Xbox One için gelecek oyunları üç aşağı beş yukarı biliyorduk. E3 için sandık arkasında saklanan oyun içi görüntüleri, fragmanlar  eteklerden bir bir döküldü.

Konsolun çıkış tarihi Kasım ayı olarak açıklandı. Fiyatler ise 499 dolar Amerika, 499 Euro Avrupa (bizim fiyat), 499 Pound İngiltere (İngiltere kraliyet ailesi).

Lansmanın bence bir diğer öne çıkan ayrıntısı ise gecenin sunucularından Mark Whitten’ın Xbox One ve Smart Glass iletişimini anlatması idi. Smart Glass ile oynadığını, tüm Xbox One oyunlarına direk iletişim yapabilecek ve arkadaşlarınızla iletişim halinde olabileceksiniz. Oynadığınız oyunları anlık olarak internet üzerinden video olarak paylaşabilecek, yayınlayabileceksiniz. Xbox bunu da Twitch üzerinden yapıyor.

Tanıtılan oyunlar ile ilgili kıssadan hisse bir kaç not:

Açılış  enfes Metal Gear Solid (MGS) fragmanı  ile yapıldı. Ata binmeyi digital sektör Rock Star’ın nefis oyunu Red Dead Redemption ile öğrenmişti. E birileri öğrenince diğerlerine de öğretiyor. MGS fragmanı at üstünde başladı dört nala devam etti. Ata bin, arabaya bin, elinde silah muazzam grafiklerde dolaş dur. Oyunu dört gözle beklenen oyunlar arasına şimdiden koydum.

lb10023-1370883221

World of Tanks

Türkiye’de de gittikçe popüler olan World of Tanks oyunu exclusive olara XBOX One da olacak…PC de devam..

Dark souls 2

Ha geldi ha gelecek çok bilgi vermediler amma pir gelecek gibi gözüküyor. O kadar çok güzel oyun yolda geliyor ki ve o kadar iyi oyunlar bu lansmanda tanıtıldı ki, arada enfes, şahane, muazzam, nefis, gibi kelimeleri tekrarlamak zorunda kalacağım.

ryse-son-of-rome-540x303

Ryse: Son of Rome

CNN Türk kanalındaki Multiplayer programımızda Cry oyun motoru ile yapılan Ryse üzerinde konuşmuştuk. Lansmanda yayınlanan oyun içi oynanış videosu gösteriyor ki kendimizi Marius Darius adlı karakterimiz ile Roma tarihinde kaybedeceğiz. Oyun içi bir kale kuşatması oynanış videosu yayınlandı. Atmosfer ve grafikler gayet başarını gözüktü. Ve Ryse: Son of Rome Xbox’a exclusive!

Sunset Overdrive

Sunset open world bir shooter. Hafif Manga havasında grafikler var. İnce bacaklar kocaman ayakkabılar. Bana gelmez ama meraklıları için hiç de fena gözükmüyor. Oyun içi yaratıkları da hafif Metro Last Light’dakilere benzettim. Tüysüz, bol tümörlü… Böörk…

articlepostwidthnews-xbox-one-forza-5

Forza Motorsport 5 Cloud Xbox live online’a

Forza Xbox’un en büyük silahlarında biri olacak, Online Multiplayer yarış oyunlarına bir devrim getireceklerini söylediler. Oyunda yüzlerce araba var. Ve Xbox live cloud sistemi ile kocaman bir şehir dev multiplayer ve trafik…

Microsoft Xbox One’ın indie oyunları unutmadığını 200 ayrı şirketin 1000 adet oyununa destek verdiklerini söyledi. Veeee…. En indie oyunlarından biri olan MineCraft’e attı topu.

Minecraft

Minecraft minecrafttir. Daha fazla söze gerek yok tek ayrıntı, Minecraft’in Xbox One’a çok daha büyük bir harita ile geleceği detayını da Remedy Entertainement yetkilisi Sam Lake’in ağzından duyduk .

Günün Bombalarından birine gelmek istiyorum. Gözlerim açık kaldı:

Quantum Break

Quantumun fragmanı, Inception filmi havasında giriş yaptı… Sanki zaman durmuş, cam kırıkları herşey havada, bilinmezlik… Hikaye aniden olan garip bir durumun çözülmesi, bulunması konusunda… Normal bir fragman gibi başlarken bir anda fragman da kamera insan yüzlerine yaklaştı. Yüz mimikleri, gözler ve dokudaki gerçekçilik inanılmaz.

D4

Çizgi roman gibi grafikler… indie oyun, yorum yok

496862

Project Spark

Project Spark oyununun sunumunu Dave McCarthy yaptı. Project Spark bir tanrıcılık oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Kendi dünyanı kendin yarat, dağlar ovalar yap, şehirler kur. Hatta kendi düşmanını yarat ve karşı koy…

Akabinde sahneye CapCom’dan Josh Bridge geldi… Zombi sevenler için Dead Rising 3 oyun içi videosu yayınlandı… Dead Rising 3 açık dünya zombi hayatta kalma oyunu, harita içerisinde hayatta kaldığınız süre boyunca yüzlerce silah kullanabilir. Josh Bridge ayrıca bulduğunuz silahları herhangi bir nesne  ile de modifiye edebileceğiniz haberini verdi. Tipik örnek verelim: El feneri ve tabanca. Oyunun sunum videosundan California’da geçtiğiniz örendik. Aslında şöyle özetleyebiliriz: Dev bir GTA zombie şehri…

Witcher 3

Witcher serisi  hepimizin keyifler oynadığı taktiksel bir kombat oyunu (combat mı desem haha).

W3’ün sunumunu yapan John Momois oyun ile ilgili, karanlık, epik ve yetişkinler için yorumunu yaptı. Artık neredeyse tüm oyunlar bizi açık dünyalarında serbest bırakıyor W3 de öyle olacak ve oyunun içerisinde sesli komut sistemi de olacak. Inventory’de çantan açılsın, ooh kebap…

Benim en baba oyunlarından birine geliyorum…

battlefield-4-box-art

Battlefield 4

Frostbite 3 oyun motoru ile yapılan BF4’ün kötü çıkma olasılığını kimse düşünmüyor. Lansmanda Angry Sea oyun içi görüntülerini verdiler. Atmosfer, heyecan, grafikler, sesler, kurgu Battlefield 4.

Halo

Xbox denilince akla gelen ilk oyun Halo. Sunumu yapan Bonnie Ross,  Steven Spielberg ile Halo dizisi yaptıklarını resmi olarak E3’de söyledi. Ve bir bomba haber daha yeni Halo 60fps olarak geliyor…Wuuuuuuww

Titanfall

Lansman Respawn Entertainent’dan bir FPS  ile sona erdi.

Titanfall, voltran vari bir oyun, grafikler fena değil…

Sonuç olarak Xbox lansmanı esti geçti… Bakalım E3 başka nelere gebe olacak…