhangi bir etkinlik yapmayan Rockstar’dan bu kuralı bozduğunu görmek bizi şaşırtır doğrusu. Önemli değil biz onları böyle seviyor ve takdir ediyoruz.

2009 Yılından Beri "Pek Yakında" Olan Agent Hakkında Tek Görsel

2009 Yılından Beri “Pek Yakında” Olan Agent Hakkında Tek Görsel

Ve Half Life 3
Şaka şaka tabii ki Half Life 3’ü görmeyeceğiz. Ama bir yandan da umut fakirin ekmeği meselesi gibi gelmesini umut ediyoruz.

half_life_3_confirmed