The 85th Academy Awards® will air live on Oscar® Sunday, February 24, 2013.

Her sene olduğu gibi bu sene de Akademi ödülleri uyku düzenimi türlü kafein yüklemeleri ile altı üst etti; ama keyifli de geçti. Geçtiğimiz sene 10 dalda Oscar Akademi Ödüllleri ganyanı evelallah tutturmuştum. Bu sene rekorumu bir üst seviyeye çıkartarak 13 dalda Oscar tahminleri ödüllerini toparladım.

Efenim Oscar gecesi için eşimle erken saatlerde tartışmalar ile birlikte hazırlıklara başladık. İlk problemimiz nerede izleyeceğiz oldu. Bu sene Digiturk Oscarlar için bir ayrıcalık yapıp Moviemax Oscars isimli bir kanal açmış açmış da keşke programın sunucusu Osmantan Bey ile Moda danışmanı Ece Hanım sinemadan anlasalarmış. Hadi sinemadan anlamayı geç, be birader Oscar öncesi programı yapıyorsun bari aday filmleri izle. İzlemedin mi? Bari yorum yapma sus otur köşede. Hrr… Neyse memleketimizde herşey tembellik ve afra tafra üzerine kurulu olduğu için bu yüzeysel alanı geçiyorum. Spontone çeviri konusu da başka bir durum. Hele ingilizce bilen adam için büyük gereksiz bir işkence. Aynı anda dinle, anla, tercüme et, anlat valla zor iş. Mizahı ve kinayeyi tercüme etmek zaten hayli zordur ki Oscar töreni de bunlar ile dolu. Böylece yolumuz internet siteleri arasında orijinal yayın yapan bir site arayış sapağına girmiş bulundu. Derken sevgili Cüneyt Özdemir’in Dipnot.tv de google plus üzerinden online yayın yapan garip ama sıcak bir Oscar öncesi gerilla programına denk geldim. Durur muyum? Yiheeyt daldım araya. Bu nasıl program kardeşim diyeceksiniz. Bu programa herkes katılabiliyor ve google plus sayesinde konuk olabiliyor. Son 5 senedir (çok emin değilim bir tık az ya da fazla olabilir) sürekli Oscar öncesi yapılan bir herakatmış bu. Harekatta her zaman bereket vardır. Çok sıcak bir şekilde hiç tanımadığım yeni arkadaşlarım ile bol bol sinema konuştuk.

Gelelim Oscar ödüllerine. Hepimiz birer senaryo iken, başka senaryoya ne hacet? Bu sene çoğu aday yapıtların hikayeleri biografilerden esinlenerek yapılmışlardı. Tüm akademi üyelerinin oyları ile belirlenen 86. Oscar Ödülleri, çok güçlü eserler, çok güçlü oyuncu kadroları ile uzun süredir ilk defa büyük bir rekabete tanık oldu. Özellikle En iyi kadın/erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın/erkek oyuncu kategorilerinı hangi oyuncuların alacağı bi muamma idi. Bana sorarsanız hepsi haketti. Şöyle aday ve ödül alanların bir üzerinden geçelim. (Detaya girme Merthan yazı bitmez!)

EN İYİ FİLM ADAYLARI

D12-years-a-slaveüzenbaz (American Hustle)

Kaptan Phillips (Captain Phillips)

Dallas Buyers Club

Yerçekimi (Gravity)

Her

Yıllık Esaret (12 Years A Slave) (Ödül Sahibi)

Nebraska

Philomena

Dikkayt! Hepsini teker teker izlemek gerek.

Ödül 12 Years of Slave’e gitti. Şaşırmadım tahminim de doğru çıktı. En iyi film genelde Amerikada yapılan bu törende Amerika’nın kanlı şanlı tarihini işleyen filmlere gider. Yapıt kötü mü? Hayır, çok iyi film. Hak etti! Bir an acaba “Dallas Buyers Club” olur mu dedim ama yok.

EN İYİ KADIN OYUNCU ADAYLARI

Amy Adams (American Hustle)

Cate Blanchett (Blue Jasmine) (Ödül Sahibi)

Sandra Bullock (Gravity)

Judi Dench (Philomena)

Meryl Streep (August: Osage County)

MCDAUOS EC008En zorlandığım kategori oldu. Listedeki filmleri ödüller öncesi haftası izleme imkanım oldu. Son iki izlediğim filmin ilki bir Woody Allen klasiği olan “Blue Jasmin” oldu. Tamam, net, işte bu senenin en iyi kadın oyuncusu! Cate Blanchett! Muazzaam işlenmiş bir manik depresif rol, hem de Woody Allen diyalogları ile; Helali hoş olsun! Derken Merly Streep’in ilaç bağımlısı hasta ruhlu 3 kız annesi bir karakteri canlandırdığı “August: Osage County” adlı filmi izledim. Aman allahım! Bu kadar akıcı en ufak hareketi bile tüyleri diken diken ettiren bir performans. Tamam, net, işte bu! Senenin en iyi hatta tüm zamanların en iyi kadın oyuncusu! Hah işte orada durdum. Merly Streep herhangi bir yarışma içerisine girmemeli. Hatta Oscar adayı da olmamalı bu diğer kadın oyuncularına haksızlık. Akademi de benim gibi düşünmüş olacak ki ödül Cate Blanchett’e gitti. Doğru tahmin. Ganyana devam!

EN İYİ ERKEK OYUNCU ADAYLARI

Christian Bale (American Hustle) A disheveled Matthew McConaughey gets arrested in scenes for 'The Dallas Buyers Club' in New Orleans

Bruce Dern (Nebraska)

Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street)

Chiwetel Ejiofor (12 Years a Slave)

Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club) (Ödül Sahibi)

Kiminle konuşsam Leonardo bu işi bu sene koparır diyordu. O iş öyle kolay diil! Karşında Christian Bale var! Hiç ummadan kafanı yaracak bir Matthew McConaughey var. Kategorinin tüm oyuncuları çok başarılı idi lakin ödül benim de tercihim olan Matthew McConaughey’ye gitti. Bir daha aday olur mu? Sanmam.

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU ADAYLARI

Barkhad Abdi (Captain Phillips)

Bradley Cooper (American Hustle)

Michael Fassbender (12 Years A Slave)

Jonah Hill (The Wolf of Wall Street)

Jared Leto (Dallas Buyers Club) (Ödül Sahibi)
Jared Leto

Barkhad Abdi! Nereden çıktı bu adam? Etkileyici. Karşısında Tom Hanks var. Adamın dizleri titrer. Titremedi, çelik gibi bakışları ile dimdik ayakta durdu. Ama daha yeni düştün be kardeşim. Hatırlar mısınız “City of God” diye bir film vardı. “Ze” adlı bir karakteri canlandıran Leandro Firmino diye de bir çocuk. Barkhad Abdi’nin performansını ona benzetiyorum. Başarılı ama saman alevi gibi. Romantik komedilerden tanıdığımız Bradley Cooper “American Hustle” kendi çizgisinin dışında başka bir rol ile karşımıza çıktı. Çok da başarılı idi. Amma velakin Jared Leto oynadığı travesti rolu ile yerden göğe kadar ödülü hak etti ki Filmi izlerken ancak ortasında anladım karakterin Jared Leto olduğunu.

EN İYİ YÖNETMEN ADAYLARI

David O. Russell (American Hustle)

Alfonso Cuaron (Gravity) (Ödül Sahibi)

Alexander Payne (Nebraska)

Steve McQueen (12 Years A Slave)

Martin Scorsese (The Wolf Of Wall Street)

Boşlukta çekilen bir film. İç karartan, yalnızlık depresyonuna sokan, nefes nefese bir gerilim. Gravity’nin yönetmeni Alfonso Cuaron bu sıkışıklığı şiir gibi vermiş. O zaman alınız ödülünüzü.

EN İYİ YABANCI FİLM ADAYLARI

The Broken Circle Breakdown

The Great Beauty (Ödül Sahibi)

The Hunt

The Missing Picture

Omar

Ne yalan söyleyeyim. Bu filmleri izlemedim. ama 2 aydır “The Great Beauty” adlı filmin ismini sürekli duyuyorum. Yabancı film adaylarının şansı lobilerden geliyor. İtalya bu filmi çok iyi duyurdu Amerikalılara kitabı ballandıra ballandıra anlatmazsanız kapağını bile açmazlar. Bu film alır dedim. Aldı da!

EN İYİ ANİMASYON ADAYLARI

The Croods

Despicable Me 2

Ernest & Celestine

Frozen (Ödül Sahibi)

The Wind Rises

Frozen Açık ara alacaktı aldı da. Rakip yok.

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO

David O. Russell ve Eric Singer (American Hustle)

Woody Allen (Blue Jasmine)

Craig Borten ve Melisa Wallack (Dallas Buyers Club)

Bob Nelson (Nebraska)

Spike Jonze (Her) (Ödül Sahibi)

her-joaquin-phoenix-2

“Her” çok acayip bir film. Hikaye çok uçuk. Joaquin Phoenix çok büyük aktör (bence yeni Sean Penn) Niye en iyi aktöre aday olmadı şaşırmadım değil. Bir isabet daha!

EN İYİ GÖRSEL EFEKT ADAYLARI

Gravity (Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk ve Neil Corbould) (Ödül Sahibi)

The Hobbit: The Desolation of Smaug (Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton ve Eric Reynolds)

Iron Man 3 (Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash ve Dan Sudick)

The Lone Ranger (Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams ve John Frazier)

Star Trek Into Darkness (Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann ve Burt Dalton)

Burda patladım yaktı beni Hobbit!

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

American Hustle (Michael Wilkinson)

The Grandmaster (William Chang Suk Ping)

The Great Gatsby (Catherine Martin) (Ödül Sahibi)

The Invisible Woman (Michael O’Connor)

12 Years a Slave (Patricia Norris)

Açık ara “The Great Gatsby” Moulan Rouge ebiki nereye girse alır ödülü.

Bol bol film izleyin. Sevgiler…