TTNET Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mert Başar, dünya dijital oyun pazarının hızlı bir şekilde büyüdüğünü belirterek, “Dünyada 1 milyarın üzerinde insan dijital oyun oynuyor. Sektörün büyüklüğü yaklaşık 75 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Dijital oyun sektörünün önümüzdeki dönemde de en hızlı büyüyen sektörlerden biri olması bekleniyor” dedi.

AA muhabirinin oyun sektörüne ilişkin sorularını yanıtlayan Başar, oyun teknolojisinde yaşanan süratli gelişmenin sektörü ciddi oranda büyüttüğünü dile getirerek, “Dünya dijital oyun pazarı hızlı bir şekilde büyüyor. Kısa süre önce Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun (TÜDOF) açıkladığı rapora göre dünyada 1 milyarın üzerinde insan dijital oyun oynuyor. Sektörün büyüklüğü yaklaşık 75 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Dijital oyun sektörünün önümüzdeki dönemde de en hızlı büyüyen sektörlerden biri olması bekleniyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de oyun pazarı önemli bir gelişim gösterdiğini aktaran Başar, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ülkemizde ciddi bir potansiyel var. Yine TÜDOF raporuna göre Türkiye’de dijital oyun kullanıcılarının sayısının yaklaşık 22 milyon olduğu ifade ediliyor.

Son dönemde ‘Crysis’, ‘Football Manager’, ‘Rome II Total War’ gibi dev yapımlar Türkçe dil seçeneği ile piyasaya sunuldu. Bu dev yapımlar ve yeni çıkacak lokal oyunlarla her geçen gün daha fazla orijinal oyunun satılmasıyla ülkemizdeki oyun pazarının hızlanarak büyüyeceğini öngörüyoruz.”

“Kataloğumuzda 1000’den fazla oyun var”

Dijital oyun dünyasının kalbinin Lüfti Kırdar Uluslararası Kongre Ve Sergi Sarayı’nda başlayan dijital oyun fuarı GameX’te atacağını kaydeden Başar, “Dünyadan ve Türkiye’den oyun sektörünün en önemli şirketlerini oyunseverlerle buluşturan fuara TTNET’in dijital oyun platformu Playstore da katlıyor” dedi.

Başar, fuarda turnuvalar, ödüller ve daha pek çok sürprizle oyunseverler için zengin içerikli bir stand hazırladıklarını söyledi.

Dijital oyun sektörünün hızlı bir büyüme gerçekleştirdiğini vurgulayan Başar, Türkiye’nin en büyük dijital oyun platformu Playstore’da en popüler oyunlara dünyayla aynı anda yer verdiklerini, oyunseverlere binden fazla farklı oyun seçeneği sunduklarını belirtti.

TTNET olarak 360 vizyonu yaklaşımı ile internet tabanlı tüm dijital platformlarda güçlü bir şekilde var olmayı hedeflediklerini aktaran Başer, şöyle devam etti:

“Dijital oyun pazarı da çok önemsediğimiz ve sahiplendiğimiz bir alan. Bu doğrultuda sektördeki gücümüzü her geçen gün artırıyoruz. Oyunseverler en popüler PC, Mac ve Free to Play oyunların paketlerine dünya ile aynı anda, uygun ve zengin ödeme seçenekleri ile Playstore üzerinden ulaşabiliyorlar.

Kataloğumuzda binden fazla farklı oyun yer alıyor. Playstore’da satılan ürünler abonelik sistemi ile satılmamaktadır. Kullanıcı ulaşmak istediği oyunu Playstore’dan satın alıp, hızlı ve güvenli bir şekilde hemen bilgisayarına indirip, oynamaya başlayabilir.”

“PES tutkunlarının merakla beklediği PES14 Playstore’da olacak”

“Football Manager 2013”, “Call of Duty: Black Ops II”, “Crysis 3”, “Simcity”, “Tomb Raider” ve “Hitman Absolution” gibi dünya çapında ilgi uyandıran oyunların dünya ile aynı anda Playstore’da yer aldığını yineleyen Başar, PES 14 gibi merakla beklenen oyunların da Playstore’da yer alacağını belirterek, oyunseverlere, “Önümüzdeki dönemde dünyayla eş zamanlı hareket etme özelliğimizi, yer vereceğimiz yeni oyunlarla pekiştiriyoruz. Oyunseverler merakla beklenen; ‘Total War Rome II’, ‘Fifa 14’, ‘PES 14’, ‘Call of Duty Ghosts’, ‘Battlefield 4’, ‘Need for Speed Rivals’, ‘Assasin’s Creed IV: Black Flag’ oyunlarını yine dünya ile aynı anda Playstore’da bulabilecekler” hatırlatmasını yaptı.

Oyunseverlerin Playstore’da yer alan tüm oyunları, TTNET faturaları üzerinden 12 ay taksitle satın alabileceği bilgisini veren Başar, Playstore platformunun avantajlarına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Playstore’da rekabetçi ve geniş bir ürün yelpazesi oluşturduk. Oyunları 9,90 TL’den başlayan fiyatlarla satın alabiliyorsunuz. En önemli avantajlarımızdan biri de dönem dönem sunduğumuz indirim kampanyaları. Oyunseverler bu dönemlerde oyun dünyasının en popüler oyunlarına yüksek oranda indirimlerle ulaşabiliyor. Kullanıcılara en avantajlı fiyatlarda ve en uygun ödeme şekilleriyle dünya çapında bir hizmet sunduğumuza inanıyoruz.”

Bu yıl GameX’te daha zengin içerikli bir stand ile oyunseverlerin karşısına çıkacaklarını ifade eden Başar, Playstore standına ilişkin şunları kaydetti:

“Standımızın en büyük eğlencesi düzenleyeceğimiz turnuvalar olacak. Turnuvalarda ‘Fifa’, ‘Battlefield’, ‘Call of Duty’ ve ‘Need For Speed’ oyunları oynanacak. Turnuvaların büyük mücadeleye sahne olarak GameX Fuarı’na damga vuracağını düşünüyoruz. Turnuvalarda başarılı olanlar ‘Fifa 14’, ‘Battlefield 4’, ‘Call of Duty: Ghosts’, ‘Need for Speed: Rivals’ oyunlarını kazanacak.”