İlk başta PC için Oculus Rift desteğiyle geliştirilen first person hayatta kalma/korku türündeki oyun Grave’in, Microsoft’un ID@Xbox programı aracılığıyla Xbox One’a da geleceği, geliştirici stüdyo Broken Window tarafından onaylandı.

Gece / gündüz döngüsüne sahip olan Grave, bu 5 dakikalık döngüyü her seferinde oyunun dünyasına evler, dağlar vb ögelerin eklenmesi şeklinde kodlayarak ilginç bir oyun mekaniği geliştirmeyi hedefliyor.

Broken Window’un Grave için vizyonu ise hayli geniş. Bir yandan her yeni oyunda rastgele yaratılan evrenin sürrealist bir estetik yapısına sahip olmasını hem de artık klasik hayatta kalma / korku oyunlarına yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan geliştiriciler; anlaşılan o ki hem başarılı bir oyun tecrübesi sunmayı hem de bir sanat eseri ortaya çıkarmayı hedeflemişler.

Grave şimdilik sayfasına buradan ulaşabileceğiniz bir kickstarter projesi. Hedefleri 30.000 dolar toplamak ve sürenin bitmesine 13 gün varken yaklaşık 10.000 dolar toplamayı başarmışlar. Oyunun çıkış tarihi olarak ise 2015’in başları gözüküyor. Daha evvel yayınlanan trailer’ı da aşağıdan izleyebilirsiniz: