Önümüzdeki Çarşamba günü resmi açılışı yapılacak Comic-Con, 9-12 Temmuz tarihleri arasında ABD’nin San Diego şehrinde düzenlenecek.

Comic-Con International, ilk defa 21 Mart 1970 tarihinde grafik roman, sinema ve bilim kurgu hayranı  bir grup tarafından tek günlük bir etkinlik olarak açıldığında sadece 100 kişinin ilgisini çekmişti. Etkinliğin birincil amacı ise daha büyük bir organizasyon için para toplamaktı. Yeterince para toplanmış ki ilk ciddi fuar, 4.5 ay sonra, 1-3 Ağustos tarihlerinde San Diego U.S. Grant Hotel’de gerçekleşti.

300’den fazla katılımcının otelin bodrum katında başlayan ve bir satış odasının bulunduğu, programların, panellerin, film gösterilerinin yapıldığı Comic-Con bugünkü kar amacı gütmeyen grafik roman kültürü hakkındaki farkındalığı artırmayı şiar edinen ve aynı zamanda bir şükran sunma mahiyetinde yapılanan bir fuar halini almıştır.

Comic-Con International’ın en önemli özelliği belki de fuara katılan ünlü isimler ve fuar sırasında milyonlarca hayranın beklediği duyuruları yapıyor olmasıdır. Perşembe günü hayranlarıyla buluşacak fuarın bu seneki konukları arasında kimler yok ki? Mesela J.J. Abrams bazı detaylar eşliğinde Star Wars: The Force Awakens’ın bir fragmanını sunacak; Quentin Tarantino, son filmi The Hateful Eight’in kadrosuyla birlikte sahne alacak; World of Warcraft’in sinema versiyonunu yönetecek olan Duncan Jones, ünlü MMORPG’nin sinemaya nasıl aktarıldığını anlatacak; Lex Luthor rolünü Jesse Eisenberg’ün üstlendiği Batman v Superman filmiyle ilgili bir takım görüntüler paylaşılacak; The Evil Dead’in yaratıcılarından gelecek dizi Ash vs. Evil Dead hakkında ipuçları açıklanacak… Bunlar, Comic-Con’da yaşanacakların sadece bir kaçı.