Geçtiğimiz aylarda deneme fırsatı bulduğumuz yerli yapım Bob and Prickle, geliştirme sürecinde bir yılın ardından Steam’de boy göstermeye başladı. Sakar ve birbirine zıt iki karakteri kontrol edeceğimiz B&P, jetpack ile uçarken bir yandan da envai çeşit silah kullanabileceğimiz oynanış mekanikleriyle farklı bir 2D shooter deneyimi sunmayı hedefliyor. Ana karakterimiz Bob, beceriksizlikle anılan biri olmasına rağmen kendine fazlasıyla güvenen eski bir güvenlik görevlisi, kurallara uymayı ve plan yapmayı fazla umursamadığından dolayı işsiz kalmıș bir karakter. Yardımcısı Prickle ise konuşkan bir kaktüs. Bu ikili Lightbul şehrini kurtarmak için bir araya geliyor ve B&P’nin ele aldığı hikaye burada başlıyor.

Lightbul şehri sakinleri, NZT isimli şirketinin ürettiği zehir yüzünden ‘Mazlom‘ diye adlandırılan formlara dönüşüyor ve aklını kaybederek saldırganlaşıyor. En başından beri NZT şirketine karşı çıkan Profesör Mellon Elusk, Lightbul’un en zeki insanlarından biri, bu tehlikeli uyuşturucunun etkilerini yok edecek bir panzehir üzerinde çalışıyor. Fakat bunun için yardıma ihtiyacı var, hem Mazlom’lardan DNA örnekleri almak hem de NZT’yi ortadan kaldırmak için yapması gereken tam da her koşulda soğukkanlı olabilmeyi başaran bu ikiliye başvurmak. Çoğu zaman aynı fikirde olamayan ve plana sadık kalamayan bu ikili için işler her zaman yolunda gitmeyecek çünkü karşılarındaki düşmanlar bir hayli tehlikeli.

Bolca fantezi unsuru içeren bir yakın gelecekte geçen B&P, uçan arabaların, son teknoloji drone ve robotların da olduğu bir zaman diliminde bu tuhaf hikayeyi konu alırken olabildiğince hızlı ve renkli bir oynanış vaad ediyor. Oyunda bulunan farklı silah ve bomba çeşitleri hem görsel hem de mekaniksel açıdan oyuncuların kendi oynanış tarzını belirleyebileceği geniş bir seçenek havuzuyla geliyor. Bunun yanısıra ana karakter Bob ve ikincil karakter Prickle arasında geçiş yaparak karakterlerin kendine özgü oynanış özellikleriyle ortak kombolar yapılabilecek. Bob ile birbirinden farklı silahları deneyimlerken Prickle yakın dövüş ile düşmanların başına bela olacak. Peki kim bu düşmanlar?

Oyunda karşı koyacağımız NZT şirketi insanları dönüştürüyor ve kendi için kullanıyor, dönüşen insanlar Mazlom olarak adlandırılıyor ve tehlike saçıyorlar. Tüm bu düzeni kontrol altında tutmak için NZT’nin kendi içinde kurduğu hiyerarşi Mazlom’lardan daha tehlikeli. Sibernetik askerler, drone’lar ve robotlar karşılaşılacak düşmanlardan sadece bir kısmı. Fakat Bob ve Prickle ikilisi bunlara karşı koyabilmek için yeterli teknolojik gelişme ve imkanlara sahip, Mellon Elusk sayesinde silah çeşitliliğinin yanında oynanışı tamamlayan bir diğer unsur, uçan arabalar! Oyunda uçan arabaları kontrol edeceğimiz, camdan sarkarak ateş edebileceğimiz bölümler de bulunacak. Oyunun geçtiği zaman dilimi tüm bu teknolojik çeşitliliğe imkan verse de oyuncuların günümüz dünyasından uzak hissetmeyeceği belirtiliyor.

B&P yaklaşık bir yıldır bağımsız bir ekip olan ‘Crealode Games’ tarafından geliştiriliyor ve önümüzdeki yılın ilk çeyreğine PC platformları için yayınlanması planlanıyor. Oyunun Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.