Maymunlar Cehennemi serisi hem kitap hem de film serisi ile kültürel miras listesine alınmış bir yapım. İlk filme baktığımızda uyku durumunda olan astronotlar kaza ile bir gezegene düşer ve bu gezegende insanlar kadar zeki ve konuşabilen maymunlar yer almaktadır. Yönetimi ele geçiren maymunlar insanları birer denek aracı olarak tusak almakta ve öldürmektedir. Buranın hangi gezegen olduğunu çözmeye ve dünyaya dönebilmek için yollar arayan astronotlarımız ilk filmin sonunda kötü sürpriz ile başbaşa kalmışlardı. Burası spoiler olabilir ancak 2011’deki Maymunlar Gezegeni Başlangıç filmini izleyenler bu kötü sürprizi zaten biliyorlar. İlk filmin sonunda kahramanımız Hürriyet Heykelinin yıkıntılarını bulur ve aslında tutsak kaldıkları gezegenin Dünya olduğunu anlar.(5 filmlik serinin ardından arada pek de anlamadığımız bir Tim Burton uyarlaması bir film daha var.)

Maymunların nasıl bu kadar zeki ve konuşabilir duruma geldiklerini anlatan başlangıç filminin ardından şimdi de yükseliş hikayelerini anlatan Dawn of the Planet of the Apes filmi önümüzdeki Temmuz ayında vizyona girecek. Bu sefer filmin yönetmen koltuğunda Matt Reeves oturuyor. Filmin başrollerinde tecrübeli aktör Gary Oldman ve Jason Clarke yer alıyor. Akıllı mı akıllı ve direnişi başlatan maymun olan Ceasar’a hareketleri ile can veren aktör ise Andy Serkis. Kendisi aynı yöntem ile Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serilerinde Gollum’u da canlandırmıştır. Serkis ayrıca oyun dünyasınında yakından tanıdığı bir isim. Motion Capture teknolojileri ve aktörlüğü üzerine en son Devil May Cry oyununu yapan Ninja Theory’e de sürekli destekte bulunmakta.

Dawn of the Planet of the Apes (Bakalım Türkçe ismi ne olacak) için yayınlanan ilk teaser karşınızda. Ceasar’ın kızgın bakışları ile dolu video film için olan merakımızı arttırıyor.