Bağımsız yapımlar özellikle son bir kaç yıldır oldukça popüler. Steam’in 1. derecede etkili olduğu bu durum bu seneki E3’e de yansıdı. Bu seneki E3 belki de şimdiye kadar hiç görmediğimiz oranda bağımsız oyunlara kucak açtı. Özellikle yeni nesil konsolumuz Sony PS4’ün çıkışından beri vurguladığı bağımsız yapımların E3 2014’te kendisine yer bulması bizi de çok sevindirdi. Gelin şimdi E3 2014’ün bağımsız yapımlarını görelim, iyi seyirler.

Ori And The Blind Forest:

E3 2014’te karşımıza ilk çıkan bağımsız yapım Microsoft konferansında tanıtılan Ori And The Blind Forest oldu. PC ve Xbox One için Moon’un geliştirdiği oyun yapımcıların açıklamasına göre orman ruhunu anlatan bir hikaye… Xbox One’da 1080p/60fps ile çalışacak oyun 10 saat kadar oynanış süresi sunacak. Moon’un sektördeki ilk deneyimleri olacak olan Ori And The Blind Forest oldukça güzel atmosferi ile çok ilgi çekici duruyor…

Inside:

Limbo’nun yapımcısı Playdead Studios’un yeni oyunu İnside Microsoft konferansında bizi selamlayan bir diğer bağımsız yapım oldu. Limbo’nun yapımcılarından kötü bir oyun beklemiyoruz. Atmosferik yapısı ile yine çok ilgi çekici bir bağımsızla daha karşı karşıyayız, buyrunuz:

Xbox One Indie Oyunlar Geçidi:

Microsoft konferansında bağımsızlara gösterilen ilgi bu kadarla sınırlı kalmadı. Çeşitli bağımsız yapımların sıralandığı bir video gösterildiğinde anladık ki Xbox One sahipleri bağımsız yapımlara doyacak… Xbox One için yakın zamanda çıkacak bağımsızlar arasında Aztez, Forced, Grave, Woolfe, FRU, Cuphead, Pure Pool, Hellraid, Below gibi bir çok yapım bulunuyor, iyi seyirler.

Entwined:

Microsoft’un bağımsızlarına karşı elbette Sony’nin eli de boş değildi. İlk olarak Entwined isimli bir bağımsız yapımla ilgimizi çeken Sony bunun daha başlangıç olduğunun sinyallerini veriyordu. Sanatsal çizgilere sahip Entwined, PlayStation 4 için çıkıyor ve birbirine aşık ama kavuşamayan iki ruhu yönetiyoruz.. Ayrıca daha önce Brothers: A Tale of Two Sons’da gördüğümüz bir kontrolcüyle iki karakteri yönetme özelliği Entwined’da da bulunuyor. Videosu ise izlemenizi bekliyor.

ABZÛ:

Sony’nin sunduğu bir diğer bağımsız yapım; okyanusların derinliğinde geçen ABZÛ isimli oyun oldu. Farklı tarzıyla hemen dikkatleri çeken oyun su altı dünyasının güzellikleriyle bizi buluşturmaya geliyor. Çeşitli okyanus yaratıklarını gördüğümüz oyun oldukça güzel gözüküyor. Bir not: ABZÛ, Giant Squid’in ilk oyunu olacak. Merakla bekliyoruz.

No Man’s Sky:

Sony’nin E3 2014’te sunmaya layık gördüğü bir diğer bağımsız yapım da Hello Games’in geliştirdiği No Man’s Sky oldu. Gezegenler arası yolculuklar yapıp keşfe çıkacağımız oyun pastel renkleri ve çevrenin güzelliğiyle çok dikkat çekici. Ayrıca her gezegenin kendine özgü bir ekosistemi bulunuyor. Merakla beklediğimiz bağımsız yapımlardan biri olan oyunun oyun içi görüntülerle süslü videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Sony bağımsız yapımlar geçidi:

Microsoft’un bağımsız yapımlar videosuna karşı Sony de çeşitli bağımsızların gösterildiği bir video ile bir kez daha bu oyunlara ne kadar önem verdiğini gösterdi. Videodan gördüğümüz üzere Devolver Digital’in PlayStation 4, PlayStation 3 ve PS Vita için yakın zamanda çıkacak bağımsız yapımları arasında Broforce, Titan Souls, Hotline Miami 2 gibi oyunların dışında Serious Sam ‘in geliştiricisi Croteam’in yeni oyunları The Talos Principle gibi oyunlar bulunuyor, elbette iyi seyirler.