Evet sevgili oyun tutkunları bir E3 yazısıyla daha karşınızdayız. Bomba gibi bir E3’ün bizi beklediğine dair inancımız sonsuz… Heyecanınız dorukta gözleriniz yayınımızda olsun! E3 yazılarımızın bu bölümünde fuarda duyurulması muhtemel olan oyunlara bakıyoruz. Burada okuyacağınız tüm oyunlar oyun camiası içinden sızan haberler ve elbette bazı gelişmelere paralel olarak bizim tahminlerimizden oluşuyor. Tahminlerimiz dışında sürprizlerin de olabileceğini hatırlattıktan sonra gelin şimdi E3 2014’te duyurulması kuvvetle muhtemel olan oyunlara bakalım, keyifli okumalar.

Resident Evil 7 ya da…

İlk sıraya onu almak istedim… Kendisi çocukluğumun baş kahramanlarından olduğundan biraz torpil geçmiş olabilirim. Tabii son halleriyle bu kahramanlık mertebesinden düştüğü de acı bir gerçek… Capcom’un bir zamanların efsanesi olan hayatta kalma-korku oyunu Resident Evil’dan bahsediyorum. Klasik korkumuz olan (en azından bir zamanlar) Resident Evil’ın son oyunu büyük ihtimalle E3 2014’te kendisine yer bulacak. Bunu hem Nisan ortalarında Japon ekonomi gazetesi Sankei Shimbun’un yaptığı “Resident Evil 7 E3’e geliyor” haberinden hem de Capcom’un serinin devam edeceği yönündeki açıklamasından çıkarıyoruz. Fuara sayılı günler kala ünlü oyun forumu NeoGAF’tan son yayılan sızıntıya göre de duyurulacak oyunun ismi Resident Evil 7 olmayacak. İddialara göre bir yan oyun olarak gelen yeni Resident Evil’da serinin önceki oyunlarından tanıdığımız 1 erkek 2 kadın toplamda 3 karakterin bulunacağı ve bu karakterlerden 2’sinin yaklaşık 10 yıldır hiç bir Resident Evil oyununda görülmediği söyleniyor. Söylentiler ilginç ve elbette merak uyandırıcı, ama az kaldı hepsini çok yakında öğreneceğiz. Şunu söylemeliyim ki ister Resident Evil 7, ister başka bir isimle yeni bir Resident Evil oyunu duyurulsun ama lütfen oyunda artık motosiklet kullanan akrobasi ustası zombiler olmasın! Capcom; bize eski korkularımızı bağışla, Shinji Mikami aşkına!

res7

Ryse 2

Crytek’in geliştirdiği ve Xbox One cephesinin en çok güvendiği çıkış oyunları arasında olan Ryse: Son of Rome oyun camiasını hayal kırıklığına uğratmış ve beklenenin çok altında bir oyun olarak karşımıza çıkmıştı. Görselleri göz kamaştırıcı hatta ilk gerçek yeni nesil oyun olarak lanse edilmesini sağladı ama oynanış yapısı, özellikle o meşhur “Quick Time Event”ları yüzünden çok eleştirilmişti. Mayıs başında yayılan haberlere göre Ryse 2, E3 2014’te kendisine yer bulacak oyunlar arasında. “Microsoft’un E3 planları sızdırıldı” şeklindeki haberlere göre Ryse 2, Ortaçağ Avrupasına bizi götürürken yepyeni bir dövüş sistemi ile geliştiriliyor ve 2016’nın son çeyreğinde oyuncularla buluşuyor. Bakalım Microsoft’un E3 planları gerçekten sızdırıldı mı ve Ryse 2 E3 2014’te bizi şaşırtacak mı? Ayrıca bahsi geçen haberde Forza Horizon 2 ile Halo 5’in de planlar arasında gösterildiğini ve oyunların E3 gelmeden duyurulduğunu büyük bir zevkle hatırlatmak isterim! Biraz daha sabır az kaldı… Ve Capcom’a yaptığımız çağrının bir benzeri Crytek için de geliyor: Crytek; lütfen yine o muhteşem görsellikle beraber bize gerçekten bizim oynadığımız bir oyun bağışla!

ryse2

Gears of War 4

Yine Xbox cephesinin güçlü bir oyunundan bahsedeceğiz. Xbox’ın Playstation klasiği olan God Of War’a en sağlam cevaplarından biri (God of War’mı? O da ayrı bir heyecanla birazdan geliyor!) olarak gösterilen Gears of War, E3 2014’te duyurulacağı düşünülen oyunlardan birisi. Yine Mayıs başında başka bir haberde Xbox One’ın E3 oyunları diye sızdırılan görselde karşımıza çıkan oyun ismiyle bile heyecan yaratanlar arasında. Bu resmi olmayan listeye göre Gears of War 4 olarak fuarda kendisine yer bulan oyun gerçekten duyurulursa Xbox cephesi için büyük olay yaratacağı şüphesiz. Ne diyelim, geçen seneki hezimetinden sonra Xbox’un bu seneki E3 için azimli olduğunu ve çok iyi hazırlandığını duymuşsunuzdur! Yani Gears of War 4 ya da başka bir isimle yeni bir Gears of War oyununun duyurulmasını uzak bir ihtimal olarak görmüyoruz. Yine de her şeyi E3 gösterecek…

gears-war

God of War 4

Bu kez Sony cephesinden merhaba. Bu cephenin en büyük savaşçılarından birisi o. Kratos desem yeterli sanıyorum. Bir Sony Playstation klasiği olan God of War; yeni oyunuyla büyük ihtimalle E3 2014’te tanrılara yeni bir savaş açacak! Sinematik sahnelerden gösteriminin yapılacağı düşünülen oyun Sony için büyük bir koz niteliğinde. God of War 4 olarak duyurulacağının sinyalleri verilen oyun şimdiden büyük heyecan yarattı. Geçtiğimiz günlerde zevkle yaptığımız haberi hatırlayacak olursanız God of War’ın geliştiricisi Santa Monica, Twitter hesabından “Tanrılar bir kez daha konuştular, belki sadece #E3 #deprem #LA için heyecanlıdırlar.” diye bir ileti paylaşmıştı. Bizim bu konuda çok heyecanlı olduğumuz açık fazla söze gerek yok, Kratos E3’ü sallamaya geliyor!

god of war4

Quantic Dream’den PS4’e özel bir oyun

Tekrar Sony cephesinden merhabalar. Bu kez hikaye odaklı sinematik oyunların yapımcısı ve Sony’nin göz bebeği oyun geliştiricilerinden biri olan Quantic Dream’den bir duyuru ihtimalimiz var. PS3’ün sevilen yapımlarından Heavy Rain ve Beyond: Two Souls’un geliştiricisi Quantic Dream’in yeni oyunuyla fuarda ben de burdayım demesi bekleniyor. Hatırlarsanız PS4’ün gücünü göstermek için E3 2013’te sundukları Dark Sorcerer isimli teknoloji şovu (ya da oyunu olacak) oldukça ilgi çekmişti. Bu teknoloji şovunun devamı niteliğinde E3 2014’te bir oyun duyurusu ihtimali yüksek görünüyor. Ayrıca 2013’ün Ocak ayında Quantic Dream’in “singularityps4.com” isimli bir alan adı satın aldığı da ortaya çıkmıştı. Belki de teknoloji şovu olarak gösterilen oyunun ismi Singularity ile alakalı olacak, şimdilik bilemiyoruz ve (tahminimiz yerindeyse) E3’te açıklanacağını düşünüyoruz…

dark sorcerer

Bir Sony Morpheus oyunu: Entwined…

LittleBigPlanet serisi ve Tearaway oyunuyla büyük beğeni toplayan Sony’ye bağlı yapım şirketi Media Molecule ise fuara farklı bir oyunla gelecek gibi… Bu defa “Sony’nin E3 planları sızdı” isimli başlıkla servis edilen sızıntıya göre Entwined isimli bir oyunla karşımıza çıkacak olan Media Molecule bir oyundan çok bir teknolojinin şovunu yapacak. Sony cephesi’nin PS4’e özel olarak geliştirdiği sanal gerçeklik cihazı Project Morpheus oyunu olacağı söylenen Entwined bu teknolojiyi gösteren bir oyun olarak fuarda yer alacak. Bizi oyunun içine dahil edecek sanal gerçeklik cihazlarına olan heyecanımız ortadayken meraklanmamak elde değil. PC cephesinin sanal gerçeklik cihazı Oculus Rift’in en büyük rakibi olan Sony Project Morpheus bakalım E3 2014’te yer alacak mı? Belki de E3 2014, Project Morpheus’un büyük kitlelerle ilk randevusu olarak seçilmiştir, zaman gösterecek.

projectm

Mass Effect 4 ya da…

BioWare’in ilk olarak 2007 yılında karşımıza çıkan sevilen oyun serisi Mass Effect’in yeni oyunu da heyecanla duyurusu beklenen yapımlar arasında. Mayıs ayı boyunca çıkagelen tüm sızıntıları (2. hatırlatma ki bazıları doğru çıktı bakınız Forza Horizon 2 ve Halo 5!) düşündüğümüzde Mass Effect ‘in duyurulma ihtimali zayıf gözükmüyor. 2014 Nisan başlarındaki bir haberde BioWare, geliştirme açısından Mass Effect’in yeni oyununun ortalarında olduğunu ama isminin Mass Effect 4 olmayacağının sinyallerini vermişti. Özellikle ilk 2 oyunuyla büyük beğeni toplayan seri 3. oyun ile bir nebze hayal kırıklığı yaratarak beklenen başarıya ulaşamamıştı. Bakalım Mass Effect 4 ya da başka isimle yeni bir Mass Effect beklediğimiz gibi E3 2014’te bizi selamlayacak mı?

mass effect4

Çok az ihtimalle Dishonored II

Arkane Studios’un geliştirdiği, Bethesda’nın yayınladığı çok beğenilen bir yapım olan Dishonored’ın devam oyununun E3 2014’te duyurulacağı düşüncesi Mart 2014 başında sızdırıldığı iddia edilen bir görüntüye dayanıyor. Aşağıda görselini göreceğiniz görüntünün Dishonored II ‘den sızdırıldığı iddia edilmişti. “E3 2014’te tam duyuruyu bekleyin” ibaresinin dikkat çektiği görsel fuarda Dishonored II ‘nin duyurulacağını düşündürtse de Bethesda’nın politikaları gereği şüpheli olduğumuzu da belirtelim. Görsel sahte de olabilir ve hiç bir duyuruyla karşılaşmayabiliriz. Çok sık aralıklarla oyun çıkartmayan yapım şirketinden şimdiye kadar bir açıklama da gelmiş değil. Bu yönde reklamların Bethesda’nın tarzı olmadığını düşündüğümüz için Dishonered 2, duyurulacağını beklediğimiz oyunlar listemizde en zayıf ihtimallerden biri olarak yer alıyor. Yine de sürprizlere açığız…

Dishonored2

Yine çok az ihtimalle yeni bir Hitman oyunu

E3 2014’te duyurulma ihtimali en düşük olan oyunda şimdi sıra. Yeni bir Hitman… Çok sevilen gizlilik ve aksiyon oyun serisi Hitman’in geçtiğimiz günlerde yeni oyunundan bir görsel paylaşılmış ve serinin takipçileri oldukça heyecanlanmıştı. Görselin yarattığı heyecanla oyunun E3 2014’te gösterileceğini düşünenlere kötü haber IO Interactive’ten geldi. IO Interactive; “Görmek istediğiniz bir şeyi görememek büyük hayal kırıklığı yaratır…” diyerek oyunun fuarda duyurulmayacağını bildirdi. Neden olarak da tüm zamanlarını ve enerjilerini oyunu geliştirmeye yöneltmeleri ve hazır olmayan bir şeyi göstermek istememeleri olarak açıklamışlardı. 2014’te daha detaylı bilgilerle iletişim halinde olacaklarını söyleyen yapımcılar daha büyük ve açık bir dünyanın da sözünü vermişti… Yine de bir ümittir insanı yaşatan diyerek belki Ajan 47 bir sürpriz yapar diyoruz, ama çok küçük bir ihtimal.

next-hitman-game

Yeni nesil bir Grand Turismo 6

Sony Playstation’un fenomen yarış simülasyon oyunu Gran Turismo’nun son oyunu Gran Turismo 6, Aralık 2013’te PS3 için beğenimize sunulmuştu. Büyük hayran kitlesine sahip olan oyunun son üyesinin PS4’e çıkmaması eleştirilmiş ve büyük bir beklenti oluşmuştu. Mayıs başında sızdırılan Sony’nin E3 planları haberlerinde Gran Turismo 6’nın E3 2014’te PS4 için duyurulacağı yazıyordu. Sızan bilgilere göre oyun PS4’te 1080p/60 FPS değerlerinde çalışacakken Gran Turismo 7: Prologue öncesinde bir ön hazırlık olacaktı. Ayrıca Gran Turismo efsanesinin yaratıcısı Kazunori Yamauchi, çeşitli açıklamalarında oyunun PS4’e gelebileceğinin sinyallerini de vermişti. Bakalım denildiği gibi gerçekten Gran Turismo 6, PS4 için yenilenmiş görsellik vurgusuyla E3 2014’te bizi pistlere davet edecek mi? Cevabı biliyorsunuz, E3 gösterecek…

grant6

Diğer söylentiler, tahminler ve olabilecekler…

Oyun bazında ele aldığımız tüm bu tahminlerimizden sonra şimdi hakkında çok şey bilmediğimiz bazı oyunları tek bir başlık altında toplayalım. E3 2014 eğlencesi yaklaşırken oyun camiasından sızan çeşitli bilgiler, tüyolar eşliğinde heyecanlar her geçen gün biraz daha arttı. Yayılan bilgilere göre E3 2014’te yukarıda saydığımız bu şahane oyunlardan başka bakalım bizi başka hangi sürprizler bekliyor olabilir?

Öncelikle Sony cephesine bakarsak, PS4 platformu için gelecek yeni bir Wipeout oyunundan söz edilirken Sony’nin stüdyolarından Pixelopusun da ilk oyunuyla fuarda yer alması bekleniyor. Heavenly Sword, son Devil May Cry oyunu ve Enslaved gibi oyunlarla beğeni toplayan Ninja Theory’nin de PS4’e özel bir oyunla (Yoksa Heavenly Sword 2 olabilir mi?) fuarda şov yapacağı söyleniyor.

sonyp

Sony Londra stüdyosunun bir süredir yüksek bütçeli bir AAA oyun geliştirdiğini biliyoruz. TPS türünde olduğu söylenen bu oyunun da E3 2014’te duyurulacağı düşünülüyor. Sony’nin büyük kozlarından Killzone’un yapımcısı Guerrilla Games’in de PS4 için yeni bir ip göstereceği ve oyunun RPG türünde olacağı, özellikle Hardcore oyuncuların bu oyunu seveceği söylenenler arasında… Yine Playstation cephesi için Syphon Filter’ın devamı olacak Kill Strain isimli bir oyunun duyurulacağı, oyunda gizliliğin çok önemli olduğu ve 2014’ün sonunda çıkışını yapacağı da gelen bilgiler dahilinde.

Microsoft cephesinde ise bu yılki E3’ün onlar için ayrı bir önem taşıdığını ve geçen seneki mağlubiyetin acısını çıkartmak istediklerini biliyoruz… Xbox’ın yeni yöneticisi Phil Spencer’ın açıklamalarından da destek alarak özellikle Hardcore oyuncuları çok memnun edeceği söylenen Microsoft şovuna ait diğer duyumlarımız da şu şekilde:

Epic Games, Xbox One’a özel olarak geliştirdiği yeni oyununu duyuracak ve bu oyun 2011’de gösterilen Samaritan teknoloji demosunun bir oyunu. (Her ne kadar PS4′ e de gelebileceğini düşünsem de sürprizlere hep açığım!) Crackdown: Skyline oyunu da Xbox cephesine özel olarak duyurulacak ve oyun 2015’te beğenimize sunulacak.

xboxone

Ayrıca Japon oyunculara da yönelmek isteyen Xbox tarafı bunun için Japon Xbox oyunlarından bir kesit sunacak. Kinect’i bir kenara atmadığını göstermek adına Kinect Animals’ın yapımcısı Frontier ve Kinect Adventures’in yapımcısı Good Science Studios’un yeni Kinect oyunları tanıtılacak. Bir diğer iddia da 343 Industries’in Halo 2: Anniversary Edition oyunu Halo 2’nin yenilenmiş hali olarak yepyeni bir görsellikle fuarda bizi karşılayacak. Xbox One için gelecek oyun çıktığında içinde Halo 5 betasına erişim imkanı olacak. İddialar bu şekilde bakalım E3 2014 Microsoft için nasıl bir şov olacak ve geçen senenin mağlubiyeti bu sene yerini bir zafere bırakacak mı?

Tüm bu iddialar dışında ayrıca Beyond Good & Evil 2’den bir sunum, Spec Ops yapımcısının yeni oyunu ve Crytek’ten Arena of Fate ve Project Grave isimli 2 yeni oyun duyurusu bekleniyor. Crytek’in E3 gelmeden Arena of Fate’in duyurusunu yaptığını biliyoruz, o halde Project Grave’in ne olduğunu görmek için E3’ü sabırsızlıkla bekliyoruz!

Evet sevgili oyun severler; E3 2014 gelmeden ortaya çıkan çeşitli haberler ve söylentiler eşliğinde duyurulacağını tahmin ettiğimiz oyunlar listemizi böylece görmüş olduk. Forza Horizon 2, Homefront: The Revolution, Halo 5 gibi oyunların duyurusunun da bu sızıntılar dahilinde olduğunu ve ben daha yazamadan bunların artık kanlı canlı birer oyuna dönüştüğünü tekrar hatırlatmak istiyorum… Anlayacağınız bu listede yer alan oyunların (en azından bir kaç tanesinin) duyurulacağına dair inancım baki ve ben de sizler gibi o günü heyecanla bekliyorum, iyi oyunlar.

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle, hazır olun E3 2014 şahane olacak!