Son günlerde Watch Dogs için bol bol duyduğumuz downgrade olayı çözünürlük savaşlarından sonra oyuncuların bol bol tartıştığı diğer bir konu.Ubisoft 2012 E3 fuarında Watch Dogs’un demosu ile resmen ağzımızın suyunu akıtmış ancak her gelen yeni video ile oyunun grafiksel anlamda geri gittiğini görmüştük.

Bu olayın en somut örneği ise geçtiğimiz yıl çıkan Alien:Colonial Marines. Oyunun ilk yayınlanan demosu ile tam sürümü arasında grafiksel olarak fersah fersah geri gidişin ardından,haklı olarak kandırıldıklarını düşünen oyuncular çok sert tepki göstermişlerdi. Bu tür bir vaka şu sıralar çıkışı ile gündemi meşgul eden Dark Souls 2 içinde yaşanıyor. Ve oyuncular yayıncı Namco Bandai ve yapımcı From Software’e oldukça kızgınlar.

Oyunun Nisan 2013’te yayınlanan alfa sürümü oynanış videosundaki ışıklandırma ve kaplama kalitesinin tam sürümde çok aşağılara çekildiği iddia ediliyor. Hatta bunu kanıtlamak isteyen bir NeoGaf kullanıcısı karşılaştırma videosu hazırlamış. Videoya bakılırsa oyuncular sitem etmekte haklı gözüküyor.