e3E3 2014’e adım adım yaklaşırken biz de Multiplayer ekibi olarak E3’e yönelik haberlerimizi sıklaştırmaya ve heyecanımızı sizlerle paylaşmaya başlıyoruz.

9 Haziran günü saat 19.30’daki Microsoft sunumuyla E3 2014 maratonu başlayacak ve biz de o tarihlerde sizlere bilmek isteyebileceğiniz her şeyi aktaracağız. E3 2014 maratonunun start alacağı güne kadar yazılarımızla E3’ten beklentilerimizi, kulağımıza çalınanları ve duyduğumuz her dedikoduyu aktararak bir nebze olsun E3 heyecanını sizlerle beraber yaşamaya çalışacağız.

Ben, şu anda okuduğunuz bu yazıyı, E3 2014’te yer alacak büyük oyun firmalarından bazılarının bize göstereceğini bildiğimiz, tahmin ettiğimiz oyunları ya da bir şekilde sızıp elimize geçen bilgileri derleyip sizlerle paylaşmak isteğiyle kaleme alıyorum.

Lafı daha fazla uzatmadan meseleye girmek istiyorum. Daha önce Multiplayer ekibi olarak sizlerle E3 2014’ün konferans takvimini paylaşmıştık. Bu takvimdeki sırayla Microsoft, EA, Ubisoft ve Sony’nin bu zamana kadar E3 ile ilgili açığa çıkan bilgilerini, göreceğimizi bildiğimiz ve görmeyi beklediğimiz oyunlar ile ayrıca kulağımıza çalınan dedikoduları okuyacaksınız.

microsoft-logoMicrosoft

E3 2014’ün ilk konferansı Microsoft’a ait, ki Microsoft bir süredir rekabette havlu atmadığını her fırsatta dile getirdi.

Örneğin E3’ü beklemeden Halo 5: Guardians’ı duyuran Microsoft, E3’ü biz oyuncuların heyecanla beklemesi için iyi bir sebep verdi. Halo 5’in E3’te oynanabilir bir demosunun olmayacağını biliyoruz. Ancak oyuna ait teknoloji demosunun sahnede gösterileceğine dair duyumlarımız var. Bunun dışında oyunun çıkış tarihinin de resmi olarak açıklanacağı söyleniyor.

Bunun haricinde nisan ayının sonlarında Xbox’ın başındaki isim Phil Spencer, öz eleştiride bulunup “Daha fazla şey yapmaları gerektiğinin” farkında olduğunu söylemişti ve E3’e yeni oyunlar getireceklerini attığı twitler ile oyuncularla paylaşmıştı.

Dolaşan dedikodulara gelecek olursak…

Microsoft’un Ryse 2’yi geliştirdiği ve bu ikinci oyunun Antik Roma’da değil, Orta Çağ’da geçeceği söyleniyor. E3’te duyurulacağı söylenen oyunun bir de oyun içi videosunun gösterileceği kulağımıza gelen bilgiler arasında.

Microsoft’un E3’te göstereceği söylenen bir diğer oyun da Fable Legends. Lionhead bir süredir geliştirdiği Fable Legends’e ait kısa bir oynanış videosu gösterebilir. Ayrıca Lionhead’in, sunumunu tamamlarken bir sonraki projelerine ait kısa bir video paylaşacağı söyleniyor.

Halo 5’in geliştiricisi 343 Industries’in Halo 2: Anniversary’i de E3’te açıklayacağı söylentiler arasında. Halo 2’nin görsel olarak makyajlanmış hali olacak olan oyunun, E3 2003’te gösterilen Halo 2 görevini de bonus olarak içereceği söyleniyor.

Konferansta Activision’ın Microsoft’a eşlik edip Sledgehammer tarafından geliştirilen Call of Duty: Advanced Warfare’ı da sahnede gösterilebileceği söyleniyor. Sledgehammer’ın Call of Duty Advanced Warfare için “İnanılmaz Özel” bir şey planladığını daha önce sizlerle paylaşmıştık. Ama bunu Microsoft konferansında yapabileceğini düşünmemiştik. Bu söylenti pek tabi fos çıkabilir, ancak yine de sizinle paylaşalım istedik.

Forza Horizon 2’nin Playground Games tarafından ekim 2014’te çıkacağının duyurulacağı ve oyunun Louisiana, Mississippi, New Mexico, Texas, Arkansas gibi şehirlerde geçen açık dünya oyunu olduğu; ayrıca da gece gündüz döngüsü ile gerçek zamanlı hava koşullarına sahip olacağı söylentiler arasında.

Konferansta görme ihtimalimizin bulunduğu ancak paylaşacak çok fazla bilgi sahibi olmadığımız birkaç oyun ise şöyle: Beyond Good & Evil 2, Star Wars: Battlefront III, Titanfall – DLC, Gears of War 4. Bu dört oyunun oyun içi görüntülerinin paylaşılması ihtimali konuşuluyor.

Bunlar dışında Microsoft’un DirectX 12 ve Kinect TV hakkında bilgiler vermesi bekleniyor.

Electronic Arts CREE QUE LAS CONSOLAS DE PRÓXIMA GENERACIÓN ESTARÁN A LA VISTA PROBABLEMENTE EL AÑO QUE VIENE.Electronic Arts – EA

Az evvel Microsoft konferansında görebileceğimizi belirttiğimiz Star Wars: Battlefront 3, esasen bir EA oyunu ve dolayısıyla Battlefront 3 ile ilgili haberleri EA konferansında görme ihtimalimizde var. EA, Microsoft’a eşlik edip Battlefront’a dair bilgiyi Microsoft konferansında da verebilir, kendi konferansına da saklayabilir, hiç bilgi de paylaşmayabilir. Bekleyip göreceğiz.

Battlefront’u bir kenara bırakacak olursak, öncelikle birkaç ay evvel tescillenen “Shadow Realms” isminden tekrar bahsetmek gerekli. Bu ismin neye dair olduğu henüz açığa çıkmadı ki zaten ilk olarak duyduğumuzda bu isim tescilinin E3’te anlam kazanacağını düşünmüştük.

E3’te görmekten mutluluk duyacağımız bir oyun da var: Mirror’s Edge’in devam oyunu. Mirror’s Edge hayli keyifli bir oyun olmasına rağmen maddi açıdan pek başarılı olmamıştı. Dolayısıyla EA Mirror’s Edge’in yüzüne bir daha bakmayabilirdi. Neyse ki durum böyle değil ve %90 ihtimalle Mirror’s Edge’in devam oyununu E3 2014’te göreceğiz.

Bioware’in geliştirdiği Dragon Age’in üçüncü oyunu Inquisition’a ait oynanabilir bir demonun E3 2014’te oyunculara sunulacağı söylentiler arasında. Açıkçası şu günlerde E3’e dair yaşanan bilgi kirliliği arasında gerçekleşme olasılığı en yüksek şey de bu gibi gözüküyor. Zira oyun uzun süredir geliştirme aşamasında.

EA’in klasiklerinden Sims 4’ü de E3 2014’te görmeyi bekliyoruz. Geçtiğimiz günlerde oyunun karakter yaratma videoları paylaşılmıştı. Yapılacak konferansta da oyuna eklenen yeni mekaniklerden bahsedileceğini ve bir ihtimal E3’e özel bir trailer’ının yayınlanacağını düşünüyoruz.

Son olarak yine geçtiğimiz günlerde EA konferansını canlı yayınlayacak Spike TV çalışanı EA’in E3’te 6 oyun duyuracağını twitterdan paylaşmıştı. Bu 6 oyunun tam olarak ne olabileceğine dair hâlâ bilgimiz olmasa da EA’in E3’e hiç de boş gelmeyeceğini tahmin etmek hiç de zor değil.

ubisoftUbisoft

Ubisoft geçtiğimiz günlerde yayınladığı blog gönderisiyle E3 2014’te göstereceği oyunları açıkladı.

Ubisoft denir denmez akla gelen ilk oyunlardan biri tabii ki Assassin’s Creed. Assassin’s Creed Unity’nin E3 2014’te gösterileceğini biliyoruz. Daha önce paylaştığımız haberimizde E3’e Assassin’s Creed Unity’e ait iki adet oynanabilir demo gelebileceğinden bahsetmiştik. Geçmiş Assassin’s Creed oyunlarına bakacak olursak bir de trailer göreceğimizi tahmin etmek pek zor değil.

Uzun süredir oyuncu topluluklarında ve medyasında dile getirilen ancak resmi bir açıklamaya kavuşmamış olan Unity’nin kardeşi Assassin’s Creed Comet ile ilgili de gayet tatmin edici biçimde bahsedileceği kanaatindeyiz. Oyunun geçeceği tarih dilimi ile beraber tam olarak ismini duyarsak şaşırmayız. Ancak yine de Ubisoft’un blog postundaki gösterilecek oyunlar arasında isminin geçmediğini de unutmamak lazım. Sürpriz ata oynamayı seven bir insan olarak yine de Unity haricinde bir Assassin’s Creed oyununu görebileceğimizi iddia edebilirim.

E3’ü beklemeden Far Cry 4’ü duyurarak, Ubisoft’ta tez canlı şirketler arasında yerini aldı. Oyunun geçeceği mekan gibi bir takım yüzeysel bilgiler paylaşıldı bile. Bu da bizde, oyunun, oyun içi görüntüleriyle beraber bir trailerının da gösterilebileceği izlenimini uyandırdı. Ubisoft’un resmi duyurusunda oyunun geçeceği yer, silahlar ve araçların altı çiziliyor. Bunların öne çıktığı bir takım görseller görmemiz olası.

Ubisoft’un, yarış dünyasının World of Warcraft’ı olacağı iddiasında bulunduğu yarış oyunu, The Crew da E3 2014’te göz atma fırsatı bulacağımız oyunlardan bir tanesi. Oyunun bu yıl sonbahar ayında çıkacağı söylendiğine göre, oynanabilir bir demonun sunulabileceğini tahmin etmek yerinde bir tahmin olacaktır.

E3 2014’te Ubisoft’tan beklediğimiz bir takım açıklamalar da var. Örneğin The Division’ın ertelenmesindeki sebep ile ilgili açık ve net bir bilgi verilmesini bekliyoruz. Tabi bir de oyunu beklemeye değip değmeyeceğini anlamamıza yetecek kadar oyuniçi görüntü görebilirsek, çok memnun olacağız. Zira oyun git gide yılan hikayesine döndü ve oyuncuların sabrı azalıyor. Tabi tek beklentimiz bir açıklama da değil… Oyun ile ilgili oyun içi görüntüler de göstereceklerini tahmin ediyoruz. Bloglarında oyunun oynanışına odaklanıyor olmaları böyle bir beklenti oluşturuyor.

Ayrıca küçük bir ihtimal de olsa önümüzdeki hafta çıkacak olan Watch Dogs ile ilgili bir şeyler görme ihtimalimiz de var. Belki bir DLC ya da benzeri bir şey görebiliriz. Gerçi görmesek de çok hayal kırıklığına uğrayacak değilim, zira Watch Dogs E3’te yer almak için oldukça taze bir oyun.

Sony LOGOSony

E3 2014 katılımı konusunda en ciddi sızıntıyı yaşayan ilk şirket Sony idi. Sony’nin konferans detaylarının sızdığını sizlere daha önceden de duyurmuştuk. God of War da dahil olmak üzere çok sayıda oyun, bizi bekliyor gibi gözüküyor.

İlk olarak Uncharted ile başlayalım… Sony konferansında Uncharted 4: The Sunken Blade adıyla oyuna ait bir teknoloji demosunun gösterileceği söylentiler arasında. Daha önceki haberimizde de 3 dakikalık, oyunun motoruna göz atmamızı sağlayan bir video yayınlanabileceğini bildirmiştik. Ayrıca oyunun çıkış tarihinin 2015 yazı olduğu söyleniyor ki bu da bir ihtimal duyurulabilir.

Project Morpheus da boş geçilmeyecek gibi gözüküyor. Dedikodulara göre ismi henüz belli olmayan bir oyun E3’te gösterilecek. Farklı dedikodulara göre gösterilecek olan oyun daha önce tescillenen “Entwined” ismini kullanacak ve oyunu geliştiren ekip ise Media Molecule ekibi. Oyununun oyuncunun yaratıcılığına hitap edeceği ve 2015’in sonlarında gelebileceği söyleniyor.

God of War 4’e ait kısa bir videonun görülebileceği de söylenenler arasında. Videoda oyun motoruyla üretilmiş görseller ve CGI görüntüler bulunabileceği söyleniyor. Bu oyun ile Sony’nin, hayal kırıklığına uğramış God of War oyuncu topluluğunun gönlünü almayı hedeflediği söyleniyor.

Sony’nin büyük beklenti içerisinde olduğu The Order: 1886’nın demosu da sahnelenecek. Sonbahar 2014’te gelmesi beklenen oyunun oyun içi görüntülerinin gösterileceği kesin gibi. Sony’nin bir süredir bu oyun için oyuncuyu heyecanlandırdığı da bir gerçek.

Sony Londra ekibinin uzun bir aranın ardından E3 2014’te bir AAA oyunu göstereceği ve oyunun TPS olacağı söyleniyor. Guerilla Games’in de hardcore oyuncuları tatmin edecek bir RPG oyun ile arz-ı endam edeceği söylentiler arasında.

Son Söz

Yukarıda E3 2014’te boy gösterecek dört büyük şirketin, E3 planları hakkında kulağımıza çalınan hemen her şeyi sizlerle paylaşmaya çalıştık. Ancak emin olabilirsiniz ki, yukarıda okuduklarınız buzdağının yalnızca görünen kısmı.

Bu yazıda yer vermediğimiz Activision, Take Two ve daha nice irili ufaklı şirket bulunuyor ve bu şirketlerin de çok sayıda oyunu oyuncuyla paylaşacağına dair bilgileri duymak mümkün. Merak etmeyin, bu yazıda yer vermediğimiz pek çok bilgiyi önümüzdeki günlerde yazılarımızla sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yazımı tamamlamadan evvel, belirtmek isterim ki yukarıda yazılanlar çok çeşitli kaynaklardan elde edildi ve çoğunlukla dedikodulardan ve “sızan” bilgilerden derlendi. Dolayısıyla bu bilgilerin büyük çoğunluğunun doğruluğu E3 2014 başladığında kanıtlanacağı gibi, bir kısmının da asparagas olduğu ortaya çıkacak.

Ayrıca yeni nesil konsolların babası olan iki şirket olan Sony ve Microsoft’a E3 2014 konferansları esnasında diğer oyun yapımcıları sahnede eşlik edeceklerinden bu yazıda belirttiğimiz bazı bilgiler, bir diğer firmanın konferansında açığa çıkabilir.

Bu yazıda dedikodulara ve “sızan” haberlere yer verdik, E3 2014 başladığından itibaren de en doğru bilgiyi sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Gözünüz kulağınız bizde olsun.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle,

Esen Kalınız.