DRAUGEN

DRAUGEN

Dreamfall Chapters’ın geliştiricisi Oslo merkezli Red Thread Games’in projesi olan Draugen, birinci-şahıs kamerasından oynadığımız bir macera oyunu. Avrupa Birliği ve Norveç Film Enstitüsü tarafından desteklenen oyunun yayınlanan tanıtım videosu bile bir çok oyuncuyu heyecanlandırmaya yetmişti. ‘’Psikolojik fiyort noir gizemi’’ diye tabir edilen oyun tahmin edebileceğiniz gibi, ‘20’lerin Norveç’inde geçiyor. Kayıp kız kardeşini bulmak için Norveç’e gelen Amerikalı bir gezgin Edward Charles Harden’ı oynadığımız oyunda, bize yoldaşlık eden Lissie adlı genç bir kadın da var. Yapımcılar, yoldaşımızla gerçekçi şekilde diyalog kurabileceğimizin altını çiziyorlar. Güçlü bir hikaye anlatımı vadeden Draugen, bu sene içerisinde PC’de, önümüzdeki seneler içinde de Playstation ve Xbox konsollarına geleceği açıklandı.

NIGHT CALL  

NIGHT CALL

E3 2018’de yayınlanan tanıtım videosunun ardından merakla beklenen, Monkey Moon – Black Muffin Studio ortak yapımı, Night Call bir polisiye suç oyunu. Noir filmlerin havasına sahip hikayede, Paris’te bir taksi şoförünü oynuyoruz. Bir seri katilin kurbanın hayattayken en son gören kişi olarak, bir yandan cinayetleri çözmeye çalışırken bir yandan da hayatımızı kazanmak için çalışıyoruz. Bu ikilemin oyunun temel dinamiklerinden birini oluşturduğunu söyleyen yapımcı ekip, aynı zamanda hikayenin birden fazla sona sahip olacağını ve tekrar oynanabilirliğe sahip olduğunu belirtti. Olağanüstü sanat çalışmalarıyla kendinden önceki Noir ve Neo-Noir geleneğin bayrağını taşıyan Night Call’un yılın ilk yarısında çıkması bekleniyor. 

SABLE

 

SABLE

Night Call’un dağıtımcısı Raw Fury’nin bu sene piyasa süreceği bir diğer oyun olan Sable, bir açık dünya keşif oyunu. İki kişiden oluşan Londra merkezli Shedwork’ün geliştirdiği oyunda, Moebius-vari bir atmosferde, çöllerle kaplı yabancı bir gezegeni bir keşfe çıkıyoruz. Yapımcılar, oyunun, alışılagelmiş oyun mekanikleri dışında, keşfe ve hikayeye odaklı bir yapıya sahip olduğunu dile getiriyorlar. Bunu sene içinde çıkması planlanan oyun PC, Xbox One, PS4 ve Mac platformlarında yayınlanacak. 

VALFARIS 

VALFARIS

2016 yılında çıkan Slain: Back From Hell’i yapan ekibin yeni oyunu olan Valfaris, heavy metal etkili, pixel görünümlü bir 2D platform oyunu. ‘’A Heavy Metal Space Saga’’ alt başlığa sahip oyunun müziklerini, ilk oyunda olduğu gibi yine Celtic Frost’un gitaristi Curt Victor Byrant yapmış. El yapımı pixel çizimler ise Slain’de olduğu gibi Andrew Gilmour’a emanet. Yayımlanan 30 dakikalık gameplay videosunda, oyunun geçtiği grotesk atmosferi ve boss savaşlarından bir kesit görebilmek mümkün. Valfaris’in bu sene içerisinde, Türkçe altyazılı olarak piyasaya çıkması bekleniyor.

DISCO ELYSIUM

DISCO ELYSIUM

Revachol isimli retro-futuristik bir şehirde geçen izometrik RPG oyunu olan Disco Elysium sağlam bir RPG deneyimi vadediyor. Yapımcıların ‘’tamamen orijinal olduğunu’’ söyledikleri yetenek sistemi sayesinde istediğimiz  gibi rol yapabileceğimiz Disco Elysium’da, açık uçlu bir hikayeyi çözmek için Revachol West kasabasına atanmış  bir dedektifi oynuyoruz. Yapımcılar, personamızı istediğimiz gibi şekillendirebileceğimizin ısrarla altını çiziyorlar. Şimdiden oldukça olumlu yorumlar alan Disco Elysium bu sene içerisinde Steam üzerinden piyasaya çıkacak.

VOID BASTARDS 

VOID BASTARDS

BioShock ve XIII etkili bir strateji-shooter olan Void Bastards’da, bir grup mahkumu yöneterek Sargosso isimli bir nebuladan kaçmamız isteniyor. Çizgi roman görüntüsüne rağmen şiddet ve yetişkin içeriğe sahip olacağı söylenen oyunda FPS bakış açısıyla da oynuyoruz. Ayrı uzmanlık alanlarına ve özelliklere sahip mahkum mürettebatımızı kullanarak başka uzay gemilerine saldıralar düzenleyebileceğimiz oyunun yapımcısı Blue Manchu, dağıtımcısı ise Humble Bundle. Son gelen haberlere göre, Void Bastards hem Xbox Game Pass hem de Steam mağazası üzerinden oynanabilecek.

BLOODSTAINED: RITUAL OF THE NIGHT 

BLOODSTAINED: RITUAL OF THE NIGHT

Castlevania serisinin arkasındaki beyin Koji Igarashi’nin yaptığı Bloodstained serisinin ikinci oyunu olan ‘’Ritual of the Night’’ keşfetme odaklı, ‘2.5D’ bir side-scroll aksiyon RPG oyunu. Kitle fonlamasıyla ciddi miktarda bütçe toplamayı başaran ekip, oyunu, ‘’en iyi Metroidvania elementlerinin toplandığı’’ bir yapım olarak tarif ediyorlar. Ara sahnelerin ve NPC etkileşimlerinin tamamen seslendirildiği oyunda, seslendirmeleri Metal Gear Solid ve X-Men serilerinden tanıdığımız  David Hayter, yine hem oyun dünyasından hem de Hollywood’tan tanıdığımız Ray Chase ve Erica Lindbeck üstlenmiş. Uzun süre boyunca Konami için çalışan, Castlevania serisinden de hatırladığımız Michiru Yamane tarafından bestelenen orkestral oyun müzikleri, canlı olarak kaydedilmiş. 

PSYCHONAUTS 2

PYSCHONAUTS 2

Grim Fandango, Headlander, Broken Age, Brutal Legend gibi yapımlarla tanıdığımız Double Fine Production, orjinal Psychonuts‘ı geliştiren ekiple beraber 2015 yılının sonunda, serinin devam oyununu yapmak istediklerini duyurmuştu. Kitle fonlamasıyla yaklaşık bir ay içerisinde $4 milyona yakın bütçe elde eden ekip, en sonunda oyunu tamamlamayı başardı. ”Uyumsuzların, canavarların ve delilerin zihinlerinde geçen psişik bir macera” olarak tanımlanan oyunda yine Razputin kontrol ediyoruz. Oyunda, Raz‘ın yeni psişik güçlerini kullanarak 3D platform mücadelesi içerisinde olacağız. Bu sene içerisinde çıkması planlanan oyun, şu anda kitle fonlama sayfası üzerinden ön siparişe açık durumda. $39 karşılığında Steam üzerinden edinebileceğiniz Psychonuts 2, Windows, Mac ve Linux üzerinden oynanabilecek. $18’lık ekstra ücret ile de PS4 ve Xbox One versiyonlarını ön sipariş verebilirsiniz. Yapımcı firma, oyun çıktıktan sonraki perakende fiyatların daha yüksek olacağını belirtti.

SAYONARA WILD HEARTS 

SAYONARA WILD HEARTS

Mobil oyunlar geliştiren Simogo’nun yeni oyunu Sayonara Wild Hearts farklı bir yapıyla karşımıza çıkacak. Kalbi kırılmış genç bir kadın, rüyasında elmastan bir kelebek görür. Bu kelebek onu gökyüzüne, bir karayoluna çıkarır. Genç kadın orada kendinin diğer kişiliğini bulur: The Fool adındaki maskeli bir motorcu. ‘’Bir pop albümü video oyunu’’ olarak tanımlanan oyunda, her bir bölüm için özel olarak yazılmış pop şarkıları eşliğinde, futuristik bir atmosferde hız yapacağımız belirtiliyor. Yapımcılar, elektrik pop, dans, anime, arcade oyunları ve farklı altkültürleri karıştırdıkları oyunun, karakterlerini ise tarot kartlarından esinlenmişler. Sayonara Wild Hearts, öncelikle Nintendo Switch’te oyuncularla buluşacak. 

INDIVISIBLE

 

INDIVISIBLE

Indivisible, tamamen el ile çizilen görsellere sahip, aksiyon yüklü bir RPG oyunu. Yapımcılar, oyunun, düzinelerce farklı karaktere ve zengin bir hikayeye sahip olduğunun altını çiziyorlar. Oyunun hikayesi Ajna isimli karakterin etrafında gelişiyor. Babası tarafından kırsalda yetiştirilen Ajna’nın hayatı, yaşadığı yer Ravannavar’ın ordusu tarafından saldıraya uğrayınca kaosa dönüşür. Kahramanımız, Ravannavar ile yüzleşmek için fantastik dünya içerisinde kendini ve yaşadığı dünyayı kurtarmaya çalışıyor. Oyun, PC, Switch, PS4 ve Xbox One üzerinden oynanabilecek.

SUPER MEAT BOY FOREVER 

SUPER MEAT BOY FOREVER

Oyun dünyasını kasıp kavuran Super Meat Boy’un yeni oyunu, ilk oyundan farklı bazı özelliklerle geliyor.  Oyunun hikayesi ise şöyle; Dr. Fetus, Meat Boy ve Bandage Girl’ün kızları Nugget’ı kaçırmıştır. Kahramanlarımız ise kızlarını kurtarmak için maceraya atılırlar. Bölümlerin zorluk seviyesine göre dinamik olarak inşa edileceğini öğrendiğimiz oyundaki en büyük değişiklik ise, bu sefer iki tuş kullanarak oynayacak olmamız. Ayrıca, artık kahramanlarımız düşmanlarına tekme ve yumruk atabilecek. Belli bir başlangıç ve bitiş noktası da olacak oyun, Nisan ayında Nintendo Switch, Xbox One, PS4 ve Epic Game Store platformlarına; 2020’de ise Steam’e çıkacak.

SPELUNKY 2 

SPELUNKY 2

Bağımsız oyun severler ve eleştirmenler tarafından oldukça sevilen Spelunky’nin devam oyunu olan Spelunky 2, 2D bir plaform – macera oyunu. Orijinal Spelunky’nin kızı Ana’yı oynayacağımız oyunun, rougelike türündeki ilk oyunda olduğu gibi rastgele yaratılan mağalara sahip olacağı söyleniyor. Mossmouth Games’in 2017’de Paris Game Week duyurusundan sonra geliştirme aşaması tamamlanan Spelunky 2’nin hangi platformlarda yayınlanacağı merak konusuydu. Son gelen haberlere göre, oyun PS4 ve PC tarafında Steam  üzerinden oynayabilecek. Online çoklu oyuncu desteği de bulunan oyunun 2019 senesi içerisinde çıkış yapacağını ön görülüyor.

MY FRIEND PEDRO

MY FRIEND PEDRO

Gamescom 2018’de oynanış videosunu gördüğümüz My Friend Pedro, aslında bir tarayıcı oyunun görece yüksek bütçeli yeniden yapılmış versiyonu. Kendi has bir görsel tasarıma ve oynanışa sahip oyun, çevreyi kullanarak stratejik oynayama imkanı da sunan, akrobatik hareketler yapabileceğimiz bir shoot ‘em up oyunu olan yapım, Devolver Digital’ın dağıtımıyla Switch ve PC platformlarına çıkacak.

STYGIAN: REIGN OF THE OLD ONES 

STYGIAN: REIGN OF THE OLD ONES

Senenin beklenen bir diğer bağımsız yapımı ise yerli bir firma olan Cultic Games‘in geliştirdiği Stygian: Reign of the Old Ones. Yapımcı ekip, 2 boyutlu Lovecraft-vari karanlık bir dünyada geçen detaylı bir RPG deneyimi vadediyor. H.P Lovecraft külliyatından beslenen oyunda, farklı başlangıç hikayelerine ve uzmanlıklara sahip 8 karakter sınıfı olduğunu öğreniyoruz. Oynanışın, dolayısıyla rol yapma deneyiminin, oldukça serbest olduğu söylenen oyunun demosunu Steam üzerinden oynayabilmek mümkün.