Ubisoft’un uzun soluklu serisi Assassin’s Creed – halka sunumu sırasında işin “seksi” tarafına fazla değinilmese de – en az suikastları kadar hikayesiyle de ilgi odağı olacak gibi görünüyor. Oyunun ilk fragmanının bu konuda yaptığı tek şey, oyun severleri, korsanın sefahat hayatını ve bir yatakta iki çıplak kızın anlık görüntüleriyle, nazikçe o yöne doğru “dürtmesi” olmuştu.

Ancak Black Flag’in baş senaristi Darby McDevitt, fragmandaki bu müstehcen motifin aslında oyunun öyküsünün kalbi olduğunu söylüyor ve devam ediyor, “Assassin’s Creed 4: Black Flag, ahlaksızlık ve pişmanlığın hikayesi olacak!”

McDevitt’e göre oyunun baş kahramanı Edward Kenway, başka kadınlara yönelmesi dolayısıyla eşiyle olan gerilmiş ilişkisi kopan, evli bir adam.

“Edward’ın hayatında özel bir kadın var ama aynı zamanda çok özel olmayan başka kadınlar da var.” 

“Edward Kenway, kaba ve ağzı bozuk bir adam,” diye açıklıyor McDevitt, “fakat diğer taraftan o evli bir erkek ve Assassin’s Creed 4: Black Flag’deki öncelikli motivasyonlarından biri, çok zengin olmak ve kendini ailesine ‘kalite adam’ olarak kanıtlamak. Dolayısıyla, Edward’ın hayatında özel bir kadın var ama aynı zamanda çok özel olmayan başka kadınlar da var.”

Bu tema, Black Flag’in oynanışından da izlenebiliyor. Serinin önceki oyunlarında olduğu gibi, belirli amaçlara ulaşmak için NPCler (None-Player Character) kullanabiliyorsunuz. Black Flag’de Kenway, hedeflerin dikkatlerini dağıtmak ve düşmanlarını baştan çıkarmak için kadın NPCler yönlendirebiliyor. Bu eylemi önceki fragmanda görüyoruz diyor örnek olarak, ilk fragmandaki “threesome” sahnesindeki kadınlardan birini işaret eden McDevitt.

“Fragmandaki bu sahne, hem korsanın hayat tarzına dair net bir ipucu veriyor hem de hedeflerinize daha etkin bir şekilde ulaşmak için belirli NPC karakterlerini kullanabileceğinizi ortaya koyuyor. Dikkat ederseniz ön plandaki kadının, fragmanın sonunda hedefini baştan çıkardığını göreceksiniz (kartal gözlü oyun severler, her iki kadının da aynı kadın olduğunu çoktan fark etmiştir).”

Black Flag, daha önce olduğundan çok daha açık ve özgür olacak. 

Serideki diğer tüm oyunlarda olduğu gibi Black Flag’de de dramatik etki yaratmak adına “ön-yazım” bir senaryo mevcut, bu da şu demek, ana hikayede Kenway’in kiminle ilişkiye gireceğini seçebilmek mümkün olmayacak. Diğer taraftan McDevitt, oyunun “çok daha açık ve özgür” olması yönünde tasarlandığını söylüyor. “Kenway’in karısıyla olan ilişkisi, oyundaki temel uğraşlardan biri olurken,” diyen McDevitt şöyle devam ediyor, “kahramanımız diğer kadınlarla birkaç önemli yakın ilişki yaşayacak, özellikle kötü şöhretli Anne Bonny bunlardan biri olacak.”

McDevitt hep etrafta olan Tapınak Şövalyelerinin gerçek rollerinin ne olacağı konusunda ağzı sıkı davranmaya devam ediyor. Bu konuda söylediği yegâne şey, Tapınak Şövalyeleri konsorsiyumunun, üç farklı imparatorluktan gelen çeşitli karakterlerden oluşacağı. Ancak, Assassin’s Creed 4: Black Flag’ın hikayesi, korsan tarzı cinsellik yansılamaları kadar, bilindik Tapınak Şövalyeleri mitolojisiyle de desteklenecekmiş gibi görünüyor.

Assassin’s Creed 4: Black Flag, Windows PC, Xbox 360, PlayStation 3 ve Wii U için 29 Ekim tarihinde piyasaya çıkıyor.